Доступність посилання

ТОП новини

Ходорковський: «Помста – це непрагматично»


Михайло Ходорковський під час першої прес-конференції після звільнення, Берлін, 22 грудня 2013 року
Путін відпустив Михайла Ходорковського, щоб Європа відпустила Україну. Головну битву Путін тепер веде не всередині Росії, а в Україні. Не МБХ тепер є його головним ворогом путінського режиму, а український Євромайдан.

Якщо в Україні переможе демократія, то Путін програє все.

«Ви так зациклилися на українському бунті, що вам просто необхідно поговорити про щось інше. Наприклад про те, що я не тиран. Ходорковський відсидів, і я його помилував. Я не якийсь там нерукопотисний дикун, я ж з вами у Великій вісімці. Дикуни в Україні. Залиште їх мені й займіться тим, що важливо для вас», – такий сигнал Європі й світу надіслав Путін разом із літаком, який переніс МБХ із зони на свободу.

Але, сподіваюся, Європа почула інше. І Україна.

Навіть через багатотисячне звучання українського Майдану, з Берліна до Києва долетіло три критично важливі, виважені десятирічним ув’язненням, тези Михайла Ходорковського.

Перша: «Помста – це непрагматична категорія».

Якщо ви хочете змінити країну на краще, помста не є тим інструментом, який допоможе досягнути мети.

Друга: «Грати за старими правилами не можна».

Якщо ви закликаєте людей до боротьби за очищення й оновлення країни , то використовувати старі прийоми не можна. Засоби мають бути гідними.

Третя: «Бізнес без соціальної відповідальності немає права на існування»

Люди, які заробляють великі гроші, використовуючи ресурси України, не мають права не покращувати життя в цій країні. Вони зобов’язані.

Думки, висловлені в розділі «Блоги», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода
XS
SM
MD
LG