Доступність посилання

ТОП новини

Скрегочуть, але їдуть: харківські трамваї доживають віку


Харків’яни трястимуться у старих трамваях ще двадцять років
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:00:46 0:00

Харків’яни трястимуться у старих трамваях ще двадцять років

Харків – Харківська мерія заявляє, що держава позбавила її можливості оновлювати трамвайний парк. Востаннє двадцять трамваїв, які до того експлуатувалися в Празі, були придбані напередодні Євро-2012, але потім Кабмін заборонив купувати «вживаний» електротранспорт іноземного виробництва. Проте на нові трамваї вітчизняного виробництва коштів немає. Тож місцевим транспортникам доводиться ремонтувати і випускати на лінію зовсім старі вагони.

«Ось ці старі вагони усі в дірках. Їдеш трамваєм і боїшся, аби з ним нічого не трапилося: щоб не зійшов з колії, щоб не відмовили гальма», – розповідає про свою нервову роботу водій двадцятого трамвайного маршруту Харкова.

Він та його колеги про старі трамваї кажуть: трясуться, скрегочуть, але їдуть. Самі ж пасажири не зважають на тряску та холоднечу у вагоні взимку.

«Заради Бога, я вже настільки звикла. Їжджу все життя, це на мене не діє», - каже пенсіонерка Світлана Віталіївна.

Ми ж родом з Радянського Союзу, а там усе тряслося, кидало, але ми знаємо, що трамвай – надійний транспорт
пасажир Анатолій
«Ми ж родом з Радянського Союзу, а там усе тряслося, кидало, але ми знаємо, що трамвай – надійний транспорт», – говорить постійний трамвайний пасажир Анатолій Григорович.

Червоні вагони чехословацьких трамваїв марки Tatra у Радянському Союзі з’явилися в шістдесятих роках минулого століття. Найбільше трамваїв тоді отримали Київ, Одеса та Харків. З тих часів вони вже вичерпали по два три експлуатаційних терміни, але їх знову й знову ремонтують.

«У нас два депо: Жовтневе і Салтівське. Показники зношеності такі: у Жовтневому депо – 92,4 % відсотка, а у Салтівському – 96,8 %. Це рухомий склад, що відпрацював свій амортизаційний строк», – розповідає Радіо Свобода директор департаменту транспорту і зв’язку харківської міської ради Сергій Дульфан.

Сьогодні у харківських депо 258 трамваїв, але з найрізноманітніших технічних причин на маршрути не виїжджає по кілька десятків вагонів.

За словами директора Салтівського депо Андрія Бодрейка, слабке місце трамвая – це підніжки, що іржавіють, віконні прорізи, які підгнивають, і дах.

У ремонтному цеху запевняють, що празькі трамваї – це надійний, простий в експлуатації та керуванні електротранспорт. Харківські чиновники переконані, що за відсутності коштів для придбання нового електротранспорту краще купувати чеські трамваї, хоч і секонд-хенд. Востаннє трамваї купували два роки тому. Якість двадцяти вагонів, навіть при тому, що вони були списані празьким депо, набагато краща від більшості з тих, що експлуатуються в Харкові.

У мерії збиралися і надалі таким чином оновлювати трамвайний парк, проте їм став на заваді Кабмін із постановою про заборону купівлі електротранспорту іноземного виробництва.

Аналіз вітчизняного транспортного ринку свідчить про те, що ми повинні за одиницю рухомого складу сплатити 3,5-4 мільйони гривень
Сергій Дульфан
«Аналіз вітчизняного транспортного ринку свідчить про те, що ми повинні за одиницю рухомого складу сплатити 3,5-4 мільйони гривень. Якщо врахувати, що закупівля транспорту відбувається на умовах паритетного фінансування державного і місцевого бюджетів, то для Харкова це буде коштувати два мільйони гривень за трамвай. На це коштів у міському бюджеті немає. І ще два має знайти країна. І це при тому, що закордонний вагон обходиться приблизно у 600-700 тисяч гривень», – каже директор міського департаменту транспорту Сергій Дульфан.

Чиновник визнає, що постановою про закупівлю українських трамваїв та тролейбусів держава намагається захистити вітчизняного виробника. Проте він вважає, що в умовах, коли бюджет міста тріщить по швах, треба було залишити можливість місцевій владі купувати тролейбуси і трамваї за кордоном.

Виходить, що майстрам харківських депо доведеться латати міський рейковий електротранспорт або відправляти його до вагоноремонтного заводу для капітальної реставрації. Щоправда, і на капремонт у міському бюджеті цього року грошей не вистачає, каже директор транспортного департаменту Сергій Дульфан.

Науковці кафедри електричного транспорту Харківського університету міського господарства тривожить перспектива перевезення пасажирів старими трамваями найближчі двадцять років. У розмові з Радіо Свобода завідувач кафедри електротранспорту Василь Далека наголошує, що такий транспорт непередбачуваний щодо безпеки пасажира.

Вагони не так морально застарілі, як вони просто мають механічне і електричне обладнання, яке вже практично не випускається
Василь Далека
«Я б сказав так, що вагони не так морально застарілі, як вони просто мають механічне і електричне обладнання, яке вже практично не випускається», – розповідає професор Василь Далека.

Чиновники з мерії і науковці з університету міського господарства зауважують, що капітальний ремонт старих трамваїв дорожчий, аніж придбання старих празьких. Експерти сподіваються, що з підписанням асоціації ЄС, наша країна стане учасником зони вільної торгівлі, а це передбачає зниження ввізних мит на європейські товари.

«Звісно, з підписанням угоди з Євросоюзом ми можемо очікувати на зменшення цін при придбанні рухомого складу європейського виробництва», – каже експерт з електротранспорту Артем Сосіпатров.

За словами фахівця, у Європі та Америці після років скорочення трамвайних маршрутів спостерігається відродження міського легкого рейкового електротранспорту. Зараз у Франції, Британії, Польщі, Німеччині, Чехії сучасні трамваї майже безшумні. Там дійшли до висновку, що це єдиний вид транспорту, здатний в автомобільних заторах і в зонах щільної забудови забезпечувати високі обсяги перевезень пасажирів за доступною ціною. Проте це можливо при застосуванні сучасних технологій, коли світлофори дають можливість трамваям без зупинки проїхати перехрестя. Також експерти додають: сучасні трамваї екологічно-чисті та енергоефективні, навіть у порівнянні з тролейбусами.

А тим часом пасажири харківських занедбаних трамваїв не можуть збагнути, чому їхній проїзд найдорожчий в Україні? Від травня у Харкові вартість квитка – дві гривні, і це більше, ніж у Києві, де люди сплачують за проїзд у трамваї півтори гривні.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG