Доступність посилання

ТОП новини

Гривні дозволили «плавати»


Національний банк офіційно девальвував гривню: курс гривні до долара на сайті НБУ нині – 8,52 (протягом п’ятниці він кілька разів змінювався), тоді як протягом майже двох років тримався на позначці 7,99. Як офіційний регулятор, так і низка банків такий крок оцінюють позитивно, наголошуючи, що віднині курс відображає реальну ситуацію в економіці. Девальвація гривні – не єдина новина від Нацбанку: від 7 лютого на купівлю валюти тимчасово запроваджено обмеження, а офіційний курс планують час від часу переглядати.

У Національному банку України закріплення гривні на рівні 8,7 до долара пов’язали з необхідністю відреагувати на ситуацію на міжбанківському ринку. Надалі регулятор має намір час від часу переглядати курс гривні, заявила директор департаменту грошово-кредитної політики НБУ Олена Щербакова. «Національний банк встановлюватиме офіційний курс за результатами роботи міжбанківського валютного ринку. Є ринок, він і буде визначати», – зазначила вона.

Експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Віктор Мазярчук пов’язує рішення НБУ переглядати офіційний курс із неспроможністю надалі утримувати його на одній позначці. Фахівець посилається на останні дані Нацбанку щодо стану міжнародних резервів України, згідно з якими у січні на валютні інтервенції держава витратила 1,7 мільярда доларів. «Зараз Нацбанк підтримує курс за рахунок виключно адміністративних заходів. У нас дуже низький відсоток покриття резерву», – пояснив Віктор Мазярчук у коментарі Радіо Свобода.

Валюту втримують усередині

Щодо адміністративних заходів: від 7 лютого набула чинності постанова Нацбанку, яка запроваджує тимчасове обмеження на валютні операції. Зокрема, поки що банкам заборонили купувати валюту для громадян на суму понад 50 тисяч гривень у випадку, якщо ці гроші потім перерахують за кордон (заборона має низку винятків).

Також, згідно з постановою, віднині заявку банку на купівлю валюти розглядатимуть протягом 6 операційних днів. У Нацбанку очікують, що таким чином вдасться зменшити попит на долар на міжбанку.

Керівництво найбільших українських банків у п’ятницю запевнило журналістів, що безпосередньо для громадян ці тимчасові заходи НБУ будуть мало відчутними. Водночас, за словами голови правління банку «Надра» Дмитра Зінькова, постанова державного регулятора суттєво обмежить у своїх діях спекулянтів.

«Виникає уповільнення обігу, неможливо протягом одного дня купити і перепродати валюту, розкрутити курс, заробити на одномоментних коливаннях. Мабуть, у ситуації, яку ми переживали протягом останніх кількох тижнів, це дуже правильний захід», – зазначив банкір.

«На девальвації заробляли»

В опозиції радять звернути увагу на те, що Національний банк змінив офіційний курс аж через кілька тижнів після початку валютних коливань на міжбанку. Заступник голови парламентського комітету з питань фінансів і банківської діяльності, народний депутат від «Батьківщини» Степан Кубів каже, що лихоманка на ринку нашкодила не всім.

Вони задовольнили всіх олігархів, забезпечили максимальне виведення валюти за заявками тих, хто сьогодні вкрав у держави найбільше
Степан Кубів
«Вони задовольнили всіх олігархів, забезпечили максимальне виведення валюти за заявками тих, хто сьогодні вкрав у держави найбільше. І коли виконали всі «зобов’язання», тепер будуть виконувати рекомендації щодо плаваючого курсу», – заявив він у коментарі Радіо Свобода.

Запитання про те, чому НБУ не переглянув курс і не запровадив валютні обмеження у дні пікових коливань на міжбанку, ставить і Віктор Мазярчук. «Наприклад, 28 січня, коли на міжбанку загальний обсяг продажу валюти був 5 мільярдів доларів на день», – уточнює він.

«На девальвації заробляли. У грудні-січні Національний банк надав кошти окремим банкам під пільгові ставки обсягом близько 2-3 мільярди гривень. Відповідно, ці кошти банки трансформували у те, щоб можна було спекулювати і заробити на маніпуляціях на міжбанківському валютному ринку. Логіка залізна: Нацбанк дає кошти банкам, банки оперують ними, заробляють на курсових різницях – купують долар за офіційною ставкою 7,9 і виходять на ринок, де продають його за курсом 8,7», – зазначає Віктор Мазярчук.

Тим часом Степан Кубів нагадує, що у проект державного бюджету на 2014 рік курс гривні до долара закладався на рівні 8,5. За словами опозиціонера, від девальвації найбільше постраждають імпортери, а також споживачі імпортних товарів. Ціни на деякі категорії таких товарів (наприклад, імпортну електроніку) вже почали рости.

Згідно з готівковим курсом у п’ятницю, один долар можна купити за 8,75 гривні, євро – за 11,82. У Нацбанку прогнозують, що після вихідних курс в обмінниках знижуватиметься.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG