Доступність посилання

ТОП новини

Нацгвардія і ООН – це добре, але воякам України у Криму допомога потрібна зараз


Київ – Вже у найближчі дні Україна починає формування Національної гвардії, правоохоронного органу, покликаного захищати її від зовнішніх ворогів та оберігати територіальну цілісність. У діях цього органу не повинно бути місця жодним каральним функціям, які продемонстрували Внутрішні війська МВС під час протестів в Україні, запевняють народні депутати. Сьогодні вони ухвалили відповідний закон про Національну гвардію. Вона в своїх лавах об’єднає до 60 тисяч офіцерів та солдатів. Паралельно з цим парламент звернувся по допомогу до ООН. Прем’єр Арсеній Яценюк, заручившись цим зверненням, виступатиме на засіданні Ради безпеки ООН. Таким чином, Україна нині шукає мирні шляхи протидії російській агресії. А тим часом українські військові у Криму просять Генштаб дати їм директиви, що робити далі, бо наразі вони опинилися фактично у безвихідному становище.

Лідер ВО «Свобода» Олег Тягнибок питання ухвалення закону про Нацгвардію визначив як першочергове за умов, які склалися в країні.

«Ми вважаємо, що Національну гвардію треба підпорядковувати Верховній Раді. Законопроект, який пропонують депутати від ВО «Свобода», стосується цього, але сьогодні ми маємо вийти на консенсусне голосування й вийти з парламенту з проголосованим законом», – наголосив Олег Тягнибок.

І таки слова свого дотримався. В цілому й за основу парламентська більшість підтримала закон про Національну гвардію, за яким цей правоохоронний орган підпорядковуватиметься МВС і створюватиметься на базі Внутрішніх військ. Але депутати погодилися, що в новій редакції Конституції Національна гвардія повинна стати окремим правоохоронним органом із особливими статусом. Вона має призначатися парламентом за поданням президента.

Від інших спецпідрозділів Національна гвардія відрізнятиметься своїми функціями саме з відсічі зовнішніх загроз. До її лав зможуть увійти представники Самооборони Майдану та інших об’єднань. У 1990-х Нацгвардія вже існувала, але в 2000-му її розформували й замінили на внутрішні війська МВС, які режим Януковича використав у протистоянні зі власним народом.

Перший віце-прем’єр-міністр України, відповідальний за правоохоронний та силовий блок, Віталій Ярема зауважує, що Національна гвардія обов’язково залучатиметься й до охорони східного кордону України, донедавна оголеного. Адже попередники нинішньої влади, певні представники якої досі залишаються на керівних посадах у силових відомствах, не сподівалися безпекових загроз зі сходу або ж ігнорували їх із тих чи інших причин.

«Національна гвардія буде залучатися до всіх питань, пов’язаних з боротьбою зі злочинністю, організованої злочинністю і до захисту національних інтересів України, зокрема й від зовнішнього ворога», – запевняє Віталій Ярема.

Незабаром ми матимемо 50 тисяч бійців у Нацгвардії – Парубій

Секретар Ради національної безпеки України Андрій Парубій розповідає, що вже є 32 тисячі готових бійців для Національної гвардії, та в найближчі тижні до неї будуть мобілізовані ще 20 тисяч осіб. Секретар РНБО також переконаний, що підтримка ООН для України наразі вкрай актуальна.

Місія ООН є найбільш адекватною для роботи в Криму, бо російська сторона очікує агресії від нас, протистояння
Андрій Парубій
«Місія ООН, на наше переконання, є найбільш адекватною для роботи в Криму, бо російська сторона очікує агресії від нас, протистояння», – наголошує Андрій Парубій.

Він підтверджує, що сьогодні російські війська підтягнуті до сухопутних кордонів України в чернігівському напрямку, а також у напрямку до Сум і Харкова, сконцентровані вони також на території Придністров’я.

Народний депутат від «Батьківщини», екс-міністр закордонних справ Борис Тарасюк пояснює, що сьогоднішнє звернення Верховної Ради до ООН може мати два основні наслідки: дипломатичну ізоляцію Росії як країни-агресора та розгляд українського питання на екстреній сесії Генеральній асамблеї ООН.

«У резолюції Ради безпеки ООН, як ми прогнозуємо, буде висловлена однозначна підтримка територіальної цілісності України й засудження агресивних дій Російської Федерації. Ми не очікуємо ухвалення рішення в цілому, бо принаймні одна держава – Росія – буде користуватися своїм право вето. Але це буде ознака дипломатичної ізоляції тієї держави, яка здійснює агресивні дії щодо України. Другий напрямок – це засідання Генеральної асамблеї ООН. Вона не передбачає права вето для жодної країни. Там, по суті, висловлюється морально-політична підтримка», – пояснює Богдан Тарасюк.

«Нам ще треба побачити, що буде далі в Криму, перш ніж звертатись до ООН» – Тігіпко

Заступник голови Партії регіонів Сергій Тігіпко заявив з парламентської трибуни, що його політична сила вважає за потрібне підтримувати подібні звернення до міжнародних організацій лише після того, як побачить, що там далі відбуватиметься.

«Якщо ми проголосуємо за відповідне звернення до ООН, то підтримуємо деякі висловлення там, які мають провокативний характер. Тому Партія регіонів сьогодні за таке звернення не голосуватиме», – попередив Сергій Тігіпко.

На запитання Радіо Свобода, чого ще не розгледіла в Криму фракція Партії регіонів, регіонал Нестор Шуфрич пояснює, що його політсила не голосувала на засіданні Верховної Ради у четвер, 13 березня, за законопроекти насамперед на знак протесту, бо на членів Партії регіонів в областях та в Києві тиснуть. Раніше він заявляв, що екс-губернатора Харківщини Михайла Добкіна арештували через політичні мотиви, принаймні, є підстави так думати, зауважує він. Водночас, Шуфрич наголошує, що в його політсилі вірять у дієвість переговорів із Росією.

«Ми сподіваємося, що вдасться врегулювати це питання шляхом переговорів і буде знайдена та група людей, які будуть прийняті всіма сторонами: і Росією, і Україною, і міжнародними організаціями. І ми все ж таки почнемо переговори щодо врегулювання кризи в Криму», – заявив регіонал.

У пошуках гарантій безпеки: прем’єр України зустрівся з президентом США

Президент США Барак Обама під час переговорів з українським прем’єром Арсенієм Яценюком заявив, що стороння країна не може диктувати Україні, як їй вести свої справи. На його думку, конституційний процес та референдум, який може призвести до якихось змін статусу Криму, «не повинні робитися під дулом пістолета». Американський президент закликав Путіна обрати дипломатичний шлях вирішення проблеми.

Міжнародне товариство дружньо стане на сторону українського уряду і підтримає єдність та цілісність України
Барак Обама
«Ми будемо і надалі говорити російському уряду, якщо вони залишатимуться на обраному ними шляху, не тільки ми, а й міжнародне співтовариство, Європейський союз та інші, будуть змушені змусити Росію заплатити за порушення міжнародних законів через втручання в Україну. Існує інший шлях, і ми сподіваємося, президент Путін готовий стати на цей шлях. Але якщо він не захоче, я переконаний, що міжнародне товариство дружно стане на сторону українського уряду і підтримає єдність та цілісність України», – наголосив Обама.

Пізно ввечері 13 береня запланований виступ Арсенія Яценюка на засіданні Ради безпеки ООН у Нью-Йорку.

Українські військові в Криму в ці хвилини в небезпеці

І поки в стінах Верховної Ради лише планують створювати Національну гвардію і рапортують про повну бойову готовність військових, а український прем’єр зустрічається зі світовими лідерами в далекій Америці, українські військові в Криму фактично опинилися без директивних розпоряджень Міноборони щодо того, як їм діяти далі. Одних слів підтримки, розмов про пошук мирних шляхів урегулювання кризи в Криму й порад не піддаватися на провокації вже не вистачає.

Так, командир військової частини у Бельбеку полковник Юлій Мамчур, який прославився, без перебільшення, на весь світ своїм героїчним вчинком, вийшовши супроти озброєних окупантів без зброї, вимагає від керівництва Міноборони України й Генштабу ухвалити рішення щодо дій командирів військових частин України в Криму.

Про це сказано у його відеозверненні, опублікованому в четвер.

«Звертаюся до керівництва країни, Міноборони, Генштабу. Ні для кого не секрет, яка ситуація склалася навколо військових частин України в Криму. Щоб уникнути можливих зіткнень із застосуванням зброї прошу вас у найкоротший термін прийняти зважене рішення по подальших діях командирів військових частин у випадку прямої загрози життю особовому складу, членам родин військовослужбовців, цивільного населення», – заявив офіцер.


Фактично зі слів Юлія Мамчура випливає, що українські військові в Криму наразі не отримують якихось чітких директив.

У випадку неухвалення вами відповідних рішень, будемо змушені діяти згідно зі Статутом Збройних сил України аж до відкриття вогню
Юлія Мамчура
«Ваше рішення прошу донести в директивній формі до всіх командирів військових частин, які дислокуються в Автономній Республіці Крим. У випадку неухвалення вами відповідних рішень, ми будемо змушені діяти згідно зі Статутом Збройних сил України аж до відкриття вогню. При цьому ми чітко усвідомлюємо, що ми не зможемо довго протистояти переважаючим по кількості, озброєності й підготовці підрозділам російських військ, але готові виконати свій обов’язок до кінця», – зазначив полковник Мамчур.

Він та інші українські офіцери обіцяють, що залишатимуться вірними присязі Україні, що б не сталося.

А чи залишається влада в Києві вірною своїм обіцянкам перед Майданом, якщо люстрація досі не відбувається, скажімо, у лавах Міністерства оборони в момент, коли країна зазнала зовнішньої агресії? Так, головне оперативне управління Генштабу очолює родич екс-міністра Павла Лебедєва генерал-майор Олександр Шутов, як пише на своїй сторінці у Facebook журналіст-розслідувач Анна Бабінець. Павло Лебедєв давав наказ про залучення армії до захисту режиму Віктора Януковича, тобто втягнення офіцерів у конфлікт з народом в останні дні протистояння на Майдані.
  • Зображення 16x9

    Жанна Безп’ятчук

    На Радіо Свобода з 2013 року. Вивчала політологію в Києво-Могилянській академії, закінчила магістратуру з європейських студій у коледжі Європи (Польща), навчалася журналістики в Данській школі журналістики та університеті Суонсі (Уельс, Велика Британія). До Радіо Свобода працювала журналістом в інтернет-виданні «ПіК України», кореспондентом і редактором у журналі «Тиждень».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG