Доступність посилання

ТОП новини

Українські розвороти


(©Shutterstock)
(Рубрика «Точка зору»)

Машина української політики зробила крутий розворот і попрямувала на схід. Президент Віктор Янукович і прем’єр Микола Азаров – не кажучи вже про штатних пропагандистів з правлячої партії – заговорили з громадськістю не гірше радника російського президента Сергія Глазьєва. Не зрозуміло тільки, чому ще кілька тижнів тому, коли Глазьєв виступав зі своїми попередженнями, до нього ніхто не прислухався і всі дружно говорили про переваги європейського шляху. А зараз Янукович з Азаровим ніби прозріли – європейська інтеграція настільки погіршує економічні відносини з Росією, що може настати повний крах. А Європейський союз ще й не хоче цей крах компенсувати!

Звичайно, через кілька місяців державної пропаганди на користь Європи такий розворот виглядає дивно – якими б не були його справжні причини. Але нічого дивного насправді в цьому немає: якщо згадати, що Україною керують люди без будь-яких виразних ціннісних орієнтирів. Люди, що сприймають Європу, як місце зберігання грошей, шопінгу, дорогих курортів – і в цьому своєму погляді вони збігаються зі значною частиною суспільства.

Якщо уважно подивитися на те, що говорив Віктор Янукович в останні місяці співгромадянам, то ми побачимо, що він найменше говорив про цінності і найбільше – про вигоди. А коли людину – або країну – цікавить вигода, то можна, звичайно ж, пошукати її в іншому місці. Тому державній пропагандистській машині не так вже складно буде зробити крутий розворот на схід: там більше запропонують.

Найсумніше, що машина все одно нікуди не поїде. Це неприховане бажання отримати вигоду – навіть ціною відмови від домовленостей із іншими партнерами – стає настільки очевидним, що українському істеблішменту не довіряє вже ніхто – ні на Заході, ні на Сході. Відмінність – у підходах до політики: просто в ЄС, союзі рівних, сподіваються долучити до цінностей, а в Росії, як і належить колишній імперії, хочуть встановити контроль. Але і в Європейському союзі, і в Росії роздратовані непослідовністю й безпринципністю української влади.

А це означає, що машина, скільки б вона не розверталася, все одно нікуди не поїде.

Віталій Портников – журналіст Радіо Свобода

Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода
  • Зображення 16x9

    Віталій Портников

    Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG