Доступність посилання

ТОП новини

Лукашенко лавірує між Москвою і Києвом


Олександр Лукашенко, президент Білорусі
Олександр Лукашенко, президент Білорусі
Мінськ – Олександр Лукашенко цього тижня вперше висловився про події в Криму, однак про відверту підтримку ані Києву, ані Москві він не заявив. Водночас він зазначив, що Білорусь від зв’язків із Україною не відмовляється. Опозиція в Мінську припускає, що дії Путіна можуть загрожувати і суверенітету Білорусі.

Білоруський президент Олександр Лукашенко визнав, що з початку гострого конфлікту між Москвою і новою владою у Києві, він має постійний контакт із Володимиром Путіним. Донині Олександр Лукашенко публічно не висловлювався на цю тему, обмежуючись заявами про корупцію в Україні як причину її революції.

Однак у середу Лукашенко зібрав засідання Ради безпеки та виступив з 20-хвилинною заявою про Україну. Нічого конкретного щодо підтримки суверенітету й цілісності України Лукашенко не озвучив. Були лише натяки й заяви про те, що українці є братами для білорусів.

Того, що зараз коїться в Україні і з народом України, народ України не заслуговує. Це – героїчний народ, це народ, який в переважній своїй більшості бився проти фашизму
Олександр Лукашенко
«Це наша країна, це наші люди, це наші брати. І я прямо скажу, що того, що зараз коїться в Україні і з народом України, народ України не заслуговує. Це – героїчний народ, це народ, який в переважній своїй більшості бився проти фашизму, ми були разом в останній війні, і ми в цій війні перемогли», – заявив він.

Олександр Лукашенко також зазначив, що Білорусь не заважає українським політикам, які взялися вирішувати проблеми українського народу, і що Мінськ не зупиняв свої зв’язки з Києвом, передусім економічні.

Водночас Лукашенко висловив занепокоєння польотами літаків НАТО у Польщі й Литві, близько від білоруського кордону, і наказав міністру оборони: «Оскільки з Італії перекинуто півтора десятка літаків, то треба зв’язатися з начальником генштабу Росії і запропонувати, щоб те зміцнення, яке вони мають надати нам, близько 12-15 літаків, перегнали на територію Білорусі. Треба визначити маршрути і нехай працюють, патрулюють».

Один із активістів білоруської опозиції Юрій Бєленький з цього приводу зауважив, що російські літаки вже можуть бути на білоруський території.

У Білорусі побоюються, що Путін зазіхне і на неї

Лідер Об’єднаної громадянської партії Анатолій Лебедько особисто постраждав за Україну – напередодні суд у Мінську оштрафував його за пікет проти російської окупації Криму. Лебедько вважає, що білоруська влада, яка відверто не підтримує російську агресію в Україні, не хоче, щоб у державі тривала суспільна дискусія на цю тему.

Коли до цього ми казали про економічні загрози, то тепер можемо казати, що тут можуть опинитися російські війська, і буде просто окупація, анексія
Анатолій Лебедько
Анатолій Лебедько каже, що у ситуації, що склалася, і народу Білорусі, і Лукашенкові є чого боятися. «Загрози для суверенітету Білорусі дуже великі. Коли до цього ми казали про економічні загрози, то тепер можемо казати, що тут можуть опинитися російські війська, і буде просто окупація, анексія», – додає політик.

Білоруська влада це розуміє, каже Лебедько, але чи він має можливості для спротиву агресивним намірам Москви – тут опозиціонер сумнівається.
  • Зображення 16x9

    Валерій Калиновський

    Народився в 1967 році в Україні. Закінчив факультет журналістики Білоруського державного університету та аспірантуру в Інституті історії мистецтва, етнографії та фольклору Національної академії наук Білорусі. Із 1987 року працював в іванівській районній газеті на Берестейщині, мінській обласній газеті, республіканському виданні «Чырвоная змена», в парламентський газеті «Звязда» перших років незалежності Білорусі. Кореспондент Української служби Радіо Свобода в Мінську з 1994 року, з 2000 року – в Білоруській службі Радіо Свобода. Автор книг «Справа Бяляцького» (2012), «Пані Ельжбета. Історія однієї дружби» (2016), «Діти Франції. Історія сімей, які повірили Сталіну» (2019).

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG