Доступність посилання

ТОП новини

Росія і Україна можуть повчитися подоланню футбольного хуліганства в Англії


Москва, 23 жовтня 20013 року
Російська влада намагається з усіх сил подолати хуліганство і прояви расизму під час футбольних матчів за участі російських клубів. Експерти кажуть, що Москва може повчитися у цій справі на великому досвіді Англії, котра за останні 30 років досягнула значних успіхів у викорінені насильства та расизму в спорті. Україні також варто придивитися до такого досвіду, бо останні санкції ФІФА свідчать про такі ж проблеми й на українських футбольних стадіонах.

Тридцять років тому Англія була чемпіоном з футбольного хуліганства та проявів расизму на стадіонах. Чого варта лише справжня футбольна трагедії на стадіоні Брюсселя під час фіналу Ліги чемпіонів з футболу в 1985 році між італійським «Ювентусом» та англійським «Ліверпулем», коли внаслідок агресивних дій футбольних хуліганів із Ліверпуля рухнула трибуна і внаслідок цього загинуло 39 італійських футбольних фанів і понад 600 вболівальників отримали поранення.

Цей інцидент призвів до заборони участі для англійських клубів у європейських футбольних змаганнях аж на 5 років.

Відтоді Англія доклала максимум зусиль для загнуздання розгулу футбольного хуліганства та проявів расизму на своїх стадіонах і серед своїх вболівальників. Тепер і Росії, яка готується до прийняття Кубка світу з футболу 2018 року, мусить повчитися в Англії у своїх намаганнях зупинити насильство і расизм на трибунах, де збираються часто некеровані натовпи російських фанів.

Масовані і об’єднані дії проти футбольного насилля в Англії

Поліція, спортивне керівництво Англії, суди, футбольні клуби, гравці, вболівальники – всі разом – взялися за викоренення проявів насилля і расизму в англійському футболі. Було змінено конфігурації стадіонів для більшого контролю над натовпами. Охорона стадіонів стала більш суворою. Закон почав карати порушників більш суворо. Їх не лише не пускають на стадіони вдома, але й забороняють поїздки з улюбленою командою за кордон. Також застосовується таке покарання, як гра команди без вболівальників, при порожніх трибунах, а деяких зловмисників довічно позбавили права відвідувати стадіони.

Представник асоціації «Футбол проти расизму в Європі» (FARE) зі штабом у Лондоні Піар Пово у розмові з Радіо Свобода зазначив, що Росії є необхідно дійсно багато дечому повчитися у Англії.

Кожна країна повинна навчати групи вболівальників за допомогою активістів із їхніх лав
Піар Пово
«Що ми достеменно знаємо – це те, що лише репресій, дії законів ніколи не достатньо для досягнення добрих результатів. Кожна країна повинна навчати групи вболівальників за допомогою активістів із їхніх лав. Такі добре фінансовані проекти вболівальників працюють з найбільшими хуліганами», – зазначає Піар Пово.

В Англії діють тисячі громадських організацій антирасистського спрямування. Їх фінансує спортивна влада країни. І з роками такі дії привели до реальних результатів.

Росія вже ухвалила суворі закони проти футбольних хуліганів

Москва, яка є на шляху підготовки Кубка світу з футболу-2018, вже бере чимало з досвіду Англії. Новий закон, ухвалений Думою влітку цього року, вже передбачає суворі покарання для футбольних хуліганів. Хоча він почне діяти із січня 2014 року, вже відомо, що штрафи за безлади на стадіонах Росії сягатимуть до 500 доларів на особу за один раз. Введені тривалі примусові громадські роботи для хуліганів – до 160 годин, а також 7-річна заборона на відвідини стадіонів. Російська поліція взяла на озброєння новітні методи боротьби з проявами насилля і расизму на футбольних аренах Росії.

Керівництво УЄФА (Союз європейських футбольних асоціацій) все ж карає й сьогодні російські футбольні клуби за нові прояви расизму на стадіонах. Так, санкції УЄФА застосовані проти московського ЦСКА за прояви расизму росіян під час матчу Ліги чемпіонів 23 жовтня у підмосковних Хімках проти англійського «Манчестер Сіті». Інциденти, коли російські фани ображали з трибун чорношкірих гравців із Манчестера, викликали обурення в Англії та інших країнах. Вже лунають заклики до скасування проведення Кубка світу з футболу в Росії.

Ґед Ґреббі, керівник британської організації «Червона картка расизму», сказав Радіо Свобода, що є наростаючий неспокій серед іноземних спортсменів щодо відвідин змагань в Росії.

Одна з особливостей таких країн, як Росія – це те, що вони прикидаються, що нібито не мають таких проблем
Ґед Ґреббі
«Одна з особливостей таких країн, як Росія – це те, що вони прикидаються, що нібито не мають таких проблем, – каже він. – Можуть бути актуальними суттєві заборони щодо них. Ми всі бачили такі прояви в Росії і я не дивуюся, що є чимало чорношкірих, гравців із Великої Британії, чи з інших країн Європи, які перед поїздкою до Росії на Кубок світу подумають, чи варто їм піддавати ризикам своє життя».

Для України досвід Англії проти футбольних хуліганів також актуальний

Відомо, що вже у жовтні ФІФА планувало ввести санкції для національної збірної України з футболу за прояви расизму і нацизму під час футбольного матчу відбору до Кубка світу з футболу 2014 року в Бразилії у Львові 6 вересня між командами України і Сан-Марино. Комісія FARE підготувала звіт про цей матч для ФІФА, де наведені конкретні факти проявів расизму і нацизму на стадіоні Львова, хоча багато-хто в Україні вважає це організованою кимось провокацією проти Києва.

Правда, санкції ФІФА проти України відкладені до обговорення в Цюріху апеляції Федерації футболу з Києва наприкінці листопада. Українська федерація надалі вживає додаткових заходів проти проявів безладів і насилля на стадіонах. Але вони й далі мають місце, як і під час нещодавнього матчу Вищої ліги у Полтаві, 3 листопада, між місцевою «Ворсклою» та харківським «Металістом», коли гості з Харкова не лише влаштували дебош на трибунах, а й демонстрували нацистську символіку.

Матеріал підготували Василь Зілгалов і Frud Bezhan

Дивитись коментарі (1)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG