Доступність посилання

ТОП новини

У Празі одну з вулиць пропонують назвати іменем українця Василя Макуха


Василь Макух
Василь Макух
Одну з вулиць у Празі пропонують назвати на честь українця Василя Макуха. Пропозицію озвучив чеський історик Петр Блажек під час вечора пам’яті українця, який актом самоспалення виступив проти русифікації України та окупації Чехословаччини військом Варшавського пакту.

За словами Блажека, з такою ініціативою виступив празький Інститут вивчення тоталітарних режимів, де тривав вечір пам’яті. Василя Макуха у Празі вшанували з ініціативи чеських істориків та україністів у співпраці із засновником Музею Василя Макуха в Донецьку Віктором Тупілком.

Останній під час свого виступу зокрема зазначив, що вперше про героїчний вчинок Макуха світ дізнався завдяки українській діаспорі у США і «ворожим голосам».

Під час вечора пам’яті також відбулася чеська прем’єра українського документального фільму про життя українського героя «Василь Макух. Вільний син невільного народу».

45 років тому, 5 листопада 1968 року на Хрещатику біля будинку номер 27 Василь Макух вчинив акт самоспалення. Від отриманих опіків Макух помер у лікарні.

Його вчинок згодом наслідували чехи Ян Палах (19 січня 1969 року) і Ян Заїц (24 лютого 1969 року), обидва від опіків загинули.

Через 10 років, 21 січня 1978 року на Чернечій горі в Каневі на протест проти русифікації України закінчив життя самоспаленням Олекса Гірник.

На відміну від Василя Макуха й Олекси Гірника в Україні, у Чехії іменами Яна Палаха та Яна Заїца названо багато вулиць і площ, у рідній країні їх вважають народними героями.
XS
SM
MD
LG