Доступність посилання

ТОП новини

Україна після Вільнюса: надія на молодь – експерти


Київ – Силовий розгін прихильників євроінтеграції України у Києві різко розкритикували на Заході, звинувативши у цьому чинну владу.
Провал України на саміті «Східного партнерства» у Вільнюсі європейські експерти пояснюють тяжінням керманичів української держави до радянських методів керування. Свідомість і мислення нинішньої політичної еліти України сформовані у добу СРСР, відтак сподіватись на модернізацію держави під їхнім проводом не доводиться, вважають експерти. Вони зазначають, що українські Євромайдани продемонстрували як наявність глибокої політичної кризи у державі, так і зміни у суспільній свідомості українців.

Кривавий розгін студентів на київському майдані Незалежності спричинив не тільки радикалізацію суспільства, а й розкол між політичними елітами. Це дозволяє говорити про майбутні зміни у політикумі і про зростання політичної і національної свідомості пересічних українців. У цьому переконаний політолог Олексій Гарань.

Влада починає втрачати базу. Наразі може відбутися переформатування парламентської більшості
Олексій Гарань
«Під час критичних ситуацій розкол еліт – явище показове. Це означає, що влада починає втрачати базу. Наразі може відбутися переформатування парламентської більшості. Ця більшість зможе відправити уряд Азарова у відставку і може вимагати від президента Януковича формування нового уряду. Тут ітиметься про те, чи буде здатність у Януковича спробувати знайти компроміс, – міркує експерт. – Розгін мирних студентів у ніч з минулої п’ятниці на суботу був безглуздим, він радикалізував суспільство і вивів людей на вулиці відстоювати свої права».

Важливо те, що мирні протести об’єднали суспільство, мітинги проходять у різних містах країни, включно з тими регіонами, які під час виборів підтримували Партію регіонів, наголошує експерт.

Сорок прихильників євроінтеграції України у Севастополі вартували не менше, ніж чотири тисячі їхніх однодумців у Тернополі. Сотня осіб, які вийшли на Євромайдан у Харкові, відіграли для становлення української свідомості не меншу роль, аніж десятки тисяч учасників майданів у Києві чи Львові. Ці люди відчули себе українцями – частиною європейської цивілізації, зазначає комендант київського Євромайдану, журналіст Єгор Соболєв.

Євромайдан міркує інакше: завдання країни – щоб кожен сам став вождем, щоб кожен сам займався її облаштуванням
Єгор Соболєв
«Помаранчевий майдан 9 років тому був прекрасним, але інфантильним. Він вірив, що треба обрати правильних вождів, і вони облаштують країну. Євромайдан міркує інакше: завдання країни – щоб кожен сам став вождем, щоб кожен сам займався її облаштуванням», – зауважив Соболєв у розмові з Радіо Свобода.

«Вбивство раба у собі» – головне завдання українців, для чого потрібна роз’яснювальна робота з пересічними українцями, з громадськими і студентськими організаціями, зазначає Соболєв.

Європейська інтеграція – це повернення до українських витоків – експерти

З Єгором Соболєвим згоден історик, викладач Києво-Могилянської академії Ігор Лосєв. На його думку, українці повинні познайомитися... самі з собою, з історією своєї держави. Історією правдивою, а не такою, якою її трактують у Москві. В Україні відсутній такий суспільний елемент, як «творчий націоналізм», що без нього трансформація суспільної свідомості може розтягнутись на десятиліття.

Має розпочатися боротьба. Бо ідеться про імовірну втрату незалежності України!
Ігор Лосєв
«Нині, коли Партія регіонів, як і варто було очікувати, провалила євроінтеграцію України в інтересах Москви, має розпочатися боротьба. Бо ідеться про імовірну втрату незалежності України! І у процесі боротьби за збереження державної незалежності, люди різних вікових категорій мають об’єднатись. Бо ж що нині означає бути проєвропейським? Це означає бути проукраїнським, на сьогодні це єдиний процес», – додає Лосєв.

Виконавчий директор українського представництва Transparency International Андрій Марусов вважає, що громадськість повинна активніше долучатись до процесу державотворення і формування основних напрямів та ідеології її зовнішньої і внутрішньої політики.

Було би дуже важливо, якби громадські організації підключили цю потужну енергію протесту до впровадження конкретних цілей
Андрій Марусов
«Для зміни свідомості найголовніше – це дія. Тому після нинішнього Майдану було би дуже важливо, якби громадські організації підключили цю потужну енергію протесту до впровадження конкретних цілей, – зазначає експерт. – Наприклад, закон про доступ до інформації, який є добрим, але не є достатнім. У Верховній Раді лежить законопроект, який дозволяє його удосконалювати і розширювати. І щоб його ухвалити, можна і треба підключати енергію молоді й енергію усіх тих, хто виходив і виходить на майдани по усій країні».

Опозиція має захистити молодь – експерти

Професор Ярослав Грицак у розмові з Радіо Свобода зауважив, що свідомість українців уже трансформується, і це відбувається завдяки діям молоді, і ці їхні дії (страйки, участь в акціях громадянської непокори тощо) уже змінили свідомість суспільства.

«Україна є таким суспільством, де вирішує не більшість, більшість щось вирішує під час виборів і референдумів. А так на щодень змінюється свідомість, скажімо, в одного відсотка населення – дуже свідомого, мобілізованого, мотивованого населення. Тож питання, що цей один відсоток буде робити і яким чином йому допомогти? Над цим треба думати усім, перш за все опозиції, їй треба знайти спільну мову з цими молодими людьми: як їх вберегти від певних помилок і як їх захистити».

Грицак звернувся до опозиціонерів із пропозицією надати на законодавчому рівні захист учасникам нинішніх студентських страйків. Одним із завдань опозиції на найближчі дні має стати не лише розробка законопроектів про відставку уряду, а і розробка закону, який би захистив студентів-страйкарів і дозволив покарати винних, вважає Грицак.

Якщо ідеться про формування європейської свідомості в Україні, то формувати її потрібно через постійний діалог влади, опозиції, громади, упевнений директор Національного інституту стратегічних досліджень Андрій Єрмолаєв.

«І рішення уряду щодо зупинення євроінтеграції, і ситуація у Вільнюсі, і Євромайдани в Україні свідчать: нам потрібен загальнонаціональний діалог. До діалогу повинні долучитися влада, опозиція, громадянське суспільство, найбільш активна молодь», – наголошує Єрмолаєв.

За умов політичного розбрату і кризи, саме молодь, громадянське суспільство, громада мають взяти під свою опіку формування модерної української європейської нації, зазначила експерти у розмові з Радіо Свобода.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG