Доступність посилання

ТОП новини
19 Жовтень 2018, Київ 12:09

Гривня дешевшатиме до формування нового уряду?


©Shutterstock
Київ – Гривня на міжбанку сягнула позначки 9,8 за долар і продовжить падати далі, прогнозують експерти, депутати від нової парламентської коаліції та банкіри. Вони вважають, що причиною девальвації національної валюти стало друкування грошей в останні тижні президентства Віктора Януковича та штучне стримування курсу гривні, яке тривало впродовж кількох років. На думку фахівців, економіка та резерви Нацбанку виснажені, тож гривня остаточно стабілізується лише після формування нового уряду та отримання ним кредитів і міжнародної фінансової допомоги, яку обіцяють ЄС та МВФ.

Вартість долара на міжбанківському валютному ринку зросла до 9,85 гривень за долар, вартість євро перейшла за позначку 13,5 гривень. Подібні цифри можна побачити і в українських обмінниках. Це є найнижчий курс гривні за весь час, заявив новопризначений глава Нацбанку і водночас депутат від «Батьківщини» Степан Кубів. За його словами, нині важко спрогнозувати, на якому рівні остаточно зупиниться девальвація.

Степан Кубів запевняє, що на сьогодні Нацбанк виконує всі зобов'язання за зовнішніми розрахунками, зокрема і перед кредиторами. Відтак про дефолт України не йдеться, підсумовує керівник СБУ.

Відбулася втеча капіталів – Терьохін

Попередня влада залишила складну ситуацію на фінансовому ринку, повністю оцінити яку можна буде лише після глибокого аудиту діяльності НБУ, заявив Радіо Свобода депутат від «Батьківщини», колишній міністр економіки Сергій Терьохін.

Зберігається тренд на девальвацію гривні, вона й далі буде падати
Сергій Терьохін
«Ми поставили людину, яка наглядає за НБУ, і має подивитися, яка ситуація з державною скарбницею. А також, яким чином зараз держава може вплинути на стабілізацію гривні. Загалом – очікування песимістичні. Макроекономічні показники є такими, що з імпортом з України виходить набагато більше грошей, аніж повертається назад в економіку. Відбулася втеча капіталів. На минулому тижні купували валюти набагато більше, ніж зазвичай. Денний обіг валютного ринку ще місяць тому становив два мільярди доларів на день, а зараз – до п’яти. Зберігається тренд на девальвацію гривні, вона й далі буде падати», – каже Терьохін.

Сергій Терьохін повідомив також, що минулого тижня, відповідно до звіту НБУ, він втратив резервів кількістю понад тону монетарного золота. Наразі невідомо, чи ці кошти використовувалися для стабілізації курсу гривні, чи з іншою метою. За словами Терьохіна, нове керівництво Нацбанку має провести всебічний аудит установи, і взяти під контроль підприємство, яке друкує гривні. На його думку, саме друк валюти, запущений попередньою владою, міг дестабілізувати фінансовий ринок.

НБУ друкував гроші для «своїх» банків – Лановий

Головною причиною стрімкого падіння курсу гривні є її емісія наприкінці президентства Віктора Януковича, так вважає й економіст, колишній міністр економіки Володимир Лановий.

Нині маємо результати цих дій, які тривали останні тижні. Інших причин для падіння курсу гривні немає
Володимир Лановий
«НБУ друкував гроші й передавав їх «своїм», наближеним до керівництва держави банкам. Нині маємо результати цих дій, які тривали останні тижні. Інших причин для падіння курсу гривні немає. Головний виклик – що робити з грошовою системою тепер? Нове керівництво Нацбанку має це розуміти», – підсумовує Володимир Лановий. Він наголошує, що на сьогодні банківська система України стимулює вкладання коштів у облігації державної позики, а не у виробництво, тож її треба ставити «з ніг на голову». І надалі – уникати популізму на фінансовому ринку.

Девальвацію гривні треба було починати набагато раніше, тоді вона б відбувалася повільно і не завдала шкоди економіці, наголошує у коментарі Радіо Свобода очільник Асоціації українських банків Олександр Сугоняко.

Задля стабільності гривні НБУ спалив понад 20 мільярдів доларів державних резервів. При цьому потенціал для подальшого падіння гривні є, але й важелі в Нацбанку для впливу на фінансовий ринок залишаються
Олександр Сугоняко
«Попередній президент їздив по світу і ніде не зміг отримати кредиту. При цьому економіка перебуває на межі, ринок потребує доларів, але взяти їх ніде, – констатує Сугоняко. – Ми давно говоримо про необхідність «плаваючого» курсу. Однак нас не чули, і задля стабільності гривні НБУ спалив понад 20 мільярдів доларів державних резервів. При цьому потенціал для подальшого падіння гривні є, але й важелі в Нацбанку для впливу на фінансовий ринок залишаються».

Олександр Сугоняко припускає, що у державній скарбниці ще мають залишитися близько 17 мільярдів доларів. Однак реально стабілізувати ситуацію на валютному ринку можна буде лише після того, як парламент сформує економічний блок уряду, і нові чільники Кабміну зможуть отримати дешеві західні кредити, прогнозують фахівці. Єврокомісар з питань бюджету Януш Левандовський заявив, що Україна вже найближчим часом може розраховувати на один мільярд євро допомоги від ЄС, як тільки сформує постійний уряд.

Водночас директор-розпорядник Міжнародного валютного фонду Крістін Лагард заявила, що МВФ готовий надати Україні новий транш кредиту, якщо керівництво держави звернеться за нею, і зі свого боку – погодиться реалізувати низку реформ.
  • 16x9 Image

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG