Доступність посилання

ТОП новини

Російський кредит не допоможе Януковичу?


Голова МВФ Крістін Лагард
Київ – Чи є для України альтернатива наданню кредиту МВФ? У Фонді заявляють про готовність співпрацювати з Києвом, але за умови виконання їхніх вимог. Президент Віктор Янукович каже, що Україна не може погодитися на ці умови і розраховує на власні сили. Між тим, на думку експертів, альтернативи кредиту МВФ для України немає.

Міжнародний валютний фонд готовий фінансово допомогти Україні, але за умови виконання низки вимог. Про це заявила голова МВФ Крістін Лагард. Йдеться традиційно про підвищення цін на енергоносії для населення та теплокомуненерго і запровадження реформ у валютній сфері.

«Ми перебуваємо у постійному діалозі з Україною упродовж останніх кількох років, говорить Лагард. – Ми хочемо допомогти, якщо Україна у цьому має потребу, якщо вона хоче направити свою економіку на правильний шлях. Потрібні реформи, особливо щодо цін на енергію та у валютній сфері. На наш погляд, це незамінні інструменти, які уряд та люди повинні взяти на озброєння для покращення ситуації. Ведеться складна дискусія, але ми готові йти назустріч, якщо влада обере шлях цих реформ».

Президент Віктор Янукович у свою чергу заявив, що питання відновлення співробітництва з МВФ майже вирішене, проте, за його словами, Україна не може погодитися на такі умови позики.

«У мене була розмова з віце-президентом США Байденом, який мені сказав, що майже вирішене питання кредиту МВФ. Проте, я йому сказав, якщо будуть такі умови, які Фондом пропонуються – заморозити заробітні плати, підвищити ціни на газ, то нам такі кредити не потрібні. Ми, безумовно, відновимо переговори. Але ми розраховуємо тільки на власні сили», – сказав Віктор Янукович.

Утім, на переконання голови Комітету економістів України Андрія Новака, наразі і для уряду і для Нацбанку терміново потрібні великі суми грошей. На кінець року сформувався величезний дефіцит бюджету, а золотовалютні резерви опустилися нижче мінімального граничного рівня у тримісячний імпорт, наголошує Новак.

Російський кредит не стане альтернативою МВФ?

«Найбільш реальне джерело звідки уряд і Нацбанк можуть взяти такі гроші – це транші МВФ, – говорить Новак. – Тим більше, що гроші МВФ є найдешевшими. Я не вірю у кредити з боку Росії. А навіть якщо звідти і надходять гроші, то Україна у замін повинна була здавати свої найліквідніші господарюючі об’єкти. Можливо вже навіть стратегічні і інфраструктурні об’єкти».

Раніше прем’єр-міністр Микола Азаров заявляв, що вже підготовлено дорожню карту відновлення повноцінної співпраці між Україною та Росією, і що він сподівається на вирішення всіх суперечливих питань. Оглядачі припускають, що надання російського кредиту може бути однією з причин відмови української влади від підписання угоди про асоціацію з ЄС. Проте, як зазначив Радіо Свобода надзвичайний і повноважний посол США в Україні Джеффрі Пайєтт, російські кредити не допоможуть Україні у довготерміновій перспективі і не замінять співпрацю з МВФ.

«Я не знаю, які саме аргументи висунула Росія. Але я з впевненістю можу сказати, що російські кредити не можуть замінити того типу допомоги, яку надає угода stand-by з МВФ. Україна – потужна економіка, перед якою багато макроекономічних викликів. Лише МВФ може допомогти Україні щодо довготермінового і сталого економічного зростання. Додатковий борг перед Росією може на кілька тижнів щось розв’язати, але це не може бути довготерміновим рішенням», – наголосив посол США.

Переговори про надання кредиту МВФ Україна веде вже кілька років.
  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG