Доступність посилання

ТОП новини

Вінниця: європейські мрії в українських реаліях


Вечірня Вінниця
Вінниця – Київ – Безпровідний інтернет (wi-fi) у транспорті, веб-камери в офісах чиновників, енергоощаді «розумні» будинки і фонтани, які чистять пінною сумішшю – це Вінниця. Громадський контроль за житлово-комунальним господарством і розроблена вінничанами (владою і громадою) концепція розвитку міста до 2020 року – це теж Вінниця. Названі вище особливості вивели її у лідери цьогорічного рейтингу кращих для життя міст України за версією журналу «Фокус».

Окрім wi-fi у міських трамваях і вільного доступу до чиновницьких кабінетів, Вінниця приваблює охайністю і чистотою на вулицях, відреставрованими будівлями в історичній частині міста і гарним – у порівнянні з Києвом – станом автодоріг.

Мої вінницькі друзі сплачують за житлово-комунальні послуги через інтернет і полюбляють on- line трансляції з різних точок міста.

Місцеві музеї і мистецькі галереї пропонують цікаві експозиції і виставки – історія Вінниці у фотографіях, місцева Шевченкіана, майстер-класи з виготовлення традиційної української ляльки, концерти класичної музики і музичне шоу фонтанів Південного Бугу.

Афіша міського краєзнавчого музею
Афіша міського краєзнавчого музею

Вінниця якраз і набрала найбільше балів у рейтингу журналу «Фокус» за показником співвідношення кількості закладів культури до кількості населення і за видатками міського бюджету у перерахунку на одного мешканця. Інші лідери рейтингу – Київ, Івано-Франківськ, Чернівці і Львів – випередили Вінницю за розмірами середніх зарплат і вартістю комунальних платежів.

Міський голова Володимир Гройсман сподівається, що наявні проблеми і недоробки можна подолати завдяки здійсненню стратегії розвитку міста на найближчі 7 років. Адже найголовніше, за його словами, це те, що самі вінничани спільно будують місто, комфортне для їхнього проживання. При цьому громада пройшла шлях від антикризового міського управління до управління розвитком міста, каже Гройсман.

Вінницька влада і громада достатньо активно співпрацюємо у цій сфері з міжнародними організаціями й іноземними містами, насамперед, це європейські міста, які мають серйозний досвід реформ
Володимир Гройсман
«Ми орієнтуємось на якість життя всередині нашої громади, на ті процеси, які відбуваються у ній, наприклад, треба освітлювати місто, відремонтувати дороги, працювати на випередження, щоб не виникало подібних питань, – розповів Гройсман Радіо Свобода. – Вінницька влада і громада достатньо активно співпрацюємо у цій сфері з міжнародними організаціями й іноземними містами, насамперед, це європейські міста, які мають серйозний досвід реформ. Ухвалена вінничанами стратегія має 5 пріоритетів, чи то напрямків, найперший – це громада, це люди, які і створюють позитивний мікроклімат у місті».

Вінницькі фонтани
Вінницькі фонтани
За словами Гройсмана, стратегія передбачає створення нових робочих місць за рахунок залучення інновацій і сучасного виробництва, поліпшення якості навчання та умов праці тощо. При цьому міський голова Вінниці сподівається, що підписання угоди про асоціацію між Україною та ЄС дозволить вінничанам використати переваги європейських принципів місцевого самоврядування. Нині цьому перешкоджає централізація влади, визнає вінницький мер.

«Нам потрібно поступово проводити політику децентралізації, підвищення ролі і функцій місцевого самоврядування. Це загальноєвропейський принцип. І у процесі цих можливих перетворень ефективність використання ресурсів на місці, забезпечення територій фінансовими інструментами для зароблянні грошей – все це призведе до більш якісних змін у територіальних громадах і в Україні у цілому», – вважає Гройсман.

гасло Вінниці
гасло Вінниці


Львівський науковець Тарас Возняк, вивчаючи досвід місцевого самоврядування у рідному місті, у Вінниці і у містах Польщі, зазначає: позитивні зрушення на місцях можливі за наявності плану дій влади і громади. Адже рушієм будь-яких стратегій, планів розвитку є люди, їхнє бажання змінити своє місто на краще.

Не все вирішують дзвінки «згори», накази з Києва – за наявності ініціативи у локальної влади у місцевих громадах можливі позитивні зрушення
Тарас Возняк
«З мого досвіду, місто має, сказати б, «вільну руку», і якщо люди у головах не зашорені, то все у них буде окей! Розвиток міста потребує, звичайно, певних коштів для вирішення соціальних і комунальних питань. Але ж не все вирішують дзвінки «згори», накази з Києва – за наявності ініціативи у локальної влади у місцевих громадах можливі позитивні зрушення», – зазначив Возняк у розмові з Радіо Свобода.

Возняк вважає, що за бажання фінансування програм розвитку міста можна знайти на місцях, за рахунок місцевого бюджету, грантів міжнародних організацій, благодійних внесків тощо. Не лише Вінниця, а чимало інших українських міст використовують допомогу європейських партнерів, зазначає експерт.

Координатор Інституту політичної освіти, громадський експерт з місцевого самоврядування Олександр Солонтай вважає, що перспектива розвитку Вінниці та інших територіальних громад залежить не так від підписання, як від втілення положень угоди про асоціацію. А з цим в України можуть настати проблеми, особливо напередодні виборів.

Янукович може дати розподіл влади у країні шляхом децентралізації і підсилення місцевого самоврядування тільки після того, як усвідомить, що у другому турі його кандидатури немає
Олександр Солонтай
«Мова іде про повноваження президента і про розподіл влад в Україні за підсумками виборів 2015 року, коли на нас чекають спершу президентські вибори, а потім місцеві. Янукович може дати розподіл влади у країні шляхом децентралізації і підсилення місцевого самоврядування тільки після того, як усвідомить, що у другому турі його кандидатури немає», – пояснив Солонтай у розмові з Радіо Свобода.

Київський політолог Тарас Качка у розмові з Радіо Свобода відзначив, що в угоді про асоціацію між Україною та ЄС прописані процедури моніторингу за виконанням її положень обома сторонами. Тим більше, що в угоді визначені певні стандарти життя локальних громад.

«В угоді є деякі аспекти, які стосуються життя громади на місцях: утилізація сміття, стандарти довкілля, де ці європейські стандарти прописані більш детально. Їх Україна має виконувати, – пояснює експерт. – Щодо моніторингу, то ідеться не про дисциплінування, а про те, щоб повністю проаналізувати, яким чином сторони виконують угоду, щоб зробити це найбільш ефективно. Тож тут нам ЄС потрібен як організація, яка має величезний досвід підтримки необхідних для нас реформ. Тобто, ідеться про підтримку трансформації колишніх комуністичних держав».

До того часу вінничанам, які воліють розвивати рідне місто, варто розраховувати на власні сили і на добрі взаємини у трикутнику влади між міським мером, керівництвом обласної держадміністрації і Києвом, зазначають експерти.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG