Доступність посилання

ТОП новини

Україна визнаватиме своїми громадянами кримчан із російськими паспортами – Семерак


Україна визнаватиме своїми громадянами кримчан із російськими паспортами – Семерак
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:20:22 0:00
Київ – Україна визнаватиме громадянами кримчан із російськими паспортами. Про це в інтерв’ю Радіо Свобода заявив міністр Кабінету міністрів Остап Семерак. Він запевняє, що українська влада виконуватиме свої соціальні зобов’язання перед кримчанами. А формула доставки готівки в АРК – знайдена.

– Пане Семерак, я б хотіла розпочати з Криму. Ви говорили про те, що уряд затвердив план заходів з евакуації громадян України із Криму та розміщення їх на материковій частині країни. Що конкретно це за план, і що вже зроблено з того часу?

– Це план на виконання рішень Ради національної безпеки й оборони. У першу чергу він стосується різних категорій людей. Найбільш принципове і важливе питання – це сім’ї військовослужбовців, також це є план заходів допомоги людям, які будуть приймати рішення про можливість їхнього тимчасового виїзду з Автономної Республіки Крим, яка допомога їм потрібна, як вони будуть отримувати ті сервіси, які держава їм повинна надавати, як зареєструватися, які документи потрібно мати із собою і так далі. На сьогоднішній момент ми спостерігаємо рух людей і бажання людей, і, з моєї точки зору, не має масової хвилі покидання території Автономної Республіки Крим. Але уряд готовий до того розвитку сценарію, яким він буде – чи це буде масово, чи це буде менш масово. Так само уряд України відчуває підтримку від сусідніх країн, зокрема Польщі – наших сусідів, які теж задекларували готовність допомогти і відкрити свої кордони для людей, які можуть приїхати на проживання на території сусідніх країн.

– Скільки зараз людей виявили бажання залишити Крим?

– За останній тиждень Державна міграційна служба зареєструвала близько 1300 людей, які виїхали за територію Криму і це люди, які розселяються в різних територіях, в різних областях. Там є певна тенденція – люди хочуть знайти собі помешкання в місті Києві, або навколо Києва, і Західна Україна – переважно Львів. Другий аналіз говорить про те, що переважна більшість цих людей, це є люди не корінні кримчани – це люди, які, скажімо так, недовгий період проживали в Криму, які шукали чи пробували знайти там роботу.

– Але з кримською реєстрацією?

Для уряду Крим залишається територією України і ті люди, які там живуть, є громадянами України
– Ну, звичайно. Але це люди, які в першу чергу ухвалили таке рішення. Для уряду Крим залишається територією України і ті люди, які там живуть, є громадянами України, і ми визнаємо і хочемо виконувати всі послуги, які держава несе, і зобов’язання, які держава несе перед людьми, які живуть на території Автономної Республіки Крим і є громадянами України. Тим не менше, якщо будуть бажання тих людей покинути територію, то є рекомендації щодо кроків, які потрібно здійснити. Ці рекомендації можна отримати на гарячій лінії уряду, на сайті Кабінету міністрів є телефон гарячої лінії. Також гаряча лінія уряду зараз налагоджує співпрацю з київським call centre стосовно надання допомоги. Повинен сказати, що з початку тижня на гарячу лінію уряду було близько 300 дзвінків від людей, які цікавилися різними питаннями, пов’язаними з їхнім перебуванням і можливим виїздом з території Автономної Республіки Крим, і десь приблизно половина з цієї кількості дзвінків – це були люди, які дзвонили не з Криму, а з інших областей України, які мають родичів чи знайомих в Криму і хочуть підготуватися і отримати якусь інформацію для того, щоб їм допомогти. Ця вся інформація фіксується, вона обробляється. Ми стосовно цих дзвінків можемо розуміти запити і проблеми, які існують.

Повинен сказати, що в п’ятницю відбулася нарада представників уряду, а саме міністра соціальної політики Людмили Денисової з виконувачем обов’язків президента, головою Верховної Ради Олександром Турчиновим та іншими урядовцями, які мають відношення до виплат пенсій. І, Ви знаєте, що самопроголошена влада в Криму вимкнула систему платежів, які зв’язували Київ з Кримом для того, щоб унеможливити виплату пенсій громадянам України, які живуть на території Автономної Республіки Крим, ухвалені рішення і знайдена формула як виплачувати ці кошти.

– І як ці кошти виплачуються?

– Ці кошти будуть виплачуватися, я запевнюю, що знайдені формули доставки готівки української гривні на територію Криму. І люди, яким передбачена виплата пенсій, отримують цю пенсію. Єдині загрози – це є загрози, дії, які чинить самопроголошена влада.

– А коли ця готівка може бути доставлена?

– Вона вже є частково там і є механізми доставки цієї готівки. Ви повинні розуміти, що самопроголошена адміністрація Криму під прикриттям окупаційних військ Російської Федерації, там господарюють і створюють проблеми для того, щоб люди, які живуть в Криму, не мали можливості отримувати підтримку.

– Я це розумію, але я запитую про те, коли люди зможуть отримати свої кошти?

– З сьогоднішнього дня вони можуть отримувати. Вони могли отримувати частково і минулого тижня. Але я, на жаль, не можу сказати, як ми будемо довозити цю готівку, тому що окупаційні війська роблять все, щоб цього не було. Давайте не будемо відкривати всі карти, які існують.

– Пане Семерак, от Ви кажете, що для української влади громадяни, які зареєстровані в Криму, залишаються громадянами України…

– Абсолютно точно.

– Це, звісно, дуже добре, але вже почалися такі проблеми, коли люди приходили отримувати візи і їм просто відмовляли, це розповідала моя колега, оскільки просто не можуть пробити по базі цю людину. Як діяти?

– Візи, які?

– Це йшлося про «шенген»…

– Я думаю, що інформація не відповідає дійсності. Тому що посольства «шенгенських» країн, ну, по-перше, уряд за їхні дії не відповідає, а по-друге, посольства інших країн не мають доступу до українських реєстраційних баз, вони не можуть перевіряти.

– Інформація перевіряється про особу, чому ж ні? Якщо ти подаєш на візу, щоб отримати…

– Ну, це посольство перевіряє, але вони не мають доступу до мереж українського уряду. Це не відповідає дійсності…

– Ці люди зареєстровані зараз у Криму і якісь запити мають бути про цю особу з Києва…

Люди, які живуть в Криму і хочуть виїхати за кордон, від української держави отримали закордонні паспорти
– Ні, я Вас просив би, щоб Ви не поширювали неправдиву інформацію. Так, посольства не дають візи, посольства приймають анкету і приймають паспорт України. У цій частині я хотів би сказати, що уряд України всім громадянам України, які в останні дні звернулися в Криму для отримання закордонного паспорту, видрукували ці паспорти в Києві і була спеціальна операція, я підкреслюю, спеціальна операція доставки цих паспортів у Крим і їм роздали. Ті люди, які живуть в Криму і хочуть виїхати за кордон, від української держави отримали закордонні паспорти, вони можуть тепер їхати в посольство в Києві чи в консульство там, я не знаю, в Одесі є консульство, можливо і в Криму є якесь консульство і отримувати там візи. Не нагнітайте ситуацію, це неправда.

– Я не нагнітаю, це те, про що розповідають люди.

Влада, яка приєднала Крим до Російської Федерації, намагається будь-якими методами змусити українських громадян відмовитися від громадянства України і отримати російське
– Дивіться, уряд виконав, виконує і намагається виконувати, не зважаючи на ті проблеми, які нам створює російська влада в Криму… Ми навіть друкуємо паспорти не там, тому що підрозділи міграційної служби, які випускають українські паспорти є заблоковані, техніка знищена. Натомість в сусідніх гаражах стоять принтери, які друкують російські паспорти. Влада, яка приєднала Крим до Російської Федерації, намагається будь-якими методами змусити українських громадян відмовитися від громадянства України і отримати російське. Наприклад, що вони роблять? Вони вимагають здати українські паспорти, взамін чого людям видаються довідки, згідно з якими вони можуть отримувати пенсії від російського уряду. Я ще раз підкреслюю, що ми це знаємо, ми робимо все для того, щоб громадяни України отримували пенсії, яка їм передбачена відповідно до чинного законодавства. Ми визнаємо проблеми, які існують, проблеми створені для українських громадян Російською Федерацією і владою Російської Федерації і військами Російської Федерації і тими кримінальними елементами, які підігрують цьому. Я вважаю, що це є тимчасове явище, ми вважаємо Крим територією України, ми вважаємо наших громадян, які живуть там, українськими громадянами, і ми будемо намагатися максимально виконувати наші обов’язки перед громадянами в міру того, що ми можемо…

– Ну, я думаю, що Ви зі мною погодитеся, якщо йтиметься про щось пов’язане не з Україною, а, наприклад, із західними країнами, поставатиме питання реєстрації. Чи не планує уряд організувати для цих людей хоча б якусь тимчасову реєстрацію на континентальній Україні, бо будуть виникати з цим проблеми, вони вже виникають і будуть виникати надалі?

– Я не розумію, про яку реєстрацію Ви говорите. Для нас люди, які прописані і зареєстровані в Криму – громадяни України, вони там зареєстровані. Якщо людина хоче змінити свою реєстрацію і проживання у Криму, то вона має можливість покинути територію Автономної Республіки Крим і зареєструватися у будь-якій області на континентальній території України.

– А чи сприяє якось уряд?

– Звичайно. Є відповідні доручення, це є в плані, з якого ми сьогодні почали говорити, людина повинна звернутися в місцеву районну чи обласну адміністрацію і цих людей ставлять на тимчасову реєстрацію. Але це жодним чином не впливає на можливість отримати ними візи, про що ми щойно говорили. Це дозволяє людям по місцю реєстрації перепідключити чи перескерувати свою пенсію, перескерувати там отримання допомоги, коли це йде про жінку мова, яка виховує маленьку дитину і так далі.

– Також є ще одна проблема, знову ж таки, розповідали люди з Криму, які брали іпотеки. Зараз вони опинилися в ситуації, що у них там частина кредиту виплачена, а що з іншою частиною, кому платити, якому банку, як отримати документи? Документи, наскільки я розумію, знаходяться зараз у державному реєстрі в Києві. Як вирішувати цю проблему?

– З банками якраз проблеми не у людей, а в основному у банків, тому що людина отримала кредит, вона живе вже в цій квартирі…

– Але документів на цю квартиру вона не має…

Системи електронного обігу інформації між Кримом і Україною є обірвані російською владою, яка сьогодні пробує там господарювати
– Почекайте, давайте по черзі. І вона отримала кошти, у відділенні банку є договір. Цей банк залишився на території Криму, він працює і свої зобов’язання з банком людина має можливість виконувати. Стосовно реєстрації прав власності, звичайно, системи електронного обігу інформації між Кримом і Україною є обірвані російською владою, яка сьогодні пробує там господарювати. Це питання теж вирішується. Реєстрація відбувається в Києві. Зараз Державна реєстраційна служба розробляє механізми, яким чином отримувати заявку на реєстрацію не в Криму, оскільки немає технічної можливості передати цю інформацію, а реєструвати цей запит в тій точці, де це можна буде зробити. Ситуація розвивається надзвичайно швидко. Можливо буде декілька днів чи тижнів затримка з реєстрацією самої заявки. Але я ще раз підкреслюю, держава виконуватиме всі свої функції, у тому числі з реєстрацією житла.

Нас турбує питання безпеки нерухомості і власності, яка є у людей, громадян України, які живуть Криму, зрештою є багато громадян України, які не живуть у Криму, але мають там власність
Нас інше турбує, нас турбує питання безпеки нерухомості і власності, яка є у людей, громадян України, які живуть Криму, зрештою є багато громадян України, які не живуть у Криму, але мають там власність. Як забезпечити і захистити їхні приватні права? Існують проблеми. Ми стверджуємо, що ми визнаємо їхні права як держава і будемо робити все можливе, щоб вони ці права свої не втратили.

– Але інша держава може не визнавати, представники якої зараз знаходяться на території Криму…

– Звичайно, і весь світ не визнає їхню присутність на території Криму, як цивілізований крок. Це є окупаційні дії, це є анексія території.

– Ну, це зрозуміло, але ми маємо справу з тим, що ми маємо, на жаль.

– Ну, ми маємо справу і робимо все можливе для того, щоб це вирішити. Ми визнаємо ці права і ми робимо все можливе для того, щоб ці люди, які виплатили іпотеку і хочуть зареєструвати, щоб вони мали можливість зареєструвати.

В Україні?

Крим – це територія України, крапка
– Звичайно. Крим – це територія України, крапка.

– Номерні знаки, які зараз має Крим, це два типи номерів – Севастополь і, власне, Автономна Республіка Крим. От як бути зараз з цим? Якщо люди почнуть, наприклад, міняти номерні знаки, цілком можливо, що людина, яка живе у Севастополі чи в іншій місцевості, не матиме змоги просто користуватися тими номерами. Чи зможуть машини з новими реєстраційними номерами в’їжджати на території України? Чи розробляє уряд щось подібне, якісь заходи?

За перші два тижні березня було відмовлено більше ніж 4,5 тисяч людей з території Російської Федерації заїжджати в Україну
– Ті машини, які зареєстровані, на них є номери і вони можуть ними користуватися, заїхати на територію України. Якщо це будуть нові автомобілі, придбані і зареєстровані у місцевій міліції, яка протиправно не виконує закони України, а дає цим людям інші номери, то, звичайно, ми будемо допускати ці автомобілі, бо мова ж йде не про автомобілі, мова йде про людей, які на цих номерних знаках захочуть приїхати в Херсон, Миколаїв, Одесу чи Київ. Звичайно, що ми будемо пускати цих людей, якщо їхні документи будуть відповідати дійсності. Але тут я хочу на інше звернути увагу, що в’їзд на континентальну частину України людей чітко контролюється, бо це з одного боку право людей приїхати, з іншого – наше право відчувати безпеку. І, скажімо, на східному кордоні, це вже не стосується Криму, це стосується східного кордону України і Росії – Луганська, Харківська, Донецька області, ми підвищили вимоги щодо безпеки в’їзду, точніше впливу на безпеку нашого перебування в Україні, в’їзду тих людей, які в’їжджають з Російської Федерації. Скажімо за перші два тижні березня було відмовлено більше ніж 4,5 тисяч людей, громадян різних країн з території Російської Федерації заїжджати в Україну на підставі того, що у прикордонників виникли серйозні запитання, навіщо вони їдуть в Україну і що вони збираються тут робити. Те саме буде стосуватися і тих людей, які будуть намагатися їхати з Криму для того, щоби створювати проблеми і дестабілізувати ситуацію в областях сусідніх із Автономною Республікою Крим. Відповідні рішення уряд теж ухвалив, встановлені додаткові пункти контролю, ці пункти облаштовані, вони профінансовані у терміновому порядку урядом і встановлений заслін для того, щоб кримінальні елементи з Автономної Республіки Крим не мали можливості заїхати в сусідні області з півостровом, такі як Миколаївська, Херсонська області.

– Все-таки я б хотіла ще Вас запитати про паспорти. Російське законодавство не забороняє мати подвійне громадянство. Чи розробляються якісь заходи у випадку того, що велика кількість громадян, які зараз живуть у Криму, можуть брати російські паспорти і одночасно брати українські паспорти?

Громадяни України, які під примусом будуть змушені отримати російські паспорти – лишаються громадянами України
– Для мене відповідь є абсолютно очевидна – громадяни України, які під примусом будуть змушені отримати російські паспорти – лишаються громадянами України. Певним чином це суперечить законодавству України, оскільки Україна не визнає подвійного громадянства, але у цій частині, частині загарбання території України і примусового втицювання цим людям, громадянам України, паспортів сусідньої держави нами це визнається.

– Тобто вони можуть в такому випадку, ну, наприклад, і російську, і українську пенсію отримувати?

– Якщо їм це вдасться, то я буду лише вітати цей їхній крок, тому що ті незручності, які Російська Федерація створила цим людям, ці загрози їхній безпеці, вартують суттєво більшого у грошовому вимірі, ніж мінімальна пенсія, за яку пробують купити наших громадян. Тому, звертаюсь до громадян України, які живуть в Криму, не бійтеся, беріть ці їхні папірці. Ви для нас лишаєтеся громадянами України і ніякого покарання вам за це не буде.
  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG