Доступність посилання

ТОП новини
23 Жовтень 2018, Київ 17:26

Від «орлів Кравченка» до «ескадронів смерті Захарченка»


Київ – У січні в Києві невідомі викрали, катували, а потім викинули на морозі у лісі активістів Майдану Ігоря Луценка і Дмитра Булатова. Третій викрадений, львів’янин Юрій Вербицький, був знайдений мертвим. Досі невідома доля більш як 20 зниклих майданівців, повідомляє неурядова організацій SOS Майдан. Ці випадки викликають асоціації з подіями 1999 року, коли був викрадений і вбитий журналіст Георгій Гонгадзе. Хто замовив його «ліквідацію», слідство не розголошує, натомість на довічне ув’язнення покараний один із виконавців, колишній високопосадовець МВС Олексій Пукач. Але в середовищі правників і міліціонерів переповідають історії про так звані «ескадрони смерті», які виконують таємні накази щодо залякування або фізичної ліквідації тих, кого можновладці вважають своїми ворогами. Раніше це були журналісти, зараз це також люди з активною громадянською позицією, стверджують експерти.

Ні Ігор Луценко, ні Дмитро Булатов не знають точно, хто їх викрав, але в обох випадках це були професійно підготовлені люди. Ігоря Луценка та Юрія Вербицького викрали десятеро молодиків просто з лікарні, куди Луценко привіз постраждалого у сутичках Вербицького. Їх вивезли до лісу і допитували, цікавлячись, звідки фінансується Майдан.

«Я пам’ятаю, як мене повантажили у мікроавтобус, потім намагались дізнатись, скільки я отримую за свої статті про Майдан (хоча я жодної статті не написав). Вони, наприклад, хотіли дізнатись у Юрія, скільки йому, як звичайному активісту, платять, хто платить. Тобто, у них був індивідуальний ентузіазм вияснити, маючи широкий арсенал фізичного впливу, що там до чого. Коли вони до лікарні зайшли, їх було близько десятка, молоді хлопці. До речі, частина з них була україномовна. Я так розумію, що це люди зі сходу, вони оперують саме тими міфами щодо Майдану, які ми чуємо саме від східних людей: бандерівці зібрались, вони живуть дотаціями, а Європа хоче нас у рабство загнати», – розповів Луценко після звільнення.

Ці ж міфи і «страшилки» на адресу Майдану використовують проросійські налаштовані організації, такі як харківський «Оплот», члени якого обіцяють підтримувати чинну владу і боротися з активістами Майдану.


Але свою причетність до викрадення майданівців члени організації заперечують. Лідери опозиції, у свою чергу, звинувачують у викраденні і катуваннях активістів Майдану працівників МВС. Останні категорично заперечують свою причетність до цих спецоперацій. Чутки про терор з боку російських спецслужб наразі не підтверджені.

Однак фахівці з кримінальної журналістики і правники припускають, що за викраденням Луценка, Булатова, інших активістів Майдану стоять саме групи, пов’язані з МВС. Це так звані «ескадрони смерті», або ж «чорні сотні», які «зросли» на ґрунті корупції і зрощення міліції з криміналом. Вони подібні до «орлів Кравченка», які 15 років тому викрали і замордували Гонгадзе, упевнений колишній речник СБУ, нині журналіст Станіслав Речинський.

З ним згоден політолог, публіцист Ігор Лосєв, який у розмові з Радіо Свобода провів детальний аналіз «еволюції» цих каральних груп.

Вже ідеться не про вибірковий терор проти окремих осіб, а фактично про масовий терор, спрямований на все суспільство
Ігор Лосєв
«У «справі Гонгадзе» ми бачимо, що був створений механізм, інструмент, це так звані «орли Кравченка» (тодішнього глави МВС), які були здатні виконати будь-який наказ керівництва. Але керівництво, за окремими поодинокими випадками, не зловживало такими наказами. А сьогодні усе поставлене на потужну індустріальну базу, вже ідеться не про вибірковий терор проти окремих осіб, а фактично про масовий терор, спрямований на все суспільство. Об’єктом терору стає українське суспільство як таке. Але варто зауважити: створення «ескадронів смерті» неминуче призводить до утворення аналогічних структур на іншому полюсі суспільства», – застерігає Лосєв.

Ігор Лосєв
Ігор Лосєв
За його словами, якщо діють тітушки, то неминуче з’являться антитітушки, точніше, вони вже з’явились: це футбольні ультрас і активісти «Правого сектору», чиї дії можуть вивести протест із мирного русла.

Майдан готовий боротися проти тітушок

Те, що його попередження не суха теорія, знаходить моментальне підтвердження на Майдані.

«Боротися потрібно більш радикально, бо ми взагалі-то дуже терпляча нація. Ось у Франції, де мій друг живе, коли одного араба вбивають у якомусь районі Парижа, так вони щороку спалюють по 5 тисяч машин! Тітушки у нас спалили як мінімум 7 машин Автомайдану, і що? Нам треба виконувати пропозицію Олега Ляшка, лідера Радикальної партії – брати їх на вила», – вважає один із самооборонців Майдану.

Колишній працівник служби внутрішньої безпеки МВС, нині правник Володимир Батчаєв вважає, що МВС не має прямого стосунку до «чорної сотні», але саме міліція дозволила шпані, кримінальним елементам бити мирних людей, підпалювати машини активістів Автомайдану, залякувати киян.

Вражає рівень співробітництва міліції з напівкримінальними елементами, так званими гопниками чи тітушками
Володимир Батчаєв
«Так, я міліціонер, але міліціонер трохи іншої формації, тому що буквально за останні кілька років (переважно від 2010 року) міліція сильно трансформувалась. Та служба, яку очолював генерал Пукач, продовжує існувати у системі МВС. Але, на мою думку, міліція зробила певні висновки зі справи Гонгадзе. Зараз мене найбільше вражає рівень співробітництва міліції з напівкримінальними елементами, так званими гопниками чи тітушками. Міліція, майже не приховуючись, використовує допомогу цих людей. Раніше такі люди були ворогами для міліції, а зараз міліція пішла на співробітництво з ними», – зазначив правник у розмові з Радіо Свобода.

Уперше експерт звернув увагу на таку співпрацю МВС і напівкримінальних молодиків під час президентських виборів 2010 року і на парламентських виборах 2012 року, коли міліціонери стояли за спинами тітушок, які «охороняли» виборчі дільниці. Нині ж цих молодиків використовують для залякування українців, для побиття найбільш активної частини суспільства. констатує Батчаєв.

Громада ж має свої думки щодо появи і діяльності «ескадронів смерті» або ж «чорносотенців». На думку майданівців, вони – результат тотальної корупції системи влади, перетворення української держави на олігархічно-мафіозне угруповання. На запитання Радіо Свобода, як зупинити це явище, активісти Майдану відповіли: через люстрацію всієї владної вертикалі.

«Ми ж то нормально сприймали, коли під час виборів пропонують гречку, рис чи сто гривень. А насправді це не просто підкуп, це деградація суспільства. Люди у злиднях ведуться на це все. І я вам скажу: тільки повне перевантаження влади зможе якимсь чином поновити нормальний лад і відновить душу українця», – вважає один з активістів Майдану на Київщині.


(Викрадений і побитий активіст Євромайдану Ігор Луценко, закатований до смерті євромайданівець Юрій Вербицький, понівечений активіст Автомайдану Дмитро Булатов – усіх їх знайшли у Бориспільскому районі неподалік Києва)

«Бермудський трикутник» на Київщині
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:37 0:00

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG