Доступність посилання

ТОП новини

Василеві Стусу в Києві насипали курган


У Києві вшанували пам’ять Василя Стуса
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:20 0:00

У Києві вшанували пам’ять Василя Стуса

Київ – Українці відзначають роковини смерті відомого українського поета-шістдесятника Василя Стуса. За власні політичні переконання він був ув’язнений на 12 років. У Києві неподалік будинку, де колись мешкав митець із дружиною, насипали курган і встановили пам’ятний знак. Вшанувати пам’ять поета прийшли старшокласники кількох столичних шкіл. Однак не всі вони могли пояснити, навіщо прийшли і ким був Стус.

У ніч із 3 на 4 вересня 1985 року у таборі для політичних в’язнів у Пермській області констатували смерть поета-шістдесятника Василя Стуса. За офіційною версією, це була зупинка серця, хоча, за іншими даними, Стуса вбили.

На роковини смерті митця у сквері в Києві, неподалік місця, де він колись мешкав, насипали курган та встановили пам’ятний знак. За словами друга Василя Стуса, дисидента і правозахисника Василя Овсієнка, це місце дуже важливе у життєписі поета.

«Після вигнання його з аспірантури і гуртожитку, котрий був там, на Вернадського, Стус одружився з Валентиною 10 грудня 65-го року і прожив тут до арешту у січні 72-го року. Це були, може, його найщасливіші роки, хоча тоді на Василя чинився шалений тиск, його не публікували і постійно за ним стежили», – розповів Овсієнко.

«Чому я тут? Я навіть не знаю, хто такий Василь Стус»

Вшанувати пам’ять поета прийшли його друзі-сучасники, барди і учні сусідніх шкіл. Старшокласники під дощем покладали квіти до підніжжя кургану і розповідали напам’ять вірші Василя Стуса.

Радіо Свобода поцікавилось у присутніх школярів, що для них означають такі заходи.

– Особисто я прийшов на цей захід, щоб вшанувати пам’ять поета Василя Стуса. Я вважаю, що такі заходи потрібні і надалі, щоб молодь дізнавалася про таких письменників, шанувала і згадувала.

– Василь Стус – це людина, яка ніколи не зрікалася своїх принципів, переконань, і завжди їх дотримувалась.

Для декого із десятикласників, втім, у сквері дійсно відбулося знайомство із творчістю письменника.

– Ми сьогодні прийшли на відкриття пам’ятника. А Василь Стус… я, якщо чесно, не знаю, хто це.

– Чому я тут? Я навіть не знаю, хто такий Василь Стус.

Творчість Василя Стуса знана і за кордоном. Зокрема, німецький письменник Гайнріх Бйоль у 85-му році висував Василя Стуса на здобуття Нобелівської премії з літератури, однак той тоді її не отримав.

Минулого місяця 74 сучасники Стуса презентували у Києві книжку спогадів про нього. За словами Василя Овсієнка, є потреба у виданні віднайдених творів письменника, однак поки що шукають фінансування для цього.
  • Зображення 16x9

    Анастасія Москвичова

    Із Радіо Свобода – з 2011 року, з 2013-го до 2020-го – як штатна мультиплатформна журналістка. Спеціалізуюся на соціальній тематиці. Створювала і вела радіопрограму «Право на дію» про права людини та громадський активізм (у 2016–2018 роках), що виходила на «Ера FM».

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG