Доступність посилання

ТОП новини

Чехи обирають парламент


Прага – У п’ятницю у Чехії починаються позачергові вибори до парламенту країни. Цього разу участь у них беруть кандидати від 24 партій та рухів. За попередніми даними, найкращі результати можуть отримати Соціал-демократична партія та комуністи. Це викликало значну активність у частини населення, яка виступила із закликом не голосувати за Комуністичну партію.

Цьогорічні вибори в Чехії увійдуть в сучасну історію, як другі позачергові. Вибори призначив президент Чехії Мілош Земан після того, як був змушений розпустити попередній склад нижньої палати парламенту через розвал урядової коаліції внаслідок гучного корупційного скандалу.

Низка корупційних афер у владі, недовіра населення до уряду і політиків надзвичайно розбурхала емоції суспільства. Багато чехів почали схилятись у бік лівих політичних сил, насамперед до Соціально-демократичної партії та комуністів, які згідно з опитуваннями, посідають перші позиції.

З комуністами може ніхто не схотіти скласти уряд, але було б добре, щоб вони були у парламенті
Владіміра Пєкний
«З комуністами може ніхто не схотіти скласти уряд, але було б добре, щоб вони були у парламенті. Якщо вони матимуть більше депутатів у парламенті, це означає, що зможуть здобути більшість у голосуванні», – каже прихильник Компартії Владіміра Пєкний.

Новачки у політиці можуть вирішити долю країни

На телебаченні та радіо йдуть дебати, в яких з особливою силою проявляється протистояння між прихильниками традиційних демократичних партій і лівими. Як ніколи досі на цьому ґрунті зародилася низка нових партій та рухів, причому один з новачків – партія мільярдера і мецената Андрея Бабіша ANO – тобто «Так», несподівано для всіх вирвалась, згідно з опитуваннями громадської думки, на другу позицію, хоча чітко визначити її політичні пріоритети поки що важко. На думку чеського політолога Любоша Палати, саме ці «новачки» можуть вплинути на формування нового обличчя чеської політики.

Найбільша зміна, яка настане у Чеській Республіці, буде не відхід від політики правих, а вага саме нових партій, які внесуть до чеського парламенту нове сприйняття політики
Любош Палата
«На мій погляд, найбільша зміна, яка настане у Чеській Республіці, буде не відхід від політики правих, а вага саме нових партій, які внесуть до чеського парламенту нове сприйняття політики. Однак як воно складеться, побачимо ближчими роками», – зазначає Любош Палата.

Не допустити комуністів до влади – гасло виборів

Звернути увагу на небезпеку зростаючої сили лівих сил, зокрема чеської Комуністичної партії, своїми акціями намагається творча інтелігенція – письменники, музиканти, актори, а також студентська молодь. Останніми днями в Празі та низці інших міст члени громадського об’єднання Dekomunizace («Декомунізація») проводять акцію, що має назву «Вони виступили проти Компартії». Учасники акції розмістили у багатьох місцях силуети немовби повішених на шибеницях людей. Цим символом вони прагнуть пригадати сучасникам, що жертвами комуністичного режиму у тодішній Чехословаччині стали понад 250 осіб.

Ми прагнемо не насильно пригадати, що Комуністична партія Чехії та Моравії в минулому заподіяла громадянам нашої країни
Ондржей Матіас
«Метою нашої організації є позбавити комуністичну партію та її членів можливості участі у владі в нашій республіці. Нашими акціями ми прагнемо не насильно нагадати, що Комуністична партія Чехії та Моравії в минулому заподіяла громадянам нашої країни. Ми хочемо наголосити, що Компартія досі не звільнилась від свого минулого», – розповів Радіо Свобода керівник проекту Dekomunizace Ондржей Матіас.

Також у Празі відбувся великий рок-концерт відомих чеських груп і солістів під символічним гаслом російською мовою – «Nikagda nězabuděm», який зібрав понад 20 тисяч слухачів. Назва рок-концерту мала пригадати чехам понад два десятиліття радянської окупації Чехословаччини.

Відповідно до чинного законодавства, чехи голосуватимуть два дні – у п’ятницю і в суботу до 14 години. Вже в суботу ввечері мають бути оголошені результати дострокових парламентських виборів у Чехії.
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG