Доступність посилання

ТОП новини

ЄС закликають зосередитися на правах людини у відносинах зі східними партнерами


У відносинах із країнами «Східного партнерства» Євросоюз має зосереджуватися на правах людини, заявляє правозахисна організація Human Rights Watch.

«Щойно лідери саміту зберуться у Вільнюсі, ЄС має чітко заявити, що серйозно ставиться до прав людини. Основою для тісніших політичних і економічних зв’язків між ЄС і його східними партнерами має бути відчутне поліпшення в правах, а не туманні обіцянки вирішити проблему в майбутньому», – заявив директор Human Rights Watch в Європі і Центральній Азії Г’ю Вільямсон.

Як заявили в правозахисній організації, усі країни «Східного партнерства» мають широкий спектр проблем у галузі прав людини.

Щодо України, то, крім вирішення проблеми вибіркового правосуддя, зокрема, справи колишнього прем’єра Юлії Тимошенко, проведення чесних виборів і реформи судової системи, Human Rights Watch закликає ЄС звернути увагу на інші важливі проблеми в галузі прав людини.

«Ситуація з правами людини в Україні затьмарена багатьма проблемами, зокрема, обмеженнями свободи ЗМІ з боку влади, дискримінацією щодо ЛГБТ-спільноти, відсутністю правил, що забезпечують ефективне надання паліативної допомоги, а також недосконалою системою надання притулку», – наголошують правозахисники.

За даними Human Rights Watch, зростає насильство щодо журналістів. «За перші шість місяців цього року напади скоїли на 35 журналістів. Це більш ніж удвічі перевищує кількість нападів у таки же період 2012 року», – кажуть правозахисники.

Два законопроекти, які перебувають на розгляді в парламенті, мають на меті карати за «пропаганду» гомосексуальності великими штрафами і термінами ув’язнення до шести років. Якщо ці закони будуть ухвалені, вони порушуватимуть міжнародні зобов’язання України, що забороняють дискримінацію і захищають права на висловлювання і мирні збори, кажуть правозахисники.

Крім того, зауважують у Human Rights Watch, напади націоналістичних груп на ЛГБТ-активістів залишаються серйозною проблемою. А розслідування цих випадків рідко дають результати.

Human Rights Watch також заявляє, що система надання притулку в Україні є «надзвичайно недосконалою». «Незважаючи на зміни до закону про біженців у 2011 році, шукачі притулку часто стикаються з перешкодами у доступі до процедури надання притулку, з тривалими термінами адміністративного затримання, і їм важко оскаржувати своє затримання або рішення суду про видворення» ,– заявляють правозахисники.

Крім того, в організації заявляють, що щороку десятки тисяч людей в Україні відчувають сильний постійний біль через рак, ВІЛ/СНІД і інші хвороби. «Уряд зробив важливі кроки в травні для того, що поліпшити систему допомоги цим людям, затвердивши місцеве виробництво морфіну і ухваливши нові правила контролю над наркотиками, які значно спрощують призначення сильних знеболювальних. Водночас у вересні Міністерство охорони здоров’я не ввело в дію нові норми, позбавивши пацієнтів необхідних ліків», – кажуть в правозахисній організації.

На саміті «Східного партнерства» 28–29 листопада у Вільнюсі ЄС планує підписати угоду про асоціацію і зону вільної торгівлі з Україною, а також парафувати аналогічні угоди з Молдовою та Грузією.

Нещодавно Україна опинилася на четвертому місці із шести у рейтингу свободи медіа у країнах «Східного партнерства». Такими є результати другого заміру (за липень – вересень 2013 року) індексу свободи ЗМІ у рамках моніторингу міжнародної громадської організації «Інтерньюз-Україна».

Східними партнерами ЄС, крім України, є Грузія, Молдова, Вірменія, Білорусь і Азербайджан.
XS
SM
MD
LG