Доступність посилання

ТОП новини

Чи використає Україна без’ядерний статус проти Росії?


(©Shutterstock)
Київ – Україна може зупинити економічний тиск з боку Росії, скориставшись своїм без’ядерним статусом, заявляють експерти. Вони нагадують, що у відповідь на відмову від ядерної зброї Україні гарантували відсутність економічного тиску та посягань на реалізацію суверенних прав. Утім, українська влада зможе апелювати до країн-гарантів лише тоді, коли наважиться назвати дії Росії економічним тиском, зазначають експерти.

В економічному протистоянні з Росією українська влада може скористатися впливом США та Великої Британії, заявив Радіо Свобода дипломат Олександр Чалий. Ці країни є гарантами виконання Будапештського меморандуму, який визначив без’ядерний статус України у 1994 році, і зобов’язує не здійснювати на неї економічного тиску, нагадує експерт.

Якщо відбувається економічний тиск, щоб Україна змінила зовнішньополітичні напрямки, то українське керівництво може ініціювати відповідні консультації
Олександр Чалий
«Меморандум дає таку можливість. Це – консультації сторін. Якщо відбувається економічний тиск, який торкається реалізації наших суверенних прав, щоб Україна змінила зовнішньополітичні напрямки, то українське керівництво може ініціювати відповідні консультації. До ініціювання вищим українським керівництвом консультацій, країни-гаранти ніяких дій вживати не будуть. Але коли відповідне звернення до країн-гарантів відбудеться, вони не зможуть не реагувати», – зазначає Чалий.

Є факти, що ситуація дуже серйозна – Мунтіян

Утім, влада уникає того, щоб називати економічним тиском блокування українського імпорту Росією. Президент Віктор Янукович у розмові зі своїм російським колегою Володимиром Путіним «висловив стурбованість щодо процесів, які відбуваються під час митного оформлення вантажів при перетині українсько-російського кордону», – повідомляє офіційний сайт глави держави.

Прем’єр-міністр Микола Азаров неодноразово заперечував наявність економічної війни, інспірованої Кремлем.

А урядовий уповноважений з питань співробітництва з Росією Валерій Мунтіян на запитання Радіо Свобода, чи здійснює Москва економічний тиск, зазначив: «Ми повинні прийняти усі заходи, щоб не допустити цього, тому що є факти, що ситуація дуже серйозна. Недооцінювати її не можна і затягувати теж».

Влада не зможе довести, що це економічний тиск Росії – Литвиненко

Українська влада не робить заяв про економічний тиск з боку Росії через безперспективність апелювання до країн-гарантів Будапештського меморандуму, переконує заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень при президентові Олександр Литвиненко.

Найкращій шлях розв’язання – це прямі переговори і, звичайно, це СОТ
Олександр Литвиненко
«Ми прекрасно всі розуміємо, що йдеться про тиск, але суто юридично довести це дуже важко. Вони ж ніде не кажуть, що це є тиск. Ми не зможемо довести, що це економічний тиск. Росіяни скажуть, що це їхня «нєразбєріха» і ніхто не доведе. Найкращій шлях розв’язання – це прямі переговори і, звичайно, це СОТ», – наголошує Литвиненко.

Українська влада не хоче дратувати Кремль – Карасьов

Натомість політолог Вадим Карасьов відсутність рішучої реакції на економічний тиск пояснює побоюваннями української влади та її намаганнями загравати з виборцями.

Якщо влада піде на жорстку розмову з Кремлем, то які у неї будуть аргументи для проросійського електорату?
Вадим Карасьов
«По-перше, українська влада не хоче дратувати Кремль, по-друге, повернення українсько-російських відносин в нормальне річище, після Ющенко і Тимошенко, вважається здобутком нинішньої влади. Особливо, для проросійського прошарку електорату Партії регіонів. Тому, якщо влада піде на жорстку розмову з Кремлем, що може скінчитися розривом відносин, то чим тоді буде пишатися влада, які у неї будуть аргументи для проросійського електорату?» – зауважує Карасьов.

Тим часом, віце-прем’єр-міністр України Юрій Бойко заявив, що вже у понеділок, 19 серпня, вдасться зняти проблему з експортом до Росії. За його словами, в цей день представники української митниці та перший заступник міністра доходів разом із керівником Федеральної митної служби Росії розглянуть «питання, які викликають занепокоєння».
  • Зображення 16x9

    Дмитро Баркар

    У журналістиці з 1995 року. Працював регіональним кореспондентом BBC-Україна. З 2008 року – парламентський кореспондент радіо Ера-FM. З 2010 року –  на Радіо Свобода (кореспондент, редактор та ведучий програм). Основна тематика: політичні події та аналіз.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG