Доступність посилання

ТОП новини

Кримський ящик Пандори


Пам'ятник Леніну перед будівлею парламенту в Тирасполі, столиці невизнаної Придністровської молдовської республіки
Пам'ятник Леніну перед будівлею парламенту в Тирасполі, столиці невизнаної Придністровської молдовської республіки

Марк Крутов

Голова Верховної Ради невизнаної Придністровської молдавської республіки звернувся до спікера Державної думи Росії Сергія Наришкіна з проханням розглянути питання про включення Придністров’я до складу Росії.

Референдум, на якому понад 97% жителів Придністров’я висловилися за приєднання до Російської Федерації, відбувся ще в 2006 році. Напередодні про створення власної армії – у вигляді загонів самооборони – заявила Гагаузія, автономне утворення на півдні Молдови, причому цю заяву було зроблено після візиту голови автономії Михайла Формузалла до Москви. У Гагаузії в лютому цього року теж відбувся референдум, на якому 70% населення висловилося за самовизначення і приєднання до Митного союзу. Населення Придністров’я – більше ніж 500 тисяч чоловік, Гагаузії – близько 150 тисяч.

Молдавський політолог, директор Кишинівського інституту суспільної політики Аркадій Барбарошіє вважає, що прохання Придністров’я про включення його до складу Росії зараз виглядає дивним і невчасним, оскільки у Москви найближчим часом буде занадто багато турбот із Кримом. А відсутність кордонів із Росією робить це приєднання практично неможливим – за винятком сценарію, при якому до Росії увійдуть усі південно-східні і південні регіони України:

– Слід було б очікувати, що пан Путін згадає про референдум 2006 року і підпише декрет про визнання незалежності Придністров’я. І будемо дивитися, що далі. Те, що зараз Придністров’я звернулося до Думи з відповідним проханням, можна розглядати з двох точок зору. З одного боку, це дещо дивна заява, тому що це прохання зараз не дуже зручне для Кремля. Кремль ще не вирішив, як він буде включати Крим у свій склад. Крим має по морю пряме сполучення з Росією, а Придністров’я повністю закрите. Визнавати і включати до складу Росії такий анклав у стані фактичної війни з Україною стане проблемою для Кремля. Я так розумію, що це включення могло б відбутися або повинно було б відбутися в тому випадку, якщо весь південь України увійшов би до складу Росії, і тоді зрозуміло, що Придністров’я теж кандидат на включення. Я думаю, що ця заява є якась спроба знову дестабілізувати ситуацію в Молдаві. Тим більше, що з’являються повідомлення, що Гагаузька автономія вирішила створити власну армію для самооборони регіону. Швидше за все, після візиту тамтешнього лідера до Москви, Михайла Формузалла. Кажуть, він їздив у Кремль для консультацій. З одного боку, зрозуміло, що Тирасполь не самостійний гравець у цій ситуації, і він виконує те, що йому наказують, тому відповідне прохання, адресоване Тирасполем Кремлю, у мене викликає якесь здивування. Швидше за все, воно передчасне.

– З кінця травня жителі Молдови, що мають нові біометричні закордонні паспорти, отримають право безвізового в’їзду до країн Шенгенської зони. Чи в багатьох жителів Придністров’я є такі паспорти? І як Ви можете прокоментувати ситуацію, коли по Європі будуть вільно їздити жителі невизнаної республіки, які до того ж просяться до складу Росії?

– Згідно з деякими даними, близько 300 тисяч жителів Придністров’я мають молдовське громадянство і можуть отримати молдовські паспорти. Скільки з них мають вже біометричні паспорти, я не знаю, але у них немає ніяких перешкод, щоб їх отримати їх і їздити без віз до Євросоюзу. Ніяких проблем з цим не повинно бути. Користуючись преференційними умовами, наданими Європейським союзом Молдові, придністровські компанії експортують до Євросоюзу. Ну, ось серцем хочеться на схід, а головою на захід.

(Передрук із сайту Російської редакції Радіо Свобода)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG