Доступність посилання

ТОП новини

Що змінить Концепція реформування місцевого самоврядування?


(©Shutterstock)
(©Shutterstock)
Уряд схвалив Концепцію реформування місцевого самоврядування і територіальної організації влади в Україні. В її основі – децентралізація влади і суттєве розширення повноважень територіальних громад.

На сьогодні міські голови та міські ради, хоч і мають повноваження, однак, не мають ресурсів для їх реалізації, кажуть черкаські експерти. Адже більшість фінансів зосереджена в центрі, а на місця розподіляється за принципом «хто краще попросить чи краще прогнеться».

В ухваленій урядом Концепції реформи місцевого самоврядування такі проблеми збираються вирішити шляхом децентралізації влади. Водночас черкаський громадський активіст Сергій Рубан сподівається, що Концепція надасть ще й певну економічну самодостатність регіонам та збільшить громадський вплив на місцеву владу.

«Насамперед будуть кращі представники при владі, бо буде більша виборність і відкритість. По-друге, коли податки залишатимуться на місцях, місцеві бюджети будуть багатшими, і в них буде можливість щось зробити, а в громади буде можливість контролювати на що і чи правильно ці кошти витрачають. А ще й вносити свої пропозиції шляхом громадських рад чи знову-таки обраних депутатів», – зазначає Рубан.

Які загрози від ліквідації облдержадміністрацій?

Іще одна особливість Концепції реформування – це перетворення обласних державних адміністрацій на префектури. Відтак замість функцій виконавчої влади, вони здійснюватимуть лише нагляд та контроль. На думку експерта Академії стратегічних досліджень Сергія Пасічника, наразі така система може загрожувати цілісності України. Зокрема, якщо обласним радам надати чимало повноважень, в деяких регіонах можуть сформуватися виконкоми на кшталт «кримського уряду», вважає експерт.

«Інститут префектур має бути продуманим, тобто має бути вплив на якісь пріоритетні процеси – оборона, правопорядок, можливо, якийсь фінансовий контроль. Це, все-таки, якось має контролюватися центром і має бути якийсь вплив. Це не означає, що вони мають диктувати якісь умови, але якщо вони бачать, що відбувається загроза державності – то цей інститут префектів має втрутитися у ситуацію», – каже Пасічник.

Ухвалена Концепція – «пуста заява перед виборами?»

Поза тим голова асоціації ОСББ і ЖКГ у Черкасах Володимир Друмашко називає ухвалену Концепцію реформування місцевого самоврядування – «пустою заявою перед виборами».

«На перший погляд, те що відбувається зараз: ми відірвемо трошки влади від себе, кинемо вам цю кісточку перед виборами, і сподіватимемося, що ви це все з’їсте і проголосуєте за того, за кого потрібно. А серйозний підхід зовсім інший – треба розробити реальну концепцію. Згідно із Конституцією, народ є носієм влади, а не влада є куратором над народом. Треба взагалі усувати всі зайві департаменти і зайві структури, які ні на що не впливають, або роблять перешкоди. Це нормальний крок, якщо його виконають. А не замість однієї ліквідованої, створять дві нові структури», – зауважує він.

Реалізовувати Концепцію урядовці планують у два етапи. На першому, що триватиме протягом цього року, збираються ухвалити усю необхідну законодавчу базу. А вже на другому здійснять інституційну реорганізацію органів місцевого самоврядування, а також у 2015 році проведуть місцеві вибори із урахування усіх реформ.
  • Зображення 16x9

    Дар’я Бунякіна

    Співпрацює із Радіо Свобода з 2010 року. Народилася у Черкасах. Закінчила Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького за спеціальністю «Журналістика». Має досвід роботи в газетній та телевізійній журналістиці.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG