Доступність посилання

ТОП новини

Як розуміти заяву, що Янукович збільшує фінансування регіонів у 4 рази?


Київ – 2014 рік повинен стати роком розвитку місцевого самоврядування. Таку пропозицію на засіданні Ради регіонів 26 грудня висловив Віктор Янукович. За його словами, на регіони чекають «пілотні проекти, бюджетні експерименти і кадрові рішення». Розвивати інфраструктуру допоможе і вчетверо більше фінансування, додає віце-прем’єр-міністр Олександр Вілкул. Проте терміни реалізації реформи викликають сумніви в експертів. Вони переконують: реформу проводити ніхто не збирається, її готують для когось іншого.

На кінець 2013 року вже повністю готова концепція реформування місцевого самоврядування, втілити яку планують до 2020 року, сказав під час засідання Ради регіонів 26 грудня президент Віктор Янукович і запропонував 2014 рік зробити роком місцевого самоврядування. Він доручив наступного року «втілити бюджетні експерименти на місцях, попрацювати над поглибленням міжрегіонального діалогу і провести радикальні кадрові зміни».

У 2013 році, нагадав президент, він розширив повноваження та відповідальність місцевих державних адміністрацій, проте голови міських держадміністрацій не змогли «адекватно використати нові важелі управління та можливості». Таким чином Віктор Янукович натякнув на депутатів Івано-Франківської обласної ради, котрі ліквідувати обласну держадміністрацію, та на депутатів Львівської обласної ради, які проголосували за відкликання облрадою повноважень, делегованих Львівській облдержадміністрації.

«Замість спрямування зусиль на підвищення темпів регіонального розвитку, деякі з місцевих керівників, насамперед це стосується регіональних рад, особливо це стосується західних регіонів, обрали шлях політиканства. Я маю на увазі останні популістські заклики і рішення. Фактично ці рішення – правовий нігілізм. Тут присутні представники правоохоронних органів і Генеральної прокуратури? Неприпустимі такі рішення, шановні колеги. Передайте їм привіт гарячий від мене особисто», – сказав Янукович.

Задля втілення реформ й розвитку регіонів президент збільшив їхнє фінансування аж у чотири рази, наголосив після засідання віце-прем’єр-міністр Олександр Вілкул.

«За завданням президента збільшено інвестиційний ресурс фонду регіонального розвитку, який зможуть використати регіони. Якщо в 2013 році ця сума складала 844 мільйони гривень, то в 2014 році в проекті державного бюджету закладено вже 3,5 мільярди гривень. Разом із співфінансуванням із міських і обласних бюджетів це великий ресурс, який піде безпосередньо на школи, лікарні, дитячі садочки, саме на те, чого від нас чекають люди», – зауважив Вілкул.

«Добра міна при поганій грі»

Нібито збільшена сума у 3,5 мільярди гривень – це не що інше, як виконання бюджетного кодексу, чого влада у попередні два роки не робила, пояснює директор з науки та розвитку Інституту громадянського суспільства Анатолій Ткачук.

«Державний фонд регіонального розвитку, відповідно до статті 24 бюджетного кодексу, формується у розмірі 1% від видатків бюджету. Просто уряд попередні два роки ігнорував бюджетний кодекс, просто його порушував, через це в бюджеті грошей було втричі менше, ніж мало бути. В нинішньому проекті бюджету дійсно стоїть 1% і це майже 3,5 мільярди гривень», – каже він.

Нинішня влада намагається реформувати місцеве самоврядування ще з 2010 року, звертає увагу Анатолій Ткачук. Тоді уряд отримав вже готову концепцію, план реалізації і навіть розроблені закони під цю реформу, але скасував їх і почав розробляти все спочатку, розтягнувши терміни для реалізації реформи аж до 2020 року. Відтак ніякої реформи цей уряд не планує, вважає експерт.

«У всіх зверненнях президента написано про децентралізацію, а в цей же час відбувається тотальна централізація. З-під місцевого самоврядування вивели вже все, що можна: управління землею, прийняття об’єктів будівництва, надання дозволів, школи передали на районний рівень. Тим паче, що реформу проводять під час своєї каденції. Якщо ми визначаємо в концепції, що все буде відбуватися після 2015 року, то це зрозуміло, що ми готуємо реформу для когось. Це все добра міна при поганій грі», – вважає він.

На сьогодні із 12 тисяч існуючих територіальних громад в Україні більш ніж половина – з чисельністю жителів менш як 3 тисячі осіб. У більшості з них не утворено виконавчих органів місцевих рад, як це передбачено чинним законодавством. У таких територіальних громадах немає бюджетних установ, комунальних підприємств, а місцева рада такої територіальної громади фактично не може реалізовувати законні повноваження.
  • Зображення 16x9

    Ірина Стельмах

    На Радіо Свобода працюю з вересня 2012 року. У 2011 році отримала диплом бакалавра журналістики ЛНУ імені Івана Франка. Того ж року вступила на магістратуру у Могилянську школу журналістики. Активно вдосконалюю знання англійської, польської та болгарської мов. Займалась плаванням, дублюванням фільмів та серіалів українською .

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG