Доступність посилання

ТОП новини

Антологія жіночої прози: від Лесі Українки до Оксани Забужко


У Києві презентували антологію жіночої прози «З непокритою головою»
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:04:25 0:00
Київ – 30 жовтня у Києві презентували антологію жіночої прози «З непокритою головою». Антологію упорядкувала професорка «Києво-Могилянської академії» Віра Агеєва і вмістила у книгу тексти як Лесі Українки, Ольги Кобилянської, так і Марії Матіос та Оксани Забужко, яка, до слова, нещодавно отримала статус кращої письменниці Східної Європи. І якщо в 20-му столітті жінки-авторки лише перестали прикриватись чоловічими іменами, то в 21-му столітті вони заговорили на повен голос.

Антологію жіночої прози «З непокритою головою» літературознавець, доктор філологічних наук, професор «Києво-Могилянської академії» Віра Агеєва впорядкувала на власний розсуд, проте запевняє, що обмежувалась класичними літературними канонами. Під однією палітуркою в антології опинились як Леся Українка, так і Оксана Забужко – жінки, які, на переконання Віри Агеєвої, не лише перестали брати чоловічі псевдоніми й імітувати чоловіче письмо, як було раніше, а й заговорили власними голосами.

Більшість авторок цієї антології – це канонічні авторки української літератури
Віра Агеєва
«Я включала ті тексти, які мені подобаються. З іншого боку, більшість авторок цієї антології – це канонічні авторки української літератури. Для мене принципово, що будь-яка антологія має початися з Лесі Українки і Ольги Кобилянської, тому що вони почали говорити жіночим голосом. В українській літературі в кожному поколінні є дуже сильна жінка авторка. Такою жінкою-авторкою була Марко Вовчок, Леся Українка, такою жінкою-авторкою сьогодні є Оксана Забужко», – зазначила упорядниця.

Навіть маючи вже власний голос, українська жінка як авторка замовкла у радянський період, стверджує Віра Агеєва. Але те, що хотіли сказати жінки, не відповідало соціалістичному реалізму, який тоді нав’язували. А справді жіночим у літературі вже стало 21-ше століття, звертає увагу Оксана Забужко, яка нещодавно отримала статус кращої письменниці Східної Європи, будучи відзначеною літературною премією Angelus. Таким чином Оксана Забужко є однією з тих жінок, які цього року отримали всі найпрестижніші світові літературні нагороди – від Букерівської, до Нобелівської премій.

Вже є та жіноча мова і є те жіноче речення, яке в 20-му столітті, як правило, треба було доводити і обстоювати
Оксана Забужко
«Я думаю, що це показник того, що ми виходимо зі стану учнівства, що вже є та жіноча мова і є те жіноче речення, яке в 20-му столітті, як правило, треба було доводити і обстоювати», – зауважила вона.

В антології «З непокритою головою» зібрано новелістику 16 найвідоміших авторок модерністської й постмодерністської доби, серед яких: Ольга Кобилянська, Леся Українка, Катря Гриневичева, Ірина Вільде, Ніна Бічуя, Любов Пономаренко, Євгенія Кононенко, Галина Пагутяк, Марія Матіос, Людмила Таран, Оксана Забужко, Оксана Луцишина. Ці твори репрезентують жіночий погляд на світ та нову, власну ієрархію цінностей.
  • Зображення 16x9

    Ірина Стельмах

    На Радіо Свобода працюю з вересня 2012 року. У 2011 році отримала диплом бакалавра журналістики ЛНУ імені Івана Франка. Того ж року вступила на магістратуру у Могилянську школу журналістики. Активно вдосконалюю знання англійської, польської та болгарської мов. Займалась плаванням, дублюванням фільмів та серіалів українською .

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG