Доступність посилання

ТОП новини

Злочинні схеми в земельній сфері побудовані на необізнаності громадян – експерт


Злочинні схеми в земельній сфері побудовані на необізнаності громадян
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:13:22 0:00

Злочинні схеми в земельній сфері побудовані на необізнаності громадян

Київ – Зловживання та махінації у земельній сфері у значній мірі зумовлені тим, що в Україні досі не створено ринку сільськогосподарської землі. Про це Радіо Свобода розповів Сергій Кубах – колишній директор проекту «Видача державних актів на право власності на землю в сільській місцевості та розвиток системи кадастру», який було реалізовано в 2004-2013 роках. На його думку, Україна вже готова до скасування мораторію на продаж землі.

– Наскільки в Україні врегульована і прозора земельна сфера? Наприклад видання «Економічна правда» так описує роботу Держкомзему: «Величезні черги, хаос, неточність даних у кадастрі. У деяких філіях чиновники вмикають термінал автоматичної реєстрації черги лише зранку, до початку прийомних годин, та видають талони лише у лімітованій кількості. Протягом дня термінал і монітори для виклику відвідувача за номером у черзі не працюють». Бачите, майже з ґанку починаються проблеми.

– В Україні створена система земельного законодавства. Найбільшим досягненням останніх трьох років є ухвалення закону про державний земельний кадастр і створення автоматизованої системи кадастру з картою та системою зворотного зв’язку. Те, про що йдеться – це організаційне питання до керівників місцевих органів Держземагентства. Це не залежить від законодавства, яке загалом сформоване, але не завершене. Йдеться насамперед про закон про обіг земель сільськогосподарського призначення і зняття мораторію на продаж землі.

– Все-таки, завдяки чому існує широке поле для зловживань у земельній сфері?

Ринку немає, а тому і ринкової вартості також немає. Відбувається звичайна корупція та спекуляція
– Ринку немає, а тому і ринкової вартості також немає. Відбувається звичайна корупція та спекуляція. Як це упередити? Покращувати державні системи управління. Які б унеможливлювали ці зловживання. Допоки це робиться на папері, доки хтось ставить печатку – завжди є можливість для підробки. Саме з огляду на це важливою є запровадження системи кадастру…

Зараз в інтернеті є кадастрова карта, де можна побачити усі земельні ділянки. Громадськість може формувати власний контроль за діями органів влади… Кадастр знімає проблему доступу до інформації.

– Якими є найтиповіші порушення у земельній сфері?

Громадян обдурювали через необізнаність
– Їх доволі багато, але здебільшого вони побудовані на необізнаності громадян. Тому треба звертатися і до органів влади, і до спеціалістів, щоби розібратися у законодавчих актах. Адже громадян обдурювали через необізнаність. А громадяни зазвичай реагують вже на зловживання. А не завчасно. Це, до речі, завдання і для місцевої влади.

– Чи довго ще діятиме мораторій на продаж землі? І якою буде специфіка майбутнього українського ринку землі?

– Згідно із Земельним кодексом мораторій діятиме до 1 січня 2016 року і умовою для його скасування є прийняття закону про обіг сільськогосподарських земель. З практики інших країн знаємо, що після впровадження ринку землі відбувався перепродаж земель довкола населених пунктів, але господарства мали можливість отримати земельні масиви для ефективного використання.

18.09.2013
«Йде дерибан землі по всій Україні» – громадська активістка

«Право на землю мають лише латифундисти, державні службовці, судді, прокурори, чиновники, які контролюють земельні процеси» далі
17.09.2013
На оборудках із землею наживаються чиновники на Черкащині

Використовують різні земельні махінації – від незаконного відчуження землі до підробки рішень сесій різних рівнів далі
  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG