Доступність посилання

ТОП новини

Чи дійсно Україні потрібна знижка на газ?


(Рубрика «Точка зору»)

А можливо дійсно Україна не має потребу у знижці на газ? І краще було би взагалі не проводити переговорів із «Газпромом», а чекати завершення контракту у 2019 році. І надалі розвивати реверсні проекти постачання газу із ЄС, будувати LNG-термінал, планувати видобуток нетрадиційного газу. Словом, боротися із «Газпромом» до кінця.

Не думаю, що Янукович був проти такого шляху. От тільки на його дорозі, як перед тим на шляху Кучми і Ющенка, стало питання тарифів на газ і електроенергію. Саме проблема бідності населення, низьких тарифів і відсутності культури економії газу і електроенергії – як чорна діра висмоктує гроші із бюджету держави усі минулі 15 років.

Саме тому останні три роки влада бачила вихід із такої ситуації лише винятково у зниженні ціни на газ. І учорашня угода про зниження ціни із 420 до 268,5 доларів за 1000 кубометрів – це закономірний результат владної риторики.

Зрештою, усі проекти із пошуку альтернативи російському газу носили характери більше психологічного і частково фінансового тиску на «Газпром». І їхнє завдання полягало у тому, щоб зробити Росію більш договороздатною.

Виникає також запитання: чи це погано, що влада і бізнес в Україні хотіла отримати нижчу ціну на газ? Однозначно, що ні.

Адже поглянувши, як запекло торгуються із Росією практично всі країни Євросоюзу за чергові 5, 7, 10 чи 15% знижки на газ, то мимоволі зловиш себе на думці: а чим Україна гірша?

Чому країни ЄС так хочуть тих знижок від «Газпрому» і не називають їх подачками? Бо на теренах ЄС «де не плюнь», то попадеш в економного і ощадного громадянина. Пора і нам також навчитися економити і рахувати гроші.

Необхідність економії

На думку спадають історії з життя двох чудових лікарів, які мешкають у різних куточках України – у Львові та Києві. З одного боку – сімейний лікар у Львові Зиновія Михайлівна має сина, який вчився у Брюсселі і Женеві. З другого – акушер-гінеколог із багаторічним стажем Марина Владиславівна, яка також має сина, що навчався у США.

Лікарів об’єднало одне – це їхні діти. Знаходячись за тисячі кілометрів від батьківщини (у ЄС і США) вони навчилися рахувати, цінувати і економити енергію. Приїхавши із Брюсселя і Вашингтона до України, вони буквально іншими очима подивилися на українські лампочки і газові плити. І були вражені від того, як нераціонально використовують енергію, яка коштує тисячі євро і доларів за кордоном.

Але, чесно кажучи, це хороші винятки. У більшості випадків дорогий російський газ в Україні використовують неефективно і неекономно.

Безумовно, що країни ЄС, отримавши знижки від Росії, використовують цей час для подальшого зміцнення своєї енергобезпеки – вкладають у нові джерела енергії, енергоефективність, диверсифікують постачання палива.

Україні також слід зробити усі ці кроки протягом того часу, на який буде поширюватися знижка. За підсумками переговорів відомо, що знижка буде діяти до кінця контракту – 2019 року.

П’ять років – це більш, ніж достатній час для проведення тотальної модернізації системи житлово-комунального господарства, заміни теплотрас, переобладнання старих котелень. Лише за рахунок скорочення витрат газу у сфері теплокомуненерго і населення, які разом споживають 28 мільярдів кубометрів, можна скоротити закупівлі російського газу із нинішніх 27 до 19-20 мільярдів кубометрів.

А якщо до цього додати збільшення видобутку власного газу та реалізацію проекту із поставок зрідженого газу, то Україна буде закуповувати у Росії лише 10-12 мільярдів кубічних метрів газу. За таких обсягів Україні вже не буде страшною ціна ні у 420, ні у 520 доларів за 1000 кубометрів.

Підтвердження факту завищеної ціни

Не хочеться вірити у песимістичні настрої на кшталт «все одно все розкрадуть». У владних коридорах давно присутній дух економічної кризи і розуміння, що в один чудовий день не знайдеться у світі кредитора, який знову підтримає Україну.

Власне, знижка на газ потрібна була іще тому, що за останній місяць економічна ситуація в Україні «просіла» надзвичайно низько.

Показовою стала реакція міжнародного фінансового ринку на досягнення згоди України та Росії про зниження ціни на газ і виділення кредиту. За даними агентства Bloomberg, дохідність суверенних євробондів із погашенням у 2014 році протягом години після заяв президента Росії обвалилася у 1,8 рази і склала 7,93% річних, тоді як раніше вона становила 14,33% річних. Зниження рівня «доходності» означає поліпшення ситуації для України.

Водночас, відсутність у нових домовленостях прямих вимог щодо створення газотранспортного консорціуму з боку Росії лише підтверджує факт завищеної ціни на газ, яку Україна платить останні чотири роки. Адже раніше і в Україні, і в самій Росії неодноразово пов’язували можливість зниження ціни на газ із створенням консорціуму.

Проте, «розслаблятися» Україні не варто. Росія вже заявила про продовження переговорного процесу, де одним із ключових питань будуть гарантії стабільного транзиту російського газу у ЄС. Отож, годинник енергетичних змін вже почав свій відлік для України. І було би добре, якби цю знижку на газ в Україні банально не «проїли».

Юрій Корольчук – член спостережної ради Інституту енергетичних стратегій

Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG