Доступність посилання

ТОП новини

Яким буде світ у 2064 році?


У 1964 році легендарний письменник-фантаст Айзек Азімов написав оповідання про те, як виглядатиме, на його думку, світ за 50 років, тобто в 2014-му. Деякі з його візій майбутнього стали реальністю: так, він писав про бездротові прилади та відеодзвінки. Інші ж з його пророкувань, а саме: авто, здатні літати, і підземні міста, – так і залишилися плодами творчої уяви. Радіо Свобода спробувало поставити запитання в стилі Айзека Азімова сучасному футурологові Іяну Пірсону, щоб з’ясувати, яким може стати світ через півстоліття – у 2064 році.

Півстоліття тому американський письменник-фантаст, автор збірки оповідань «Я, робот» та роману «Кінець вічності», побував на Всесвітньому ярмарку у Нью-Йорку.

На цій виставці були представлені досягнення техніки від початку 20-го століття. І саме вони спонукали Азімова поставити питання руба: а яким буде світ через наступні 50 років?

Його оповідання «Візит до Всесвітнього ярмарку-2014» виявилося до певної міри пророчим. Поміж іншого, фантаст передбачив появу тривимірного кіно, безпілотних авто, екранів для відеодзвінків і електронних книг.

Однак інші прогнози не справдилися. Приміром, Азімов стверджував, що до 2014 року чимала частина людства житиме під землею чи навіть під водою, щоб вивільнити якомога більші площі для сільськогосподарського виробництва.

Тож Радіо Свобода спробувало поставити запитання, які свого часу порушив Айзек Азімов, британському інженерові та футурологу Іянові Пірсону, структурувавши їх за окремими царинами життя, щоб можна було співставити прогнози двох футурологів.

Житло: мегаміста й кілометрові хмарочоси

Отож, Азімов передбачав, що люди до 2014-го щодалі більше переїжджатимуть не з одного будинку в інший, а з наземних помешкань у підземні.

А ось доктор Пірсон переконаний, що внаслідок зростання кількості населення та прискореної урбанізації постануть цілі наземні мегаміста з населенням до 50 мільйонів людей. Вони матимуть цілком класичні форми розміщення людей.

«Одне з рішень, про яке люди вже замислюються, – це будівництво ще вищих житлових будинків, ймовірно, кілометри заввишки. Сьогодні неможливо звести такі споруди через те, що доступні для цього матеріали не настільки міцні, щоб витримати подібні навантаження. Проте до 2050–2060 років ми матимемо чимало нових матеріалів на базі вуглецю, як-от графен та деякі інші, виробництво яких дуже дешеве і які водночас дуже витривалі. З ними ми можемо почати зводити значно вищі споруди», – пояснює футуролог.

Енергетика: сонце замінить нафту й газ

У своїх прогнозах щодо енергетики Айзек Азімов виявив необґрунтований оптимізм. Так, він пообіцяв, що до 2014-го великі ділянки пустелі в американському штаті Аризона чи в Казахстані будуть віддані під велетенські сонячні електростанції.

Доктор Пірсон, своєю чергою, запевняє, що сонячна енергетика стане одним з основних джерел енергії в світі десь до 2064 року, і вже тоді людство відмовиться від викопних енергоносіїв на користь відновлюваної енергетики.

Транспорт: електромобілі стануть повсюдними

Айзек Азімов передбачав, що однією з найбільших принад Всесвітнього ярмарку 2014 року буде «нагода проїхатися на маленьких роботизованих автівках», які літатимуть на висоті одного метра над землею, «автоматично уникаючи зіткнень одна з одною».

Пірсон же переконує нас, що в 2064-му люди й далі пересуватимуться по землі в автівках без крил, але з електродвигунами. Саме електромобілям належить майбутнє, впевнений інженер.

Дозвілля: нічого принципово нового не з’явиться?

Азімов уявляв собі, що в 2014 році люди стоятимуть по три години в чергах, щоб переглянути тривимірні фільми. Він не врахував можливість появи домашніх міні-кінотеатрів.

Пірсон натомість наголошує на тому, що «люди завжди зберігатимуть зацікавленість в інших людях». Отож він прогнозує, що і в 2064 році свою популярність збережуть традиційні види дозвілля, а саме: кінотеатри, театри, концерти.

Гендерні стосунки: з’являться нові статі?

Гендерні стосунки та гендерна ідентичність – цих делікатних питань Айзек Азімов узагалі не торкався. А ось Іян Пірсон приділяє їм неабияку увагу в своїх прогнозах того, як виглядатиме світ за 50 років. Так, футуролог наголошує, що вже відбуваються зміни, які прокладають шлях для ще серйозніших трансформацій у майбутньому. Ідеться про гормональну терапію, про хірургію, яка дає змогу змінити стать людини. До цього варто додати розвиток генетики, протезування.

«Це відкриває цілком нову еру гендерних відносин, в якій люди зможуть вибирати свою стать мало не на щоденній основі. Але йтиметься не лише про вибір між чоловічою та жіночою статтю, як сьогодні. Лінії поділу вже й без того розмиті. Але ніщо не перешкоджатиме нам віднаходити технології, завдяки яким можуть бути створені цілком нові статі», – запевняє Іян Пірсон.

Екзистенційна криза: люди більше спілкуватимуться?

Азімов розгледів наперед, що психологія стане ключовою медичною спеціалізацією в 2014 році й що людям буде нудно в світі щодалі більшої автоматизації всіх процесів.

Пірсон бачить ці процеси інакше. Він упевнений, що автоматизація звільнить людей від усіх форм ручної праці, залишаючи їм час для творчості та спілкування. Але люди завжди знайдуть привід для скарг, зауважує Пірсон.

«Можна впевнено побитися об заклад, що в майбутньому люди виконуватимуть свою роботу, взаємодіючи один з одним безпосередньо. Це не нудно. Це те, що людям подобається. Щодо майбутніх екзистенційних криз, то люди завжди вправно знаходять причини для туги навіть посеред радості», – зауважує він.

На думку Іяна Пірсона, у прийдешньому люди переживатимуть стрес від того, що, попри всі технологічні здобутки й прогрес, вони не отримують від життя максимум.

Матеріал підготували Daisy Sindelar, Жанна Безп’ятчук
  • Зображення 16x9

    Жанна Безп’ятчук

    На Радіо Свобода з 2013 року. Вивчала політологію в Києво-Могилянській академії, закінчила магістратуру з європейських студій у коледжі Європи (Польща), навчалася журналістики в Данській школі журналістики та університеті Суонсі (Уельс, Велика Британія). До Радіо Свобода працювала журналістом в інтернет-виданні «ПіК України», кореспондентом і редактором у журналі «Тиждень».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG