Доступність посилання

ТОП новини

Комусь сниться громадянська війна


Письменник Андрій Курков
Письменник Андрій Курков
(Рубрика «Точка зору»)

Заспокойтеся! Громадянської війни не буде! Ті, хто її анонсують, видають бажане за реальність. Але забувають головне: громадянська війна – це війна однієї активної частини народу з іншого активною частиною народу. Одна частина активно, до тремтіння в руках, хоче змін, інша активно, до такого ж тремтіння в руках, не хоче цих змін. Тепер скажіть мені: ви десь бачите дві однаково активні частини українського народу? Я не бачу. «Беркут» бачу, «тітушок» бачу, «спонсорську» зеленку бачу, замовне «правосуддя» бачу, а дві не згодних одна з одною половинки одного народу – ні!

Чому ж їх немає, цих половинок? Чому тільки одна половина проявляє активність, заявляючи словом і ділом про своє бажання жити по-іншому? Чому друга половина мовчить і дивиться український телевізор? Або погоджується під обіцяні 400 гривень поїхати на мітинг для захисту влади на наданому владою автобусі, а потім, повернувшись додому, плюється і розповідає, що після поїздки змусили розписатися за отримання 200 гривень, а на руки дали тільки 100, повідомивши, що інші 100 утримані «за проїзд»? Так було з бюджетниками Житомирської області, та, напевно, не тільки Житомирській.

Де ж тоді друга сторона цього громадянського конфлікту? Найбільшочленна в українському політичному світі Партія регіонів, яка перебуває при влади? Теоретично членів цієї партії вистачило б, щоб показати, що вони – сила і велика частина українського суспільства. Ось вийшли б вони добровільно на вулиці, на майдани і площі, приїхали б за свій рахунок у Київ, поставили б намети, запалили багаття і стали співати якісь свої пісні... І тоді було б з ким викурити люльку миру і почати говорити про майбутнє.

Але щось не хочуть члени партії влади добровільно цю владу захищати. Дивна якась поведінка! Напевно, пройдуть найближчим часом по райкомах і обкомах цієї партії партзбори, на яких найпасивніших членів каратимуть збільшенням членських внесків або накладуть якісь інші стягнення. Хоча навряд чи ці партзбори відбудуться. Якщо «партійці» не виходять безкоштовно на вулиці і майдани, то чому вони повинні безкоштовно ходити на збори?! Ні, звичайно, є така валюта, як «страх». Людину можна залякати, особливо якщо вона залежна. І тоді вона сама розплачується власним страхом зі своєю совістю і йде, куди сказали. Але поступово ця «валюта» припиняє «ходіння» в нашій країні. І все менше і менше людей йде, куди сказали. Все більше і більше людей йде туди, куди хоче, і говорить те, що думає і хоче сказати.

Ось і виходить у нас картинка не громадянської війни, що наближається, а класичного громадянського конфлікту суспільства з владою. При цьому, дійсно, влада самоусунулася від спроб цей конфлікт розв’язати, а послала замість себе «Беркут». Виникла парадоксальна ситуація. «Обрізана» з усіх боків вулиця Грушевського немов доводить, що Кабінет міністрів працює «у вигнанні». Бюджет на 2014 рік голографічна Партія регіонів теж готова ухвалювати «у вигнанні», на так званому виїзному засіданні. У цьому вони чимось теж схожі на Євромайдан. Я б навіть їх похвалив, якщо б вони провели це засідання в церкві будь-якого патріархату або в книжковому магазині. Їм, звичайно, знадобиться дуже великий книжковий магазин.

Однак, як це не дивно, конфлікт із владою замість народу будуть швидко вирішувати «звичайні» українські мільярдери і мільйонери, якщо відчують, що країна, яка зупинилася на краю політичної прірви, от-от готова зробити рішучий крок вперед. Крок у прірву – це втрата банкірами банків, заводовласниками заводів і так далі. Тобто перетворення мільярдерів і мільйонерів у людей, які втратили свої «активи» і «пасиви». Мільярдери і мільйонери, що приєдналися до них, цього просто не допустять. А консультувати їх будуть усі держави-кредитори України разом, забувши про свої геополітичні розбіжності. Бо тих, кому дали купу грошей у борг, оберігають інколи сильніше за найрідніших.

Андрій Курков – письменник, журналіст, кіносценарист

Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG