Доступність посилання

ТОП новини

Принижена принцеса: дочка президента Узбекистану потрапила в немилість


Ґульнара Карімова

Дмитро Волчек

Старшу дочку узбецького диктатора донедавна вважали ймовірною наступницею свого батька. Проте раптово Ґульнара Карімова впала в немилість. Закриті телеканали і радіостанції, які їй належать. Заарештовано її близького друга. З’явилися публікації про те, що Іслам Карімов побив свою дочку.

Уже понад 10 років в інтернеті з’являються статті «узбецького політолога Усмана Хакназарова». Чи існує така людина насправді, ніхто не знає. Лідер узбецької опозиції Мухаммад Саліх, що живе в Туреччині, отримує послання Хакназарова електронною поштою. Автор цих статей виявляє надзвичайну обізнаність. У своїй останній публікації «За що президент Карімов побив свою дочку Ґульнару?» Хакназаров розповідає про серйозний розлад у родині узбецького президента.

У Іслама Карімова дві дочки: Ґульнара і Лола. Старша, Ґульнара, яка виступає під ім’ям Гугуша, вважає себе співачкою. Нещодавно вона записала кліп із Жераром Депардьє.


Лола живе в Парижі, працює послом Узбекистану в ЮНЕСКО. Давно було відомо, що сестри не спілкуються між собою. Але лише зараз у відвертому інтерв’ю «Бі-Бі-Сі» Лола Карімова визнала, що не розмовляє з Ґульнарою 12 років. Ґульнара нанесла удар у відповідь сестрі, звинувативши її в спілкуванні з чаклунами.Акбар Абдуллаєв, згаданий у цьому записі, – ферганський бізнесмен, племінник дружини Іслама Карімова, був заарештований у Ташкенті 10 жовтня. Узбецьку службу безпеки очолює Рустам Іноятов. Саме він і збирав досьє на родину Карімова. Наступною його мішенню стала Ґульнара. Як пише Хакназаров, він надав президенту досьє, в якому розповів, що його старша дочка витрачає бюджетні мільйони на свої захоплення, а також отримує данину – десятки мільйонів доларів від підприємств, які належать Абдуллаєву. Досьє викликало лють у диктатора. 21 жовтня були заарештовані 18 чиновників, причетних до фінансових махінацій і припинена трансляція програм на телеканалах, що належать Ґульнарі Карімовій: TV Markaz, Forum TV, NTT, «СофтС», а також радіостанцій Zamin FM, A’lo FM і Terra FM.

Співробітники ташкентського InfinBank повідомили Радіо Свобода, що рахунки медіахолдингу Terra Group заморожені у зв’язку з розслідуванням можливих фінансових порушень. Більше того, як пише Хакназаров, СНБ заборонила «узбецьким мас-медіа показувати обличчя Ґульнари Карімової». І дійсно, заходи Art Week Style, що пройшли в Ташкенті під патронажем Ґульнари Карімової і які неможливо було скасувати, майже не отримали висвітлення на державних каналах.

І тут Хакназаров переходить до головної сцени, згаданої у заголовку його статті. Драма розгортається в президентській резиденції Дурмень.

«Розлючений Іслам Карімов, тільки-но вийшовши з автомобіля, накинувся на Ґульнару, яка чекала батька, – пише він. – Схопившись за комірець куртки Ґульнари, Карімов спочатку дав їй ляпаса, а потім став по-справжньому бити її. «Ти зганьбила мене на весь світ! Це що за фотографії?! Виходячи напівголою перед камерами журналістів, ти не думала, що ти ганьбиш не тільки себе, але і мене, матір, усю нашу родину?!» – кричав Іслам Карімов на свою дочку... Після цього президент попросив всіх охоронців і прислугу залишити його одного. Він не зайшов у будівлю резиденції. Залишившись наодинці, він вирішив прогулятися в саду резиденції. Після недовгої прогулянки Іслам Карімов сів в одній з альтанок. Сидячи з похиленою головою, він про щось довго думав. Заспокоївся до ночі. Вночі, коли він зайшов у будівлю резиденції, деякі охоронці помітили в очах Іслама Карімова сльози».

Ґульнара Карімова відповіла на запитання про побиття у твіттері:


То чи можна довіряти розповіді Хакназарова? Про таємничого викривача розповів в інтерв’ю оглядач Узбецької редакції Радіо Свобода Фарух Юсупов.

Він розповідав, як Карімов бив своїх міністрів, розбив голову колишньому міністру внутрішніх справ
– Є думка, що це не одна людина, а група. Але стиль раннього Хакназарова дуже сильно відрізняється від того, що з’являється під цим ім’ям зараз. Пише він російською, потім це перекладається узбецькою. У нього було багато публікацій, які широко обговорювалися в Узбекистані. Наприклад, він розповідав, як Карімов бив своїх міністрів, розбив голову колишньому міністру внутрішніх справ Алматову попільничкою. Настільки ж сенсаційні, як статті Хакназарова, твіти Ґульнари Карімової, яка прямо звинувачує голову СНБ Іноятова в тому, що він почав боротьбу за владу в Узбекистані. Так що інформація Хакназарова підтверджується.

– Коли виникли ознаки розладу в сім’ї Карімова?

– У вересні, коли Лола Карімова дала інтерв’ю, в якому постаралася дистанціюватися від сестри. І наші джерела теж підтверджують, що Карімов був дуже злий на Ґульнару і вважав, що вона переступила межу.

– Мова йде про її відверті фотографії?

– Звичайно, Карімов – людина з консервативним менталітетом, але головна проблема в іншому. Зараз у Швейцарії, Швеції, Франції та Латвії провадяться кримінальні справи у зв’язку з багатомільйонними хабарами, до яких безпосередній стосунок має Ґульнара Карімова. Інтерв’ю, яке дала Лола, якраз із цією справою і пов’язано, бо кажуть, що і її рахунки заморожені. Так що вона вирішила дистанціюватися від сестри і показати, що не має ніякого стосунку до її грошей.– Чи можна довіряти статті Хакназарова, який говорить, що Ґульнара Карімова хотіла зробити наступним президентом Абдуллаєва? Чому вона до нього так прив’язана? Це любовна історія?

– Ні, людина, яка близько її знає, каже, що вона має до Абдуллаєва сестринські почуття. Але я сумніваюся, що вона могла робити ставку на нього, тому що сама кілька разів підкреслювала свої президентські амбіції.

– А чи можливо жінці стати президентом Узбекистану, це не шокувало б людей?

– На минулих президентських виборах перший раз в історії кандидатом у президенти була жінка. І оскільки в Узбекистані навіть опозиційні кандидати повинні отримати схвалення президента, склалося враження, що це перший крок з підготовки узбеків до того, що жінка стане президентом.

– А Ґульнара Карімова популярна?

– Популярна серед молоді. Вона вже кілька років влаштовує акцію «2000 весіль» на допомогу малозабезпеченим і різні фестивалі моди та мистецтва.

​Статті Усмана Хакназарова отримує лідер узбецької опозиції Мухаммад Саліх, який живе в Туреччині. Ось що він думає про таємничого викривача секретів Іслама Карімова.

Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:06:20 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ
Відверті вбрання Ґульнари Карімової бентежать її батька
Відверті вбрання Ґульнари Карімової бентежать її батька

– Я не знаю, хто ця людина, але знаю його творчу біографію. Він, починаючи від 2000 року активно друкувався, потім пропав років на чотири, потім знову з’явився. Наші позиції сходяться в певних точках, тому він надсилає нам свої статті, і ми їх друкуємо. Але не знаємо, хто за цим ім’ям стоїть – одна людина чи це колективна робота. За стилем можна сказати, що навіть якщо стаття готується колективно, редагує одна людина.

– Очевидно, таку інформацію може знати тільки людина з близького кола Карімова або той, хто його прослуховує, співробітник спецслужб.

– Я теж так думаю. Така інформація може виходити з найближчого оточення Карімова або ж з тієї служби, яка охороняє Карімова.

– Або спецслужби іншої країни. Наприклад, Росії?

– Така ймовірність теж є, але вона не така велика. Думаю, все-таки це зсередини.

– Ви абсолютно довіряєте тому, що пише Хакназаров?

– 90 % з того, що він пише, мені здається правдою. Є такі моменти, де він перебільшує, коли він вступає в деталізацію тексту, тоді він може додавати від себе якісь штрихи до портретів тих чи інших особистостей. Але в основному події та факти у нього всі правильні. Спочатку громадськість з підозрою дивилася на його статті. Проте з часом він завжди виявлявся правий, події, які траплялися після його статей підтверджували його правоту.

– Як Ви думаєте, хто виграє від такого масштабного викриття скандалу в родині Карімова? Керівництво спецслужб або якісь члени родини, які борються з Ґульнарою Карімовою? Наприклад, її сестра?

Думаю, що ініціатива виходить саме із служби безпеки
– Я не думаю, що члени родини. Думаю, що спецслужба Узбекистану, як і будь-яка спецслужба, неоднорідна, там теж є групи, які захищають свої інтереси і через державні структури ведуть свою закулісну політику, щоб змінити обстановку в ту чи іншу сторону. Там є три групи, наскільки я знаю, і зараз між ними йде війна. А Ґульнара потрапила в це перехрестя вогню. Вона в розпачі, по-моєму, це її найрадикальніший крок, те, що вона виступила в Twitter і назвала ім’я голови СНБ. Тому це справа дуже серйозна, я думаю, що члени сім’ї, звичайно, можуть ненавидіти один одного, але в такому масштабі вони не могли б підготувати таку операцію. Думаю, що ініціатива виходить саме із служби безпеки.

– А що Ви думаєте про президентські амбіції Ґульнари Карімової, чи дійсно вона сама хотіла стати наступницею свого батька або ж готувала на цей пост Акбаралі Абдуллаєва?

– Ґульнара сама хотіла, з минулого року відкрито почала говорити, чому б не бути їй. Натякала, що будь-яка здорова людина може претендувати на такий пост, у тому числі і вона. Зараз такий скандал стає небезпечним, можливо навіть для її життя, тому вона відразу відступила і сказала, що не претендує. Це не тому, що вона не хоче, а тому, що вона змушена це говорити.

– А Акбаралі Абдуллаєв?

– Я думаю, що Акбаралі, можливо, про себе так думає, що він теж, тому що сина у Карімова немає. «Якщо не буде Ґульнара, то міг би бути я». Він дійсно всередині свого клану, своєї сім’ї цілком міг би претендувати на таку посаду. Зараз він заарештований. І в цьому зіграла основну роль Ґульнара. Тому що Ґульнара покликала його з Дубаї, і його заарештували. Скандал через це пішов.

– Яка доля його чекає? Випустять?

– Не думаю, що його випустять. Поки що, в усякому разі. Він ключова фігура у цьому скандалі.

– У самому Узбекистані вся ця ситуація офіційно ніяк не коментується, ні арешт, ні закриття телеканалів?

Після публікації Хакназарова вони звернулися до ворожок, шукають, звідки інформаційний витік
– Не коментується, але весь Узбекистан про це знає. Вони змушені будуть зробити якусь заяву, тому що це не можна приховувати. Вони не заперечують, що його посадили. Після публікації Хакназарова вони звернулися до ворожок, шукають, звідки інформаційний витік, хочуть знайти, тому що це дуже серйозно. Я думаю, що зараз після публікації вони вже не сплять, всі шукають винуватця, хоча винуватець не Хакназаров, він тільки передав інформацію. Карімов, його оточення вже не сплять всі ці дні.

– Карімов у владі понад 20 років. Яке майбутнє, на Ваш погляд, у його режиму, чи є запас міцності?

– Майбутнього немає у цього режиму, все йде до кінця. Можливо рік, можливо два, але не більше. Майбутнє сумне. Я не думаю, що воно буде краще, ніж у Каддафі. Я не кажу, що буде така ж революція, як у Лівії, але майбутнє Карімова нехороше, як у всіх диктаторів.

(Передрук із сайту Російської редакції Радіо Свобода)

Дивитись коментарі (1)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG