Доступність посилання

ТОП новини

Заяви Росії нічим не підкріплені – посланець США в ООН


Саманта Пауер
Саманта Пауер
Посланець США в Організації Об’єднаних Націй Саманта Пауер заявила в інтерв’ю «Голосу Америки», що непоступливість Росії призведе до її міжнародної ізоляції.

– У своєму виступі на засіданні Ради Безпеки ООН у понеділок ви закликали до міжнародного посередництва та надісланні міжнародних спостерігачів до України. Спеціального представника Роберта Серрі у Криму зупинили озброєні люди і змусили завершити місію. Як цей інцидент вплине на плани ООН надіслати спостерігачів в Україну?

– Давайте почнемо з того, що вже протягом кількох днів українці в Криму потерпають від утисків та залякувань на зразок того, що пережив посол Серрі під час свого сьогоднішнього візиту. Такі залякування та переслідування є неприйнятними, і саме тому міжнародна громадськість висловила своє обурення та глибоке занепокоєння відносно розвитку подій в Україні.

Щодо того, як ця ситуація впливає на більш загальний стан речей. Наша позиція стала жорсткішою. ОБСЄ вже надіслала кілька десятків спостерігачів. Я знаю, що вони спробують дістатися східних частин України, як також пробують потрапити до Криму.

Заступник Генерального Секретаря залишає територію України, але Генеральний Секретар ООН каже, що він продовжуватиме грати роль посередника. Я не думаю, що інцидент, який стався з посланником Серрі, змінить його плани. Питання не в тому, що готова зробити міжнародна громадськість. Питання в тому, чи Росія погодиться на таке посередництво, погодиться на деескалацію та участь міжнародних спостерігачів, як шлях до виходу з цієї жахливої кризи

– Якщо деескалації ситації не відбудеться, якими можуть бути наступні кроки Ради Безпеки ООН чи Генеральної Асамблеї ООН?

– Ми в першу чергу фокусуємося на завданні зменшити напругу. Ми хотіли б відправити якомога більше спостерігачів у східну Україну та Крим. Росія зробила серію заяв, які ми вважаємо безпідставними і стосовно яких ми не бачимо жодних доказів.

Наш аргумент росіянам: якщо ви робите ці звинувачення і розповідаєте міжнародній спільноті, про те, що в Криму відбуваються якісь події, чого ви боїтеся спостерігачів? Чому б не дозволити міжнародним спостерігачам на широкій основі бути у регіоні. Це б дозволило пересвідчитись що етнічні росіяни і інше населення – захищене. Ми наполягаємо на цьому.

Багато кроків, які міжнародна спільнота робить, у тому числі і скликання надзвичайної сесії Ради Безпеки ООН, направлені на те, щоб Росія почула думку широкої міжнародної спільноти щодо територіальної цілісності та суверенітету України з одного боку і про широку підтримку кроків щодо деескалації конфлікту.

Але у випадку, якщо Росія не піде на зменшення напруги, я можу сказати, що Сполучені Штати готові робити у цій ситуації. Ми вже робимо кроки, щоб поглибити економічну та політичну ізоляцію Росії, ми скасували підготовку до Саміту Великої Вісімки у Сочі.

Ми також скасували спільні військові навчання, та призупинили дію двосторонніх торгових та економічних угод. Крім того, ми розглядаємо адресні санкції проти тих, кого ми вважаємо відповідальними за цей акт агресії.

– Які можливі компромісні рішення щодо Криму чи загалом України ви обговорюєте з Росією?

– Українці мають самі вирішувати своє майбутнє. Воно не має вирішуватися зовнішніми силами. Виклик полягає в тому, що російська влада не погоджується розпочати переговори з українською владою або діяти через посередництво, яке запропонували вже чимало міжнародних гравців.

З української сторони існує велике бажання розпочати переговори на найвищому рівні
З української сторони існує велике бажання розпочати переговори на найвищому рівні. Країна кілька разів зверталася до Москви на всіх рівнях та у всіх секторах – в економіці, безпеці, на рівні в.о. голови держави, але поки що безрезультатно. Хоча у майбутньому компроміс може бути розглянутий, але це має вирішувати народ України.

Дуже важливо, щоб Росія відповіла на руку, яку їй протягнули, та почала взаємодіяти на дипломатичному рівні, а не військовому, інакше ескалація може статися дуже швидко.

– Схоже, що світ єдиний, засуджуючи дії Росії. На вашу думку, чи є в Росії союзники взагалі у цьому питанні?

– Мені важко про це сказати. Але єдина думка, яка висловлюється чи на рівні ОБСЄ у Відні чи Рладі безпеки ООН в Нью-Йорку, навіть просто тут у будинку в ООН, люди почуваються, що вони повернулися в минуле – згадують 1968, 1986.

Але є всезагальна і згода щодо двох питань. Перше - міжнародна спільнота стоїть на боці українського народу, територіальної цілісності, суверенітету та єдності Держави України.

І друге – Росія не повинна військовим шляхом вирішувати питання, які вона підняла. А повинна через спостерігачів та посередників вийти з цієї проблеми та сприяти проведенню виборів, запланованих на 25 травня, під час яких усі громадяни України – етнічні росіяни чи українці – зможуть висловити свою думку більш традиційним та мирним шляхом.

– Яку реакцію слід очікувати від НАТО на дії Росії?

якщо Росія буде продовжуватиме йти цим шляхом, яким вона йде зараз – це політична та економічна ізоляція
– Польща попросила про консультації з НАТО за статтею 4. Це досить незвичний крок. Ми бачимо, що в усьому регіоні, який був раніше за Залізною завісою є занепокоєння щодо загрози військових дій Путіна у всьому регіоні. Ми беремо участь в цих консультаціях.

Але наголос США у випадку, якщо Росія буде продовжуватиме йти цим шляхом, яким вона йде зараз – це політична та економічна ізоляція.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG