Доступність посилання

ТОП новини

«Сподіваюсь, переговори Януковича з опозицією будуть позитивним кроком» – Катрін Аштон


Катрін Аштон, голова європейської дипломатії
Брюссель – Міністри закордонних справ країн-членів ЄС сьогодні збираються на першу цьогорічну нараду. Ситуація в Україні в їхньому порядку денному не значиться. Однак, насильство під час недільного народного віча й підписання президентом Януковичем законів, які світова спільнота визнала репресивними й недемократичними, викликало нову хвилю критики з боку Європейського союзу та закликів до стриманості.

Голова європейської дипломатії Катрін Аштон у понеділок заявила, що пильно стежить за ситуацією в Україні.

«Я бачу, що президент Янукович сьогодні збирається вести переговори із опозиційними лідерами. Сподіваюся, що це буде позитивним рухом уперед». Вона зазначила, що на нинішній нараді європейських дипломатів у контексті розмов про Росію, дипломати мають торкнутися й останніх подій в програмі «Східне партнерство».

Британський міністр закордонних справ Вільям Хейґ зі свого боку закликав утриматися від будь-якого насилля, що спостерігалося останньої ночі, закликає всі сторони до стриманості. Міністр називає нещодавно ухвалені зміни до законів, що обмежують свободи «серйозною помилкою».

У об’єднаній Європі пильно та з тривогою стежать за розвитком подій на українському Євромайдані. Там вважають, що нові закони, які отримали підтримку президента, суперечать демократії. Про це свідчать реакції в європейських дипломатичних колах, які вочевидь, нині захочуть висловити свою спільну позицію щодо кроків української влади та бурхливих акцій протесту, що відбулися цими вихідними.

Напади на правоохоронців – це аргументи для неполітичного вирішення кризи – ЄС

Попередньо вважалося, що про українську ситуацію голови дипломатичних відомств ЄС говоритимуть мимохідь під час обіду, на коли заплановані неофіційні консультації щодо саміту Росія – ЄС, який має відбутися наприкінці місяця. Втім, Майя Коціанчич, речниця верховного представника ЄС із закордонної політики Катрін Аштон, зазначає, що міністри вочевидь, висловлять свою думку й щодо неприйнятності суперечливих «антидемократичних» законів, які, попри підтимку парламентської більшості, доволі швидко підписав і президент Янукович. Вона підтверджує, що не виключено й те, що міністри закордонних справ домовляться зробити спільну заяву щодо останніх подій в Україні.

«Тепер залишається тільки одне питання: куди прямуєте, пане президенте»? – написав у своєму Twitter єврокомісар з політики сусідства та розширення Штефан Фюле. Так само, у своєму мікроблозі висловив стурбованість міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт, який схиляється до думки про все більшу ймовірність посилення репресій. «Режим найімовірніше спробує посилити репресії», – пише міністр. Згодом, коментуючи статтю «Захід втрачає Україну» у виданні Bloomberg, він додає: «Не Захід втрачає Україну, а Україна втрачає своє майбутнє».

В останньому інтерв’ю Карл Більдт додає, що на нинішній зустрічі міністрів очікує високої підтримки критичних зауважень, які вже пролунали, дипломати вимагатимуть пояснень антидемократичних кроків від української влади й скасування останніх законів, що йдуть врозріз зі взятими Україною зобов’язаннями перед ЄС, Радою Європи та ОБСЄ. Тим часом, посол ЄС в Україні Ян Томбінські закликав українців зберігати спокій.

«Ми закликаємо людей не загострювати ситуацію, яка вже є дуже важкою і небезпечною. Атаки на правоохоронців можуть дати аргументи тим, хто не є прихильником політичного способу вирішення кризи», – стверджує Томбінскі в своїй заяві.

Ще минулої п’ятниці й голова Європарламенту Мартін Шульц, і голова дипломатичного корпусу ЄС Катрін Аштон, і єврокомісар із питань розширення Штефан Фюле, і ціла низка дипломатів, так би мовити, в один голос закликали президента не підписувати «репресивних та вкрай загрозливих для української демкратії» законів. Протягом вихідних, тобто після підтримки їх президентом Януковичем, тональність критичних заяв суттєво зросла.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG