Доступність посилання

ТОП новини

Хто б не став новим лідером кримських татар, Меджліс збереже свій вплив – експерти


Сімферополь – Чи піде з посади голови Меджлісу його багатолітній керівник Мустафа Джемілєв? Хто стане новим формальним лідером кримських татар? Чи вдасться новому Меджлісу відновити діалог зі владою, та які реформи чекають на систему етнічного самоврядування кримських татар? Відповіді на ці питання шукатимуть делегати 6-го Курултаю – загальнонаціонального з’їзду – кримськотатарського народу, який 26 жовтня розпочинає свою роботу в Сімферополі.
Нариман Джелял
Нариман Джелял
Із 1991 року, коли відродилася система етнічного самоврядування кримських татар, жоден із попередніх Курултаїв не привертав такої великої уваги мас-медій, влади та експертного співтовариства, як той, що відкриється в суботу. Кримський політолог і делегат нового та попереднього загальнонаціональних з’їздів Нариман Джелял називає таку увагу цілком виправданою.

За його словами, 6-й Курултай проводиться у складний і переломний для кримських татар час. Його делегати мають ухвалити кілька, на думку політолога, справді доленосних рішень – про формальну зміну лідера, про реформування системи етнічного самоврядування, включаючи поділ повноважень між Меджлісом і Курултаєм, про шляхи відновлення діалогу зі владою та механізми проведення міжнародного форуму з кримськотатарської проблеми.
Мустафа Джемілєв
Мустафа Джемілєв

Але найбільше інтриги довкола питання про голову Меджлісу. Нинішній його голова Мустафа Джемілєв ще до виборів делегатів Курултаю заявив, що ухвалив остаточне рішення: він іде з посади. Попри цілу зливу звернень, закликів і прохань не відпускати Джемілєва, що цими днями публікуються в кримськотатарській пресі, лідер Меджлісу заявив, що не поступиться.

Я вже чотири рази подавав у відставку. Вже більше відкладати не можна
Мустафа Джемілєв
«Так це триватиме безкінечно. Я вже чотири рази подавав у відставку і щоразу делегати відкладали, обіцяли, що на наступному Курултаї обов’язково задовольнять моє прохання... Але вже все, вже більше відкладати не можна. А якщо вони мене не відпустять, то я влаштую «кримськотатарську весну» проти себе», – пожартував Мустафа Джемілєв.

Діалог між владою і Меджлісом може відновитися – радник кримського прем’єра

Відповідати на запитання про те, кого він бачить своїм наступником, Мустафа Джемілєв відмовився. Каже, що це буде тиском на делегатів Курултаю. Раніше він говорив, що всі три його заступники – Рефат Чубаров, Ремзі Ільясов та Ахтем Чийгоз гідні очолити новий Меджліс. Втім, голова Аналітично-експертної ради при голові кримського уряду Олександр Форманчук прогнозує, що лише у перших двох є шанси посісти крісло керівника Меджлісу.

На думку експерта, кандидатура Ільясова, який раніше працював у виконавчих структурах, більш прийнятна для влади. Водночас, Олександр Форманчук припускає, що хто б не став головою, він буде зацікавлений у відновленні діалогу з урядом.

Думаю, що цей діалог із владою все-таки відновлюватиметься
Олександр Форманчук
«Якщо новий керівник Меджлісу виявить таку ініціативу, то він отримає позитивний відгук від влади. Я думаю, що цей діалог із владою все-таки відновлюватиметься», – заявив Олександр Форманчук.

Політолог Нариман Джелял переконаний, що новий голова, новий Меджліс і нові делегати Курултаю готові до змін тактики, але стратегія національного руху залишиться незмінною. Як і вплив органів самоорганізації кримськотатарського народу.

Меджліс і Курултай і далі залишатимуться впливовою політичною силою в Криму
Нариман Джелял
«Не зважаючи на якісь такі моменти, як формальна зміна лідера, реформування системи етнічного самоврядування і так далі, Меджліс і Курултай і далі залишатимуться впливовою політичною силою в Криму, загалом в Україні і за кордоном», – зазначив Нариман Джелял.

Нинішній Курултай працюватиме два дні і на ньому вже акредитувалося більше журналістів, аніж на останніх сесіях Верховної Ради Криму.
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG