Доступність посилання

ТОП новини

Нелегальна праця – єдиний варіант підробітку підлітків?


Черкаси – Влітку, коли діти намагаються підзаробити, збільшуються випадки нелегальної праці неповнолітніх. Однак експерти констатують, що такі факти практично неможливо перевірити, адже між працедавцем і неповнолітнім немає жодних трудових відносин. Виходом із ситуації могли би бути легальні сезонні оплачувані роботи для підлітків чи тимчасові робочі місця.

Черкащанка Діана другий рік уже працює на канікулах у літньому таборі. Першого разу 16-річна дівчина була помічником вихователя й у якості зарплатні їй заплатили заохочувальні двісті гривень. Вдруге Діану працевлаштували вже як вихователя, однак наприкінці табірної зміни дівчині заплатили трохи більше половини від обіцяного.

Офіційно у відомості я розписалася за 400 гривень. У конверті мені ще дали двісті. Потім з’ясувалося, що моїм колегам заплатили вдвічі більше
«Офіційно у відомості я розписалася за 400 гривень. У конверті мені ще дали двісті. Потім з’ясувалося, що моїм колегам заплатили вдвічі більше, хоча відповідальність у нас була однакова», – розповідає дівчина.

Подібних історій немало, але скаржитися ніхто не поспішає. Відтак територіальна державна інспекція з питань праці звітує, що цього року на Черкащині не зафіксовано випадків неповної виплати заробітної плати неповнолітнім.

Нелегальну працю дітей майже неможливо перевірити

Натомість найчастіше роботодавці порушують законодавство, нехтуючи обов’язковими медичними оглядами під час прийому на роботу та подовжуючи тривалість робочого дня, а також використовують працю дітей нелегально.

Останній факт, зокрема, дуже важко перевірити , каже начальник Черкаської міської служби у справах дітей Світлана Шишлюк. Як приклад вона наводить сезонний продаж баштанних неповнолітніми.

Може, дитина працює увечері, вночі сторожить. Це факт, але його ніяк не можна підтвердити
Світлана Шишлюк
«З одного боку, добре, що діти хоч якусь копійку там зароблять і вони при ділі. Але з другого боку, можливо, вони тягають ці кавуни, а це важко для дитини. Крім того, може, дитина працює увечері, може, вночі сторожить. Це факт, але його ніяк не можна підтвердити, бо документально, юридично його немає. І навіть довести сам факт праці дитини не можна», – зазначає вона.

Роботодавці мають поле для зловживань, бо багато неповнолітніх хочуть заробити, вважає керівник територіальної державної інспекції з питань праці в Черкаській області Олександр Філоненко.

«Якщо в нас близько 20% молоді, які вже повнолітні, ще досі не працевлаштовані, то що говорити про тих дітей, які не досягли повноліття, про працю неповнолітніх. Звичайно, дуже важко знайти роботу. Ми знаємо, що вони працюють – ходять по ринках, тягають мішки. Це все незаконно. А перевірити неможливо, бо у них ні з ким немає ніяких трудових відносин», – пояснює чиновник.

Минулими роками Черкаський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді спільно з міськими комунальними підприємствами організовували громадські оплачувані роботи з благоустрою Черкас для підлітків. Однак через неправильне формулювання назви діяльності, цього року громадські роботи не профінансували і діти залишилися без підробітку.

За інформацією міського Центру зайнятості, у Черкасах за літо вдалося офіційно працевлаштувати лише одну дитину.
  • Зображення 16x9

    Дар’я Бунякіна

    Співпрацює із Радіо Свобода з 2010 року. Народилася у Черкасах. Закінчила Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького за спеціальністю «Журналістика». Має досвід роботи в газетній та телевізійній журналістиці.

XS
SM
MD
LG