Доступність посилання

ТОП новини

Форум видавців у Львові: видавців меншає, ціни на книжки ростуть


Форум видавців у Львові, 12 вересня 2013 року
Львів – 12 вересня у Львові офіційно розпочався ХХ Форум видавців, хоча літературні заходи тривають уже кілька днів поспіль. У рамках Форуму відбувається книжковий ярмарок. 350 авторів приїхали у Львів, щоб презентувати свої літературні новинки і обговорити літературні процеси в Україні та світі. А ось гран-прі Форуму розділили між собою три видавництва.

Торік жодна з книжок не отримала гран-прі, на цей раз три книги розділили поміж собою перемогу. Без скандалу поміж членами журі не обійшлось. «Фізика майбутнього» японського автора Мітіо Кайку, видавництва «Літопис»; «П’ятикнижжя» Грицька Чубая, видане «Видавництвом Старого лева»; монографія французького дослідника Клода Маркаде про художника Казимира Малевича, видана «Родоводом» – набрали однакову кількість голосів, відтак всі три названі найкращими книгами року.

Почесним гостем Форуму стала Польща, яка презентує понад 200 різних подій. А країну на книжковому святі представляє міністр культури Польщі Богдан Здроєвський. Від української влади Форум відкривав віце-прем’єр Костянтин Грищенко.

Книжки по кишені не всім

Власне, Польща мала б стати для України прикладом щодо підтримки книговидання, зазначають експерти. Для прикладу, на одного громадянина України нарік видається 1,4 книжки, у Польщі ж – у три рази більше. У багатьох європейських країнах припадає навіть сім книг на одну особу.

Але проблема не лише у слабкій популяризації читання серед українців. Чимало відвідувачів Форуму говорили про те, що ціни на книжки у порівнянні з їхніми заробітками для них зависокі. На книжковому ярмарку ціни не надто відрізняються від тих, що у книгарнях.

Тернополянин Юрій Іваненко спеціально приїхав на Форум за літературними новинками.

«З сімейного бюджету відклав тисячу гривень, більше просто не реально. Вже всі гроші практично витратив, торік придбав на таку суму більше книжок. Зауважив, що книжки подорожчали», – розповів чоловік.

Видавці пояснюють, що подорожчали поліграфічні послуги, а це і вплинуло на зростання ціни за книжку.

У середньому ціна за україномовну книжку на Форумі 60–80 гривень, на 15–20% дорожче, ніж торік. Зросла і оренда площі у Палаці мистецтв. Хоча, як поінформували Радіо Свобода у Львівській ОДА, з місцевого бюджету на оренду приміщення виділено 90 тисяч гривень.

«Зросла ціна за оренду площі, і так щороку. Я видаю наукову літературу, але не маю можливості платити. Приїхали сюди не як учасник, а гість, за власні гроші, щоб подивитись, які є новинки», – каже видавець Ніна Фінікова.

Українську літературу у світі не знають

Двадцять років тому Форум видавців розпочинався у національному музеї. Сьогодні він має національний статус і державну підтримку. Для видавців це передусім промоція, і чимало видавництв це вдало роблять. Втім, багато приїжджають просто продати книжки.

Форум видавців локально визначив двадцятку кращих подій і зіркових авторів, нав’язуючи думку суспільству, але за якими критеріями громадська організація визначала? «Це наша найбільша таємниця», – пояснила президент Форуму видавців Леся Коваль.

Але, попри рейтинги, українська література досі мало знана у світі. Під час круглого столу «Місце сучасної української літератури на літературній мапі світу» мова йшла про те, що українські письменники не створили власного бренду, який вирізняв би їх у світі, що відсутня промоція української літератури.

Культурний рівень суспільства падає

Усі топ-теми, події – це просто маркетинг, комерція, зауважив Радіо Свобода письменник Андрій Курков. За його словами, Україні просто бракує яскравих особистостей. Попри те, що Форум видавців сформував середовище людей, які приїжджають у Львів, але воно не є впливовим.

Рівень культури парламентарів, урядовців відображає стан суспільства
Андрій Курков
«У нас інтелектуальне середовище взагалі не має впливу на читачів і воно у меншості. Це проблема суспільства, рівень культури якого за 20 років не піднявся, а спровоковано опустився. Рівень культури парламентарів, урядовців відображає стан суспільства. У нас є запит на соціальний роман, але це запит читацької меншості. Скажімо, люди вхопились за книжку Ліни Костенко як за соціальне явище, а потім дехто розчарувався. Якби був ринок таких книжок, то ця меншість була б більшістю і вплив середовища, сформованого Форумом, був би більшим на суспільство. Це хибна думка, що нам потрібне елітарне середовище читачів. Нам потрібні масові читачі, які будуть давати нагору активного інтелектуального читача, і це має бути спровоковано співвідношенням кількості книжок масових до елітарних», – наголосив письменник Андрій Курков.

Цьогоріч на Форумі заплановані 800 заходів, чимало з яких відбуваються при порожніх залах. З одного боку, претензія Форуму на елітарність, а з іншого, докупи зведено «алмази і бите скло», де поза увагою часто залишаються цікаві літературні дійства.

Письменник Юрій Винничук вважає, що варто зважати на якість літературного твору.

«Багато людей записуються на участь, будучи відвертими графоманами, і таких заявок не варто приймати. Дуже багато абсолютно нецікавих авторів, які видали за свої гроші збірку і роблять презентацію. Сподіваюсь, із часом ці авгієві стайні розчистять», – говорить Винничук.

Форум видавців у Львові триватиме до 15 вересня.
  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG