Доступність посилання

ТОП новини

Дніпропетровські спортсмени виступили проти «тітушок» у своїх лавах


Дніпропетровськ – Дніпропетровські спортсмени зняли, змонтували й виклали в мережу відеоролик соціальної реклами з красномовною назвою «Тітушки». Його адресували колегам, які за гроші погоджуються брати участь у силових акціях на користь політиків. Відео вже зібрало десятки тисяч переглядів. Тим часом експерти зазначають, що явище «тітушкізму» в Україні виникло ще десятиліття тому й подолати його буде непросто.

Автор відеоролика проти продажності спортсменів і використання їхніх м’язів у брудній політиці – дніпропетровець Олег Чистопольцев – сам займається східними єдиноборствами. Він каже: ідея цього відео з’явилась після нападу молодиків спортивної статури, за попередніми даними, вихованців одного зі спортклубів міста, на Євромайдан у Дніпропетровську. Чистопольцев зізнається: йому самому пропонували брати участь у силових акціях. Ролик не за чи проти Майдану, а проти ганебного обміну спортивної гідності на гроші, зауважує Олег.

Мені зателефонував знайомий і пропонував поїхати до Києва, стати «тітушкою» за 300 гривень. Я, звичайно, відмовився
Олег Чистопольцев
«Мені зателефонував знайомий і пропонував поїхати до Києва, стати «тітушкою» за 300 гривень. Я, звичайно, відмовився. Після цього я подумав: люди хочуть жити в цивілізованій країні, а самі тут же продаються», – розповідає спортсмен.

«Вони вільно ходять по місту»

Активісти дніпропетровського Євромайдану впевнені: до розквіту явища «тітушкізму» в Україні призвела безкарність. Координатор Євромайдану Віктор Романенко розповідає: Дніпропетровськ був одним із перших міст, де влада апробувала використання спортсменів як «штурмовиків».

Дмитро Грищенко, постраждалий від дій «тітушок»
Дмитро Грищенко, постраждалий від дій «тітушок»
8 травня цього року дужі молодики перешкоджали мирній ході опозиції. Ті самі хлопці розтрощили й дніпропетровський Євромайдан 25 листопада, били євромайданівців 1 грудня. Віктор Романенко зазначає: вони є вихованцями одного із клубів дзюдо, який пов’язують з народним депутатом-регіоналом, їх вже знають в обличчя, а декого – навіть на прізвища.

Ми принесли до міліції 10 фотокарток, де їх всіх видно, видно їхніх керівників, їхніх тренерів. Але чомусь вони вільно ходять по місту, ще й погрожують нам
Віктор Романенко
«Ми провели своє розслідування, з’ясували, хто це такі. Це борці, це боксери, вони всі тренуються в клубах. Вони мають сторінки в соціальних мережах. Ми принесли до міліції 10 фотокарток, де їх всіх видно, видно їхніх керівників, їхніх тренерів. Беріть їх, запрошуйте, я прийду, я впізнаю, я нікого не боюсь. Скажу: так, це саме він мене бив. Але чомусь цього не відбувається, чомусь вони вільно ходять по місту, ще й погрожують нам», – зазначає Віктор Романенко.

Акція протесту проти «тітушок» у Дніпропетровську
Акція протесту проти «тітушок» у Дніпропетровську
В обласному управлінні міліції звинувачення у затягуванні розслідування відкидають. За даними слідства, встановлення нападників на дніпропетровський Євромайдан наразі триває. Інформацію про те, що це були саме професійні спортсмени, правоохоронці не підтверджують, але й не спростовують.

«Як пацюки, вони не люблять світла»

Тим часом дніпропетровський політолог Андрій Золотарьов заявляє: явище «тітушкізму» з’явилось в Україні не сьогодні, ще на початку 2000-х: політики почали спонсорувати клуби єдиноборств з далекоглядною метою – використовувати вихованців у власних цілях.

Зараз з легкої руки журналістів за прізвищем відомого персонажа цих людей почали називати «тітушки», хоча на мові навколокримінального світу це «бики» та «торпеди»
Андрій Золотарьов
«Під час президентських перегонів 2004 року опозиція з ними вперше зіштовхнулась, «з наїздами»: казали, що то були бандити, але то були загони спортсменів, непрофесійного, але вищого за любительський рівня. Оцей ресурс влада вперше 2004 року. Зараз з легкої руки журналістів за прізвищем відомого персонажа цих людей почали називати «тітушки», хоча на мові навколокримінального світу це «бики» та «торпеди». Їхнє завдання – фізичне залякування, чи то політичних опонентів, чи бізнес-конкурентів, чи громадськості, яка, приміром, відстоює зелену зону. Це ознака держави, де немає правоохоронних органів, а є правопохоронні, де замість сили права є право сили. І як так гадаю, у найближчі роки вони нікуди не зникнуть», – сказав у коментарі Радіо Свобода Андрій Золотарьов.

Експерт впевнений: подолати явище «тітушкізму» в Україні буде дуже непросто. Впливати на спортсменів, які продаються політикам, за допомогою відеороликів навряд чи вдасться.

«Роз’яснювальна робота на них не подіє, бо в цих людей дуже специфічна мораль. Але, як пацюки, вони не люблять світла. Тому потрібне оприлюднення, щоб країна знала своїх «героїв». Друге питання – до федерацій. Якщо її член бере участь у провокаціях, то ця людина має залишатись поза спортом. Громадськість має вимагати від федерацій виключення таких людей», – вважає Андрій Золотарьов.

Тим часом дніпропетровських євромайданівців викликали до міліції для впізнавання їхніх кривдників за фотографіями.
  • Зображення 16x9

    Юлія Рацибарська

    Журналістка-фрілансерка. Працюю кореспонденткою Радіо Свобода в Дніпрі з 2006 року. Народилась на Дніпропетровщині. Закінчила факультет систем і засобів масової комунікації Дніпровського національного університету – магістр журналістики. Писала для місцевих та загальноукраїнських газет і журналів, працювала новинкаркою та дикторкою на радіо, кореспонденткою та редакторкою сайту в інформагенції. Пишу, фотографую, надихаюсь історіями людей.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG