Доступність посилання

ТОП новини

Ви не за Януковича? Тоді ми йдемо до вас


Дніпропетровськ – В одному з районів Дніпропетровська невідомі особи проводять поквартирне опитування щодо оцінки діяльності чинної влади. Місцеві громадські активісти насторожені і підозрюють саму владу в організації такого собі «перепису невдоволених». Керівництво району, до жителів якого прийшли з опитуванням, кажуть, що не мають до нього ніякого стосунку.

Багатоквартирними будинками Дніпропетровська увечері ходять жінки середнього віку й запитують мешканців, яку оцінку вони виставили б владі Віктора Януковича. Дані записують у формуляри. Оцінку просять ставити за 10-бальною шкалою. Хто вони такі і яка структура замовила таке опитування, жінки не зізнаються. Кажуть, їх попросили це зробити в Амур-Нижньодніпровському райвиконкомі міста. Одна із жінок, яка назвалася Валентиною, розповіла: до цієї роботи її залучила знайома.

«Я працювала на виборах кожен рік, і вже стільки років. Нас, усіх, хто працював, просять, щоб ми якби просто зробити соціальне опитування. А оплата вже буде у 2015 році, коли будуть вибори президента», – сказала жінка.

Перепис невдоволених?

Дніпропетровське громадське об’єднання «ЗОВ» («Закон один для всіх») зафіксувало так зване «опитування» на відео і виклало його на своєму сайті. Координатор руху, журналіст і громадський активіст В’ячеслав Поїздник каже: вечірні візити жіночок насторожують. За словами Поїздника, будинок, у якому він мешкає, територіально розташований в Індустріальному районі міста, однак «опитували» в ньому нібито від Амур-Нижньодніпровської райради. Жінка, яка ставила запитання, мешкає в сусідньому під’їзді і не могла не знати цього нюансу, зазначає Поїздник. Він розцінює «опитування» як елемент тиску.

«Це як перепис невдоволених. Грубо кажучи, якісь «розстрільні списки». Для чого вони робляться? Як вони будуть підвищувати рівень довіри до влади? Роздавати гречку перед виборами?» – запитує він.

«Скільки я живу, таких переписів не було. А тут, після ухвалення супер-законів, котрі багато чого обмежують, почали обходити квартири. Може, шукали людей, які невдоволені й готові вийти на вулицю», – сказав Радіо Свобода В’ячеслав Поїздник.

В Амур-Нижньодніпровській районній раді, на яку посилаються так звані «соціологи», від замовлення «опитування» відхрещуються. У приймальні голови райради Радіо Свобода повідомили: скарги на вечірні візити від жителів уже надходили, влада району з’ясовує ситуацію. Однак дати офіційний коментар відмовились, посилаючись на відсутність керівництва.

«Так, чули. Вже здійснюються заходи з цього приводу, з’ясовують ситуацію», – сказали в районній раді.

Аматорство чи свідома маніпуляція?

Дніпропетровський соціолог, координатор проектів Дніпровського центру соціальних досліджень Анна Колохіна зазначає: опитування у Дніпропетровську скидається на «самодіяльність». Поважні структури, які здійснюють соцдослідження професійно, забезпечують своїх представників беджами з іменами та прізвищами й назвою організації, дають фахові вказівки.

«Технологія була зафіксована тільки в одному районі міста. Про що це говорить? Це може бути приватна ініціатива якоїсь компанії, замовника, це може бути аматорство. Я так розумію: є якась потреба в замірюванні настроїв громадян. Це не погано й не добре. Такі замірювання треба проводити періодично», – пояснює фахівець.

«Інша справа, що у людей, які брали участь в опитуванні, могло скластися враження, що їхні відповіді ідентифікують з їхнім місцем проживання. Якщо опитування проводилось поголовно, у кожній квартирі – так дослідження проводитись не повинно. Має бути певна вибірковість: наприклад, одна людина з під’їзду», – каже у коментарі Радіо Свобода Анна Колохіна і додає, що «іноді соціологію використовують, щоб маніпулювати свідомістю громадською».

Соціолог нагадує: участь у будь-яких опитуваннях – справа добровільна, і людина може відмовитись відповідати на питання взагалі або на будь-якому етапі опитування. Якщо щось насторожило, радить Анна Колохіна, краще одразу відмовитись і зачинити двері.
  • Зображення 16x9

    Юлія Рацибарська

    Журналістка-фрілансерка. Працюю кореспонденткою Радіо Свобода в Дніпрі з 2006 року. Народилась на Дніпропетровщині. Закінчила факультет систем і засобів масової комунікації Дніпровського національного університету – магістр журналістики. Писала для місцевих та загальноукраїнських газет і журналів, працювала новинкаркою та дикторкою на радіо, кореспонденткою та редакторкою сайту в інформагенції. Пишу, фотографую, надихаюсь історіями людей.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG