Доступність посилання

ТОП новини

У день убивства Політковської музиканти нагадують про несправедливість у Росії


Меморіальна дошка в пам’ять вбитої журналістки Анни Політковської, Москва, 7 жовтня 2013 року
Київ – Проти порушення прав людини в Росії – в день убивства журналістки Анни Політковської (7 жовтня) – виступили всесвітньовідомі музиканти та композитори. У Берліні, зокрема, цього вечора проходить концерт «Росії з любов’ю». В ньому звучатимуть твори сучасних та класичних композиторів – скрипалі, піаністи, віолончелісти, хористи нагадують нам усім про важливість співчуття. У концерті бере участь дитячий хор з України «Щедрик».

Підтримати невинних жертв насильства та порушення прав людини в Росії, а також висловити солідарність з усіма, кому небайдужа доля цієї країни – на це сьогодні зважилися всесвітньовідомі музиканти. У Берліні проходить концерт під назвою «Росії з любов’ю» (To Russia with Love), трансляцію якого проводить німецько-французький телеканал Arte.

Один із організаторів концерту, латвійський диригент і скрипаль Ґідон Кремер пояснює, що його спонукало взятися за цю справу.

«Мабуть, у першу чергу, почуття несправедливості. Мені важко погодитися з тим, що Михайло Ходорковський святкує своє 50-річчя у в’язниці. Один із найсвітліших умів Росії – за ґратами», – пояснює Ґідон Кремер.


Він переконаний, що музиканти не повинні ставати суддями, але мають нагадувати світові про важливість співчуття.

«У музикантів, у артистів теж є своє завдання в житті. Я виріс у Москві, я більшу частину життя розмовляю російською. І мені прищепили від студентських літ відчуття, що моя справа, моя професія повинна мати якийсь сенс, а не бути лише розвагою», – зауважує латвійський музикант.

Музика як спосіб очищення сумління

З-поміж тих, хто сьогодні виходитиме на сцену Берлінської філармонії, знані в світі німецький віолончеліст Ніколас Альтштедт, швейцарський флейтист Еммануель Паю, аргетинська піаністка Марта Арґеріх, ізраїльський піаніст та диригент Даніель Баренбойм, а також дитячий хор з України «Щедрик», головним диригентом якого є Маріанна Сабліна, дочка українського диригента та композитора Романа Кофмана.

Сам маестро, отримавши запрошення взяти участь в такому концерті, одразу ж погодився. І хоч, на жаль, за станом здоров’я не зміг приїхати до Берліна, морально підтримує своїх колег.

Кофман наголошує, що суть сьогоднішнього музичного дійства у його свободі від політики, воно не спрямоване проти когось чи чогось, а здійснюється в ім’я життя й гідності людини.

«Справа в тому, що однакових концертів не буває. Є різні концерти. Є такі, які явно заполітизовані, організовані зовсім з іншою метою. Цей концерт не несе в собі ніякої опозиції чи чогось такого, він відбувається у день вбивства Анни Політковської», – нагадує український диригент.

Також Роман Кофман говорить, що такі концерти потрібно проводити всупереч зневірі.

«Такі концерти не змінять головного, про що йдеться. Вже занадто товстошкірі ці люди, які панують у світі в наш час, але для очищення сумління вони потрібні», – переконаний музикант.

«Янголи скорботи» – мовою музики про тих, хто терпить несправедливість

Хормейстер «Щедрика» Олена Базір розповіла, що юні музиканти дуже напружено готувалися до цього виступу: «Весь серпень місяць діти збиралися на репетицію, по дві-три години займалися в творчій обстановці».

Український хор на сцені Берлінської філармонії виконує хорові композиції естонця Арво Пярта та грузина Ґії Канчелі. До речі, грузинський композитор свій останній опус «Янголи скорботи» приурочив до 50-річчя Михайла Ходорковського.

Ґідон Кремер звернувся з ідеєю проведення концерту до організації «Міжнародна амністія». Генеральний секретар її німецького відділення Селмін Чалишкан перераховує найбільш резонансні випадки порушення прав людини й принципів правової держави в Росії останнього часу: засудження учасниць Pussy Riot, ув’язнення Михайла Ходорковського, Платона Лебедєва, переслідування активних учасників вуличних протестів проти фальсифікації виборів та дискримінація гомосексуалів.
  • Зображення 16x9

    Жанна Безп’ятчук

    На Радіо Свобода з 2013 року. Вивчала політологію в Києво-Могилянській академії, закінчила магістратуру з європейських студій у коледжі Європи (Польща), навчалася журналістики в Данській школі журналістики та університеті Суонсі (Уельс, Велика Британія). До Радіо Свобода працювала журналістом в інтернет-виданні «ПіК України», кореспондентом і редактором у журналі «Тиждень».

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG