Доступність посилання

ТОП новини

Після анексії Криму Путін іде на схід України (світова преса)


Провідні світові газети вважають майже чи не доконаним фактом, що Крим Росія вже анексувала та готує ґрунт для встановлення свого панування на Донбасі та в інших східних та південних регіонах України. Деякі з впливових західних оглядачів вважають, що «Путін будує великі плани» та не виключають, що його вторгнення на схід і південь України може викликати повстання, що дуже дорого коштуватиме російський економці. Колишній держсекретар США Кондоліза Райс вважає, що Путін «поверне стрілки годинника назад» настільки, наскільки йому дозволить військова міць, економічні важелі та бездіяльність Заходу. Райс також вважає, що агресія Путіна в Україні має стати «сигналом будильника» для політиків США – якщо вони не пробудяться, каже Райс, то «цінності Америки будуть розтоптані». Деякі західні оглядачі гостро критикують ЄС та його боягузливу політику щодо агресивної Росії Путіна та вважають обережні санкції ЄС проти Москви марними.

Швейцарська Neue Zurcher Zeitung попереджає, що «після анексії Криму відбувається подальше загострення ситуації на Донбасі». Газета також зауважує, що ініціаторами штурму обласної державної адміністрації в Луганську були заїжджі з Росії активісти, котрі й підняли російський прапор над ОДА. Видання також відзначає подібність російського сценарію на Донбасі до кримського, коли проросійські сили оголошують тут про проведення референдуму щодо приєднання до Росії. Газета із Цюріха все ж зауважує, що в Донецьку, де український олігарх Рінат Ахметов виступає за збереження єдності України, більше відчутний опір проросійським силам, аніж в Луганську, де влада уряду виконуючого обов’язки президента Олександра Турчинова втратила залишки свого авторитету. Видання також попереджає, що «Крим вже почуває себе суб’єктом Російської Федерації», а проросійські сили на сході і півдні України вже очікують на прихід військ Путіна та армійську підтримку Москви, що для України «було б катастрофою».

Американська USA Today пише в редакційній статті, що для США «криза в Україні, як партія у покер», коли Вашингтон має погані карти, бо «Путін постарався закрити американцям всі лазівки для перемоги у короткотерміновій перспективі». Видання також вважає, що США не варто поспішати, бо вони не мають стратегічних інтересів у Криму, доля якого фактично вже визначена А надалі у Вашингтоні, радить редакційна стаття американського видання, мають сприяти уникненню помилки з включенням залишків України до ЄС чи НАТО, а мають краще залишити її, більш-менше єдиною, «буфером між двома конкуруючими таборами». Газета також вважає, що США і ЄС мають поволі, не поспішаючи, досягнути своїх цілей в регіоні, якщо «проявлять тут рішучість, єдність та терпіння, як у часи Холодної війни».

Хоча колишній держсекретар США Кондоліза Райс пише на сторінках The Washington Post, що Путін «поверне стрілки годинника назад» наскільки йому дозволить військова міць, економічні важелі та бездіяльність Заходу. Вона також попереджає, що агресія Путіна в Україні має стати «сигналом будильника» для політиків США, якщо вони не пробудяться, каже Райс, то «цінності Америки будуть розтоптані».

Роберт Фіск пише на сторінках лондонської Independent: «Якраз, що мене потрясло, коли я побачив, як виглядали в Брюсселі цими днями всі ці аферисти з ЄС із серйозними фізіономіями, так це те, що у цих людей немає досвіду війни і вони думають, що досить лише заявити про свої погрози і можна їхати додому, забувши про «кризу». Автор резюмує, що ці «політики що-небудь придумають на швидку руку – якусь політичну халтуру, щоб дозволити Росії захопити частину України, назвавши її «федеративною республікою»».

EUObserver з Брюсселя інформує, що в ЄС обговорюють пакет фінансової допомоги Україні в 11 мільярдів євро з метою стабілізації української економіки. Видання також цитує українського міністра закордонних справ Андрія Дещицю, котрий повідомив журналістів, що політична частина угоди про асоціацію з ЄС може бути підписана вже 17 чи 21 березня.

Лондонська Financial Times повідомляє про можливість введення з боку ЄС проти агресивної Москви гостріших санкцій, котрі можуть завдати відчутного удару по економіці Росії. Видання також радить ЄС та США виробити довготривалу спільну стратегію щодо України, враховуючи «географічне становище цієї держави між Європою та Росією». Для цього, як пише газета, «США та ЄС повинні докласти всіх зусиль, щоб Україна залишилася незалежною, а її майбутнє вирішували самі громадяни».
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG