Доступність посилання

ТОП новини
19 жовтня 2020, Київ 19:27

Параджанов – це ім’я «вже увійшло в галактику»


Сьогодні виповнилося б 90 років Сергієві Параджанову – по-справжньому славетному кінорежисерові, якого досі не тільки глядачі, а й митці кіно називають генієм.

Параджанов – вірменин за походженням – народився в Тбілісі, але з Україною пов’язана значна частина його творчої біографії. Саме в Україні він створив фільми «Наталія Ужвій», «Золоті руки», «Думка», «Перший хлопець», «Українська рапсодія», «Квітка на камені».

Міжнародне ж визнання прийшло до Сергія Параджанова після екранізації в 1964 році повісті Михайла Коцюбинського «Тіні забутих предків».

Фільм отримав 39 міжнародних нагород, 28 призів на кінофестивалях (із них – 24 гран-прі) у 21 країні. Параджанову надсилали свої вітання славетні кінорежисери – італійці Фелліні та Антоніоні; японець Куросава, а польський режисер Анджей Вайда навіть став перед Параджановим на коліна й поцілував руку, дякуючи за цей шедевр.

Цього року в Україні зняли фільм про Параджанова, який згодом висунули від України на номінацію премії «Оскар» серед тих, які змагатимуться за статуетку в категорії «Найкращий фільм іноземною мовою».

Виконавець головної ролі, канський лауреат Серж Аведікян зазначає, що стрічка «Параджанов» – про особистість митця, про те, як часи та епоха впливають на його роботу.

«Це сьогоднішня інтерпретація Параджанова. Це шанс – жити з таким персонажем. І мені дали такий шанс. Я знав Параджанова особисто, і це дуже допомогло мені, дало можливість не бути у гримі, не копіювати його. Навпаки – взяти багато з його енергетики, але лишитися собою. Тому що треба жити цим персонажем. Адже Параджанов у житті сам дуже багато грав», – розповідає актор.

А що знаєте про Параджанова ви – з таким запитанням Радіо Свобода звернулося до перехожих Києва. Однією з відповідей була така: «Геній, всесвітній геній. Він не належить до жодної з країн. Це те ж, що й Шекспір, Моцарт – це вже увійшло у світову галактику».
  • Зображення 16x9

    Людмила Ваннек

    На радіо Свобода від 1993 року, в українській редакції – від 1995 року. Закінчила Київський національний університет театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого, працювала на сцені українських та німецьких театрів та на телебаченні. Переможець міжнародного конкурсу поп-музики в Сараєво. Редактор і ведуча програм «Світ у новинах», «Міжнародний щоденник», «Виклик», «Свобода сьогодні», «Свобода за тиждень», випусків новин. Багато працює над рекламою передач.

Дивитись коментарі (1)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG