Доступність посилання

ТОП новини

Зі Сталіним до школи


Зі Сталіним до школи
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:00:38 0:00

Євген Пастухов

Київ – В Україні знову продають шкільні зошити із зображеннями Сталіна, Леніна, Мао Цзе Дуна та інших комуністичних вождів. Такі зошити, як і торік, можна купити в Києві, Донецьку та інших українських містах. Зокрема, їх можна придбати за 8–10 гривень за штуку на столичному ринку «Петрівка» або замовити в інтернет-магазинах. На думку деяких експертів, такий продаж є антидержавним кроком. Натомість комуністи вітають подібну практику і стверджують, що «без Сталіна не було б України».

Серія зошитів «Контроверсійні лідери» (Володимир Ленін, Йосип Сталін, Фідель Кастро, Мао Цзе Дун, Че Гевара…) з біографіями та описом діяльності цих діячів є у вільному продажу для українських школярів. Виробником такої продукції є дніпропетровська компанія «Полісвіт», яка виконує замовлення московської торгової компанії «Альт». Усередині зошиту, під місцем для нотаток є невеличкий текст від компанії «Альт». Зокрема, про Сталіна вказано, що на період його перебування при владі припадає «низка найважливіших подій в історії СРСР і світу в 20-му столітті». Ці події перелічені, зокрема: «основний внесок народів СРСР у розгром фашизму, створення масштабного механізованого сільського господарства, масовий трудовий і фронтовий героїзм». Хоча у цій передмові згадали і про голод в 1932–33 роках «на частині території СРСР», встановлення диктаторського режиму, масові репресії, депортації народів. Щодо такого дизайну зошитів зазначено: «Ми раді, що ви поділяєте наші ідеали».

Чи купувати «Контроверсійних лідерів» – особистий вибір кожного. Контролювати цей процес мають у школі, а не на ринках, стверджує продавець одного зі шкільних київських ярмарків на Петрівці. «Я не можу радити школярам – купувати ці зошити чи ні, все залежить від вчителів», – каже він.

Представники компаній «Полісвіт» і «Альт» коментувати друк цієї продукції відмовились, пославшись на некомпетентність. «Що нам замовили – те й друкуємо».

Такі зошити видавали і торік.

«Я хочу вірити, що це недбалість, а не державницька політика»

Реалізація «сталінських» зошитів у незалежній державі Україна не відповідає ніяким нормам. Про це заявила у коментарі Радіо Свобода глава парламентського комітету з питань науки і освіти Лілія Гриневич. На її думку, подібне становище виникло через брак контролю і непрозорість на ринку видання навчальних матеріалів.

Якби регулювали дозвіл на їхнє використання – тоді б не з’являлися б такі антидержавницькі за змістом матеріали для використання у школі
Лілія Гриневич
«Це жах просто… Якщо ми беремо будь-які навчальні матеріали, які несуть з собою певний зміст, то це означає, що цей зміст повинен мати допуск до використання у навчальних закладах. Якби регулювали дозвіл на їхнє використання – тоді б не з’являлися б такі антидержавницькі за змістом матеріали для використання у школі. Сьогодні видання навчальних матеріалів пов’язане з перешкодами та неконкурентним середовищем серед видавництв. Якщо б Міністерство освіти зробило цей процес прозорим, а найкраще, як у європейських країнах, щоб це робили незалежні від міністерства інституції, які б надавали такий дозвіл і перевіряли навчальні матеріали на наявний в них зміст, чи відповідає він програмі і взагалі державницькій позиції України – то тоді ми б не мали таких проблем у цій сфері. Частина матеріалів взагалі хаотично продається на ринку, і ніхто не дбає про їхній зміст. Я хочу вірити, що це лише недбалість, а не державницька політика», – сказала представниця фракції «Батьківщина».

На прохання Радіо Свобода надати коментар щодо розповсюдження в Україні «сталінських зошитів» у прес-службі Міністерства освіти заявили про готовність відповісти пізніше, лише після офіційного запиту.

А раніше прес-служба Міносвіти запевняла, що до друкованої продукції із комуністичними вождями не має ніякого стосунку. За законом, Міносвіти не може сертифікувати таку продукцію, тим більше перевіряти, що потрапило до торговельної мережі, наголошували урядовці.

«Не було б Сталіна – не було б нашої країни!»

Натомість секретар парламентського комітету з питань науки і освіти, комуніст
Олександр Зубчевський вважає, що продавати «ленінсько-сталінські» зошити «доцільно і дуже корисно», адже без Сталіна «не було б ані Європи, ані України».

Не було б Сталіна – не було б радянської держави, і сьогодні не було б ані нашої країни, ані Європи!
Олександр Зубчевський
«Сталін відіграв велику роль у розвитку нашої країни, в об’єднанні українських земель. За часів Сталіна Україна стала цілісною країною з тими кордонами, які існують і нині. Тому немає нічого поганого, що зошити із зображенням Сталіна, Леніна та інших керівників радянської держави є у вільному продажу на території нашої країни. Історія розставить все по своїх місцях! Теперішня Україна досі не дотягує до того рівня, на якому вона була за радянських часів. Сталін – визнаний світовий лідер. Сталін, як і радянський народ, очолюваний ним, відіграв основну роль у перемозі над фашизмом. Це найголовніше. Не було б Сталіна – не було б радянської держави, і сьогодні не було б ані нашої країни, ані Європи!» – заявив Олександр Зубчевський.

Кількість людських втрат України від Голодомору – понад 10 мільйонів осіб

Кількість людських втрат України від Голодомору 1932–33 років складає понад 10 мільйонів осіб. Таких висновків дійшов три роки тому Апеляційний суд Києва, вивчивши матеріали кримінальної справи за фактом скоєння геноциду в Україні. Про це повідомляв тодішній голова СБУ Валентин Наливайченко.

За оприлюдненими ним матеріалами, із понад десятимільйонних втрат майже чотири мільйони осіб померли безпосередньо від голоду і шість мільйонів складають ненароджені. Апеляційний суд також установив, що метою злочинних дій комуністичної верхівки СРСР на чолі з Йосипом Сталіним зі вчинення штучного голоду в Україні було придушення національно-визвольного руху.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG