Доступність посилання

ТОП новини

Електронна платіжна система НБУ: вигода громадян чи «ремонт каюти під час шторму»?


Київ – Замість Visa і MasterCard – внутрішньоукраїнська платіжна система. Нацбанк заохочує користуватися оновленою Національною системою масових електронних платежів, це дозволить залишати в Україні ті кошти, які банки платять за кордон за користування системою, а, отже, споживачі продукту зможуть менше платити за трансакції. Тим часом банківські експерти говорять про те, що поки користувачів цієї системи обмаль, доступних їм послуг буде так само небагато.

Користуватися оновленою Національною системою масових електронних платежів замість Visa і MasterCard для українських банків буде майже втричі дешевше. Про це заявив виконавчий директор Незалежної асоціації банків України Сергій Мамедов.

Зараз понад 90% даних про платежі українців мають закордонні організації, що обслуговують міжнародні системи, а так вся ця інформація лишатиметься в Україні, зазначає він. І додає:«Картки НСМЕП будуть містити сім-картку, і ними можна буде користуватися як соціальною карткою, як проїзним документом або студентським квитком».

Нині у системі діє близько 9 мільйонів карток, в основному, ті, за якими повертали тисячу гривень із «радянських» вкладів громадян. Нацбанк планує створити конкурентоздатний продукт, який з часом міг би зайняти 40-50% ринку, зауважує Наталія Синявська, директор генерального департаменту інформаційних технологій та платіжних систем НБУ.

«Звичайно, банки будуть під’єднуватися на добровільній основі, використовуючи ринкові принципи: перегляд тарифів, розгляд своєї клієнтської бази, наскільки їм це цікаво», – запевняє Синявська.

Від кінця вересня почали випробовувати Центральний маршрутизатор, за допомогою якого, як заплановано, функціонуватиме вся система. До нього підключили «Ощадбанк», «Укргазбанк», «Хрещатик» та ще три українські банки. Всього до системи входить 59 банків та 9 небанківських установ, зокрема, «Укрпошта».

Не Китай

Запровадження державної системи платежів позитивно оцінює президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко. Але не під час кризи, коли люди не довіряють банкам, уточнює він. «Починати реконструкцію під час шторму, там ремонт в каюті, – не зовсім добре, правда?» – запитує Сугоняко.

Як позитивний приклад впровадження внутрішньодержавної платіжної системи в НБУ називають китайську – China Union Pay. Сьогодні її картки приймають близько мільйона банкоматів у понад сотні країн світу. Однак український ринок не такий великий, як китайський, тому кількість трансакцій не буде однаковою, навіть якщо кожному українцеві видати картку НСМЕП, зауважує аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь. Окрім того, за його словами, пропозицій з-за кордону долучитися до системи за час її існування не було.

«Я не чув від інших країн про зацікавленість вступу до цієї системи. І все ж таки, Національна система масових електронних платежів існує вже понад десять років точно», – каже економіст.

За даними Нацбанку, протягом двох останніх років частка безготівкових платежів в Україні подвоїлась: у 2011 році це були близько 8% від усіх операцій, тоді як у вересні цього року – понад 16%. І понад 90% усіх банківських операцій із картками українських банків є внутрішньодержавними.
  • Зображення 16x9

    Анастасія Москвичова

    Із Радіо Свобода – з 2011 року, з 2013-го до 2020-го – як штатна мультиплатформна журналістка. Спеціалізуюся на соціальній тематиці. Створювала і вела радіопрограму «Право на дію» про права людини та громадський активізм (у 2016–2018 роках), що виходила на «Ера FM».

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG