Доступність посилання

ТОП новини
16 Жовтень 2019, Київ 07:16

Кличко виходить на президентський ринг (світова преса)


Київ – Європейська й американська преса обговорюють, наскільки погіршать взаємини між Євросоюзом і США гучні «шпигунські скандали». Тема прослуховування телефонів європейських лідерів спецслужбами Сполучених Штатів була однією з центральних на зустрічі лідерів ЄС у Брюсселі. При цьому медіа нагадують, що колишній співробітник Агентства національної безпеки США Едвард Сноуден вкрав документи, які містять не лише конфіденційну інформацію про лідерів ЄС, а й дані щодо програм боротьби із супротивниками, такими як Іран, Росія і Китай. Не залишають західні ЗМІ поза увагою й «українське питання», точніше – заяву одного з лідерів української опозиції, чемпіона світу з боксу Віталія Кличка щодо його намірів балотуватись на посаду президента України.

Сплеск жорсткої критики на адресу американської розвідки, яка відстежувала телефонні переговори Канцлера Німеччини Анґели Меркель, у четвер поширився цілою Європою, ризикуючи перетворити президента США Барака Обаму з друга і союзника на особу, якій не варто довіряти.

Тема заокеанського шпигунства домінувала на саміті лідерів ЄС у Брюсселі. Як пише оглядач газети The New York Times Елісон Смейл, серед європейських політиків чимало тих, хто запропонував ЄС зупинити або уповільнити переговори щодо підписання угоди про створення зони вільної торгівлі між Євросоюзом і США.

Європейських союзників США обурило явне порушення довіри. За словами президента Європарламенту Мартіна Шульца, переговори щодо зони вільної торгівлі не можуть бути проведені, аж доки є підозри, що інша сторона шпигувала, аби заздалегідь знала вашу позицію.

Але звіти, пов’язані з канцлером, виявились не єдиними, які роздмухали «шпигунський скандал», пише видання. Цього тижня з’явились повідомлення щодо американського електронного спостереження у Франції, а нині італійський тижневик L’Espresso інформує своїх читачів про те, що спецслужби США й Великої Британії, ймовірно, провадять несанкціонований моніторинг італійських телекомунікаційних мереж.

Продемонстрована канцлером та іншими високопосадовцями Німеччини, як і їхніми європейськими партнерами, жорстка реакція вказує на брак довіри між союзниками (США та ЄС). Відновлювати їх доведеться чи не з нуля, зазначає The New York Times.

Американські ЗМІ, коментуючи «шпигунський скандал», зазначають, що документи, зібрані колишнім співробітником Агентства національної безпеки Едвардом Сноуденом, містять секрети про колективні програми боротьби із супротивниками, серед яких Іран, Росія і Китай. А деякі документи стосуються співпраці з державами, які не є офіційними союзниками США і Євросоюзу.

Журналісти посилаються на одного чиновника у Вашингтоні, який розповів, що серед вкрадених Сноуденом файлів є такі, котрі містять інформацію про виконання програм НАТО проти Росії, і котра винятково корисна американським збройним силам. Якби росіяни отримали ці файли, для них не становило би труднощів покласти край цим програмам, цитує чиновника The Washington Post.

Нині перед адміністрацією президента Обами постало завдання – подолати кризу у взаєминах із європейськими союзниками, і при цьому зберегти інші програми – включно з тими, що стосуються колективної безпеки, які залежать від співпраці з партнерами з ЄС, пише The Washington Post.

Фундаментальним є питання довіри, зазначають у Вашингтоні. Тамтешні експерти у розмовах із журналістами визнають, що національна безпека США, як і міжнародна боротьба з тероризмом, у значній мірі залежать від обміну розвідданими із зарубіжними партнерами, в основному урядів або відповідних організацій в рамках урядів.

«Шпигунський скандал» похитнув не лише довіру між США і Євросоюзом, а й дестабілізував політичну ситуацію як усередині ЄС, так і у Сполучених Штатах, зазначають ЗМІ.

А у видання The Wall Street Journal виникло запитання, чи не похитне єдність української опозиції заява одного з її лідерів, чемпіона світу з боксу, очільника партії УДАР Віталія Кличка щодо його президентських амбіцій.

У четвер народний депутат Кличко зробив заяву з трибуни українського парламенту щодо наміру балотуватись на посаду президента України у 2015 році. Кличко вважає, що ухвалені більшістю Верховної Ради зміни до податкового кодексу мають політичний контекст і спрямовані проти нього як імовірного суперника Віктора Януковича на президентських виборах.

Як зазначають оглядачі The Wall Street Journal, згідно з соціологічними опитуваннями, за кандидатуру Віталія Кличка готові проголосувати більш як 19 відсотків українців. За Януковича готові віддати свої голоси на президентських перегонах 24 відсотки опитаних, але експерти зазначають, що у другому турі Кличко може обійти нинішнього главу української держави.

Дивитись коментарі (5)

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG