Доступність посилання

ТОП новини

Більше інтернету, більше Facebook


Корпорація Facebook очолить глобальні зусилля з інтернетизації людства: разом із шістьма іншими впливовими компаніями, серед яких зокрема – Samsung і Nokia, у Facebook мають намір під’єднати до інтернету 4 мільярди людей. Оглядачі вказують на те, що учасники проекту переслідують не лише благородну мету. Наука цього тижня обговорює також попередження самогубств та сприятливий вплив психоделічних речовин.

Проект, який об’єднав під однією метою сімох лідерів технологічного ринку (окрім Facebook, це також Samsung, Nokia, Ericsson, Opera Software, Mediatek та Qualcomm), має назву internet.org. «Партнери інвестуватимуть в інструменти та програмне забезпечення, що поліпшать можливості стиснення даних та зроблять ефективнішою роботу мереж їх передачі», – ідеться в поясненні на сайті проекту.

«Ми використовуємо сервіси на кшталт Facebook, щоб ділитися новинами чи спілкуватися з друзями. Однак у місцевостях, які поки не мають доступу до мережі, інтернет може, скажімо, дати доступ до медичних послуг. Або ж зробить можливим спілкування з членами родини, які живуть за сотні миль і від яких десятиліттями не було звісток», – вважає засновник Facebook Марк Цукерберг. За підрахунками ініціаторів проекту, нині дві третини населення Землі живе без інтернету.


Головними напрямками своєї роботи учасники internet.org визначили, по-перше, зниження ціни на засоби доступу до інтернету, по-друге, скорочення у наступні 10 років вартості самого доступу на 1%, по-третє, розробку бізнес-моделей, які дозволять локальним телефонним компаніям або безкоштовно, або задешево надавати послуги з доступу до електронної поштової скриньки, пошукової системи чи соціальних мереж.

Як пише видання New York Times, проект internet.org – за успішної його реалізації – дасть компаніям-учасникам доступ до того сегменту споживачів, до якого їм поки що фактично неможливо дотягнутись. Адже люди, які не користуються інтернетом, швидше за все, не мають вдома комп’ютера чи смартфона і не цікавляться програмним забезпеченням. Однак дешевий інтернет може змінити цю ситуацію.

Марк Цукерберг розповів, що його компанія вже витратила близько мільярда доларів на інфраструктурні рішення для підвищення доступності інтернету і має намір витратити ще. Загалом Facebook планує залучити до проекту більше партнерів.

Нещастя можна попередити, взявши зразок крові

За аналізом крові можна визначити схильність людини до самогубства. Дослідження американських вчених засвідчило, що люди, схильні до суїциду, мають у крові підвищену концентрацію специфічних білків.

«Самогубство – це трагедія не лише окремої людини. Це також трагедія її родини, оточення. І це трагедія психіатрії в цілому, адже, попри всі наші можливості, ми не здатні стовідсотково попередити такі речі», – каже керівник дослідження Александр Нікулеску з Університету Індіани.

Наукову розвідку провели, порівнюючи зразки крові людей, які вже померли і за життя мали схильність до суїциду, із зразками крові кількох піддослідних живих людей, поведінка яких була нестабільною. Вченим вдалося виявити ті гени, активність яких зростала при бажанні самогубства. Саме ці гени і кодують білки, високу концентрацію яких зафіксували у крові піддослідних.

Вчені також взяли кров у додаткової групи пацієнтів із різними психічними захворюваннями. З’ясувалося, що найбільш тривожним був аналіз у піддослідних із маніакально-депресивним психозом.

Нікулеску і його колеги наголошують, що їхнє дослідження проводилося на чоловіках, тож про висновки варто говорити саме щодо цієї статі. Вчені кажуть, що їхня мета – розробити такий алгоритм аналізу, який дозволив би визначати схильність до суїциду у людей, які наочно таку схильність не демонструють.

ЛСД – більше користі, аніж шкоди?

ЛСД, псилоцибін чи мескалін не призводять до психічних розладів, заявляють норвезькі вчені. Під час дослідження вони з’ясували, що між психоделічними речовинами та ментальним здоров’ям людини немає аж такого зв’язку, як вважалося донині. Водночас, за результатами наукової розвідки, подекуди люди, які вживали психоделіки, виявлялися менш вразливими до психічних захворювань.

Для того, щоб з’ясувати все це, вчені з Норвезького університету науки і здоров’я аналізували дані соцопитувань і психіатричних обстежень, проведених серед 130 тисяч норвежців. Шоста частина респондентів – згідно з умовами дослідження – хоча б раз у житті пробувала психоделічні речовини. Цю глобальну розвідку, на основі якої і робили свої висновки вчені з Університету науки і здоров’я, провели у 2001-2004 роках в рамках національної програми з вивчення зв’язків між здоров’ям і вживанням наркотиків.

«Відсутність зв’язку між вживанням психоделічних речовин та індикаторами ментальних захворювань у цьому великому дослідженні населення відповідає суті клінічних експериментів, під час яких добровольцям вводили ЛСД чи інші психоделіки з лікувальною метою», – пишуть норвезькі науковці.

Як повідомляє NPR, дослідження, які підтверджують тезу норвезьких вчених про сприятливий (а не шкідливий) вплив психоделічних речовин, проводилися у США: американські науковці використовували псилоцибін для лікування хворих на рак людей, які – з огляду на своє тяжке захворювання – страждали ще й від депресії. Дози були контрольованими і, як засвідчили результати дослідження, нешкідливими.

Однак норвезькі науковці зізнаються, що не ризикували б лікувати психоделічними речовинами пацієнтів, які в минулому демонстрували схильність до серйозних психічних розладів.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG