Доступність посилання

ТОП новини

Як здійснити план Росії щодо хімічної зброї Сирії?


Росія скликала термінове засідання Ради безпеки ООН за зачиненими дверима, щоб обговорити свій план узяти хімічну зброю в Сирії під міжнародний контроль – але його скасували без оголошення подробиць. Москва також назвала неприйнятним французький проект резолюції, який пропонував закликати до санкцій, якщо сирійська влада не передасть хімічну зброю під нагляд. США, Франція й Велика Британія домовилися розглянути план Росії, на який уже офіційно погодилася влада Сирії. Але у США державний секретар Джон Керрі продовжив закликати законодавців підтримати й можливість воєнного удару в Сирії. На такому тлі виникають питання, як саме можна було б втілити план Росії і що це дало б.

Той факт, що влада Сирії прийняла пропозицію Росії передати хімічну зброю Дамаска під міжнародний контроль, із її подальшою ліквідацією, став фактично першим визнанням Сирії, що вона таки має цю зброю. Її існування не було таємницею ні для кого, і сама Сирія натякала на це – але ще ніколи не визнавала цього прямо.

Цей крок вважають важливим із погляду збільшення довіри між державами світу і Сирією. Але втілення такого плану наразиться на чимало труднощів.

Для початку, ухвалення резолюції Ради безпеки ООН, якою мали б затвердити російський план, означає необхідність подолати різко розбіжні позиції щодо Сирії, в першу чергу серед п’яти постійних членів Ради безпеки з правом вето.

США, Франція і Британія хотіли б установити для цього короткі часові рамки. Росія, яка заблокувала вже три спроби засудити владу президента Сирії Башара аль-Асада і погрозити йому санкціями, і Китай прагнуть уникнути будь-яких твердих обмежень для сирійської влади.

Без озброєних миротворців ООН не обійтися

Іще одна проблема – як саме взяти під контроль хімічну зброю у країні, де в розпалі громадянська війна.

Британський експерт Річард Ґатрі, відомий за своєю попередньою роботою у Стокгольмському інституті досліджень миру у світі (SIPRI), звертає увагу, що самих лише інспекторів ООН для цього не досить – для охорони хімічної зброї необхідні міжнародні збройні сили.

«Щодо того, хто охоронятиме її: інспектори, яких звичайно передбачає Конвенція про хімічну зброю, – не військові. Вони не будуть стояти там із автоматами в руках і охороняти її. Вони добрі адміністратори, вони добрі спостерігачі. Але здійснювати це доведеться в координації з якимись миротворчими силами ООН, які мусять бути озброєною охороною, здатною відвернути будь-який напад на ці місця. Тож це не може бути просто кілька людей», – наголошує експерт.

Росія «забула про повстанців»

Дальше питання – з ким домовлятися в Сирії. Пропозиція Росії передбачає домовленість із офіційним Дамаском і взагалі не згадує про існування повстанців, серед яких є групи дуже різного спрямування, зокрема, і споріднені з терористичною мережею «Аль-Каїда».

Але угоди тільки з владою президента Башара аль-Асада щодо хімічної зброї може бути замало, попереджає аналітик у справах цього регіону з лондонського Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS) Дайна Есфандіярі.

«Наразі мало ймовірно, щоб повстанці мали доступ до цієї зброї, а це означає, що домовленість треба укладати з Асадом. Але якщо таку домовленість укладуть, процес піде, а тим часом влада Асада впаде, то, очевидно, доведеться залучати повстанців, і Заходові доведеться працювати з ними, щоб забезпечити подальше виконання плану і знищення хімічної зброї», – звертає увагу аналітик.

Нинішні плани не зупинять війни

І, нарешті, якщо всі дійдуть згоди про втілення плану Росії, це ніяк не припинить громадянської війни в Сирії.

Вона триватиме далі, тільки вже без хімічної зброї – так само, як і в разі здійснення воєнного удару США і союзників.

Обидва ці плани однаково мають на меті лише відвернути нове використання хімічної зброї в Сирії, тільки різними способами, і самі по собі не передбачають нічого, що зупинило б війну.

Матеріал підготували: Charles Recknagel і Сергій Драчук

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG