Доступність посилання

ТОП новини

Відзначення Шептицького за порятунок євреїв – крок до «Праведника народів світу»


Митрополит Андрей Шептицький
Антидифамаційна ліга – американська правозахисна суспільно-політична організація, що протистоїть антисемітизму та іншим формам нетерпимості стосовно євреїв – удостоїла посмертно митрополита УГКЦ Андрея Шептицького нагороди імені Яна Карського за мужність і героїзм у порятунку євреїв у часи Другої світової війни. Така відзнака стане кроком до проголошення Шептицького «Праведником світу», кажуть українські експерти.

Завдяки митрополиту Андрею Шептицькому в роки німецької окупації були врятовані щонайменше 150 євреїв – це, переважно, діти, яких переховували монахи в Унівському та інших монастирях, навіть у митрополичих палатах на Святоюрській горі.

Американська правозахисна суспільно-політична організація наголосила, що митрополит із 1900 року, відколи очолив УГКЦ, і до смерті, 1 листопада 1944 року, виступав проти переслідувань євреїв. Про це він писав і в посланнях до вірних, і в листах до нацистського керівництва. Саме за вказівкою владики євреям видавали фальшиві документи і таким чином вони втікали у Польщу і далі на Захід. Митрополит Андрей у листі до голови СС Генріха Гіммлера протестував проти вбивства євреїв і повідомляв, що українських поліцаїв змушують це робити.

Голос митрополита звучав мужньо

Митрополит Шептицький знав іврит, приятелював із львівським рабином і врятував його сина Курта Левіна. У 1942 році глава УГКЦ видав пастирське послання «Не убий!», де закликає не йти на «політичні вбивства» євреїв, і це послання зачитували у кожній церкві, мовиться у повідомленні Антидифамаційної ліги, і не відомо, скільки ще людей врятував Шептицький завдяки своїй моральній твердості, яка мала вплив на інших.

Науковий працівник Центрального державного історичного архіву у Львові, упорядник збірників документів і матеріалів про митрополита Андрея Шептицького Оксана Гайова наголосила, що митрополит був чи не єдиним у роки війни з впливових людей, хто мужньо підняв голос протесту проти вбивств переслідуваного єврейського народу.

«Це дуже добрі кроки, що представники української, канадської єврейської організацій, а нині вже й американської хочуть віддячитись великому праведнику – митрополиту Андрею Шептицькому, удостоївши його нагороди. Можливо, ці кроки спричиняться до того, що в музеї Голокосту в Ізраїлі «Яд Вашем» буде посаджене деревце поруч деревця його рідного брата Климентія і отця Еміліяна Ковча, які з благословення митрополита Шептицького рятували переслідуваний нацистами народ», – наголосила експерт.

Визначальним має бути феномен діяльності Шептицького

Ще з 1981 року врятовані євреї домагаються від меморіалу жертвам Голокосту «Яд Вашем» в Ізраїлі присвоїти митрополитові Андрею Шептицькому звання «Праведника народів світу», але у цьому питанні домінує не справедливість чи моральні аспекти, а політичні. Причиною є загальний український контекст, який багато хто на Заході, зокрема у єврейському середовищі, пов’язує з антисемітизмом, і це накладає відбиток, каже релігієзнавець Андрій Юраш. Однак вважає, що цей загальний контекст не може бути визначальним, коли мова про феномен діяльності Митрополита Андрея Шептицького.

Відзначення посмертно митрополита нагородою Яна Карського – це ще один крок для знаходження порозуміння і висвітлення постаті, позиції, діяльності митрополита без будь-яких штампів і упереджених оцінок.

Митрополит зробив величезний вклад у налагодження стосунків між двома спільнотами – українською і єврейською
Андрій Юраш
«Ніхто не сумнівається, що особисто митрополит зробив величезний вклад у справу і налагодження стосунків між двома спільнотами – українською і єврейською, особливо у період війни, коли безпосередньо рятував євреїв, за його порадою і участю було врятовано багато євреїв. Такий крок з боку єврейської громади США свідчить, що упереджені певні штампи уступають на другий план у порівнянні з більш об’єктивним і реалістичним підходом», – каже релігієзнавець.

Антидифамаційна ліга США назвала нагороду «за мужність і героїзм за порятунок євреїв у роки Голокосту» на честь Яна Карського у 2011 році. Ян Карський, польський дипломат і «Праведник народів світу», один із перших розповів світові про нацистські переслідування, депортацію і вбивства мільйонів євреїв. До слова, Ян Карський навчався у львівському університеті у 30-ті роки ХХ століття, якраз у той час, коли Андрей Шептицький очолював УГКЦ.

Американська правозахисна суспільно-політична організація заснована у 1913 році і головний офіс знаходиться в Нью-Йорку.
  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG