Доступність посилання

ТОП новини

Що чекає економіку України?


Поки в українських містах тривають протести і політична криза, одне з рейтингових агентств знизило рейтинг України.

Тим часом Росія заявила, що призупинить виконання угоди про виділення Україні кредиту до часу формування нового уряду.

На Майдані Незалежності дух революції піднімають старі військові фільми. На великому екрані українські повстанці б'ються з радянськими військами в роки Другої світової війни.

При цьому, демонстранти проводять паралелі зі своїми спробами домогтися відходу українського лідера, який користується підтримкою Росії.

У листопаді президент Віктор Янукович підписав договір про надання російського кредиту в 15 мільярдів доларів замість торговельної угоди з Європою, що й викликало протести.

Але у січні президент Росії Володимир Путін вважав за необхідне відстрочити перерахування нових траншів.

«Це розумно, – сказав він на нараді з членами уряду. – Давайте дочекаємося формування уряду України».

Рейтингове агентство Standard and Poor's знизило суверенний кредитний рейтинг України у зв'язку з «ослабленням політичних інституцій».

Але незважаючи на потрясіння, країна може витримати шторм, вважає професор Національної академії управління Олег Соскін.

«Не можна говорити, що політичні загрози і громадянські зіткнення роблять настільки сильний вплив на економіку, – вважає він. – Не можна говорити про пряме відношення між цими речами – політичними і громадянськими сутичками з одного боку і стабільністю економіки – з іншого».

У 2009 році через падіння попиту на сталь ВВП України скоротився на 15 відсотків порівняно з попереднім роком. Рівень виробництва досі не досяг показників 1989 року – напередодні розпаду Радянського Союзу.

МВФ звинувачує президента Януковича у відмові від проведення економічних реформ при одночасному зростанні державних витрат. Депутат Верховної Ради від опозиції Леся Оробець вважає, що коріння протестів на Майдані криються в розвалі економіки.

«Ми перебуваємо в стані стагнації вже кілька років, – каже вона. – ВВП падає, зарплати залишаються на колишньому рівні, тобто економічний спад йде вже кілька років. Це одна з причин, чому люди залишаються на вулиці».

Інша причина – корупція. Україна знаходиться на 144-му місці серед 177 країн в Індексі сприйняття корупції організації Transparency International. Це найгірший показник серед європейських країн.

Уряд відкидає звинувачення в корупції, але вона пронизує суспільне життя, вважає економіст Олег Соскін.

«Корупція в Україні процвітає, – говорить він. – Скрізь, де є державні будівлі, будівництво за державний рахунок, тендери – скрізь є корупція. Корупційна складова доходить до 50-60 відсотків».

У міру наростання економічних проблем президент Янукович бачить більш райдужне майбутнє в співробітництві зі старим союзником, Росією, але демонстранти вважають, що саме Європа принесе пожвавлення торгівлі та дотримання принципу верховенства права.

Такі два погляди на майбутнє, і поки Україна стоїть на межі громадянського конфлікту, її економіка залишається в застиглому стані.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG