Доступність посилання

ТОП новини

У Чорнобилі хочуть зберігати радіоактивні відходи часів СРСР


Київ – Радіоактивні відходи радянських часів не перероблятимуть, а вивезуть у Чорнобиль. Про це заявив міністр екології Олег Проскуряков. Перепоховання відбуватиметься у рамках угоди з НАТО. Тим часом, на думку екологів, небезпечно влаштовувати радіоактивний могильник за кілька десятків кілометрів вище по Дніпру від Києва, а у профільному парламентському комітеті говорять, що характер вмісту деяких сховищ невідомий.

Близько тисячі кубометрів радіоактивних відходів військової промисловості колишнього СРСР із різних регіонів України перепоховають у сховищі «Вектор» та деяких інших об’єктах у зоні відчуження, заявив міністр екології Олег Проскуряков.

За його словами, планується знешкодження радіоактивних відходів на 9 військових об’єктах України. Однак відповідаючи на запитання журналістів під час засідання уряду, Проскуряков зазначив, що про переробку цих відходів наразі не йдеться.

«Це буде перезахоронення їх, ніякої переробки не буде. Тому що зараз вони у таких місцях, що ні технічно, ані екологічно не відповідають нормам», – пояснив міністр.

Як повідомила Радіо Свобода очільниця профільного парламентського комітету, депутат від партії «Свобода» Ірина Сех, отримавши радянські військові ядерні могильники, Україна не отримала інформації про характер відходів, що там зберігалися. Зона відчуження як місце перепоховання хороша тим, що там менша ймовірність доступу до цих речовин посторонніх, говорить Сех. Але там, за словами депутата, нині зберігаються низько- та середньоактивні відходи, а «про захоронення та переробку високоактивних та довгоживучих відходів у зоні відчуження не може бути мови», бо сховища на це не розраховані.

І Київ – нижче за течією

Екологи погоджуються, що ситуація із ядерними могильниками в Україні плачевна. Але ховати відходи в Чорнобилі, бо там і так брудно – це слабкий аргумент, вважає голова Національного екологічного центру Ярослав Мовчан. За його словами, в Україні є кілька інших місць, куди можна було б відвезти ці відходи. Важливими факторами є гірські породи під сховищем, відсутність у місцевості значної сейсмічної активності та водойм, говорить еколог.

Нижче за течією – 30 мільйонів людей, це не є абсолютно безпечне рішення у будь-якому випадку
Ярослав Мовчан
«Якщо ми говоримо про Чорнобильську зону, ми пам’ятаємо, що це – верхів’я Дніпра, що нижче за течією – 30 мільйонів людей, і що це не є абсолютно безпечне рішення у будь-якому випадку», – зауважує Мовчан.

Питання могильників радіоактивних відходів повинно пройти громадське обговорення, але про таке обговорення екологи нічого не чули, зауважує Мовчан. На його думку, питання захоронення та переробки відходів виникає у кожної країни, в якої є атомна енергетика.

18 вересня уряд підписав імплементаційну угоду з НАТО про перепоховання радіоактивних відходів, що утворилися внаслідок військових програм. Планується, що з боку Північноатлантичного альянсу цим буде опікуватись Німеччина. За попереднім аналізом Мінекології, проект коштуватиме 10-15 мільйонів доларів. За словами міністра Проскурякова, їх на могильник мають намір надати країни-донори НАТО. Точний кошторис затвердять після ратифікації угоди Верховною Радою.
  • Зображення 16x9

    Анастасія Москвичова

    Із Радіо Свобода – з 2011 року, з 2013-го до 2020-го – як штатна мультиплатформна журналістка. Спеціалізуюся на соціальній тематиці. Створювала і вела радіопрограму «Право на дію» про права людини та громадський активізм (у 2016–2018 роках), що виходила на «Ера FM».

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG