Доступність посилання

ТОП новини

Подвійне громадянство: роздвоєння особистості?


Київ – Одна з концепцій зовнішньої політики Росії – це захист так званих «співвітчизників», «російськомовного населення», чи навіть і громадян Росії у сусідніх державах. Ця концепція далеко не нова, але після її реалізації Кремлем в Абхазії, Південній Осетії, а потім у Криму, Україна почала з особливим занепокоєнням ставитися до наявності в її громадян паспортів інших держав, а головне – Росії. За різними даними, в Україні від ста тисяч до півмільйона громадян мають, як мінімум, два паспорти. І це при тому, що подвійне громадянство не передбачене Конституцією України, а у Верховній Раді зареєстрований законопроект про кримінальну відповідальність за подвійне громадянство.

Паспорти іноземних держав роздають не лише у Криму, і не тільки російські – в Одесі і Чернівцях популярні паспорти Румунії, на Закарпатті – угорські і словацькі. Як пояснив виконавчий директор Інституту політичної освіти Олександр Солонтай, маючи паспорти держав-членів Євросоюзу багато українців із прикордонних областей отримують можливість безперешкодно і комфортно виїхати в ЄС. Хтось сподівається влаштуватися там на роботу, хтось – перечекати скрутні часи за межами України, зауважує експерт.

«Люди таємно пробують взяти ще один паспорт. Це не лише у мене вдома на Закарпатті відбувається, а по всьому кордону з Євросоюзом, включно до Одеської області. І тут питання у відсутності порядку, бо у нас процедури паспортні і консульські не до кінця врегульовані, не до кінця наведений лад. Технічно, по своїх документах людина може мати два паспорти, але питання Криму надало зовсім інакший контекст щодо права на одне чи два паспорти і громадянства. Наші співгромадяни не можуть, з одного боку, відмовитись вів російського громадянства, бо їм будуть нестерпне життя влаштовувати, а з другого – Київ визнає ці території окупованими, а населення АРК – громадянами України, які мешкають на цих територіях», – зазначив Солонтай у розмові з Радіо Свобода.

Тим часом, у Меджлісі кримськотатарського народу пропонують Верховній Раді України надати право на подвійне громадянство мешканцям Криму. З відповідною пропозицією до народних депутатів звернувся, серед інших, керівник відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу Алі Хамзін.

«Кримська криза між Україною і Росією триватиме роки. Тому ми будемо змушені приймати російське громадянство. не відмовляючись при цьому від українського», – сказав Хамзін Радіо Свобода.

Він згоден із Солонтаєм щодо можливого тиску з боку Москви на тих кримчан, хто відмовиться від паспорта Росії.

Другий паспорт – страховка для великого бізнесу – експерти

Страховкою на випадок несподіваного розвитку ситуації в Україні, та певною гарантією для бізнесу є питання подвійного громадянства для багатьох бізнесменів. Вони втомилися боротися з українською корупцією і виводять капітал за кордон, де правила ведення справ прозорі. До того ж, інвестування певних сум (і то чималих) в економіку тих чи інших держав дозволяє офіційно отримати там вид на проживання, а то і громадянство. Про це на одному з круглих столів у Києві розповів правник Артем Афян.
Бізнесмени розглядають подвійне громадянство як можливість за певних обставин переїхати в іншу державу і туди ж перевести бізнес
Артем Афян

«Значна частина людей, які, крім українського, мають іноземне громадянство, представляють бізнес. Це обумовлено рівнем їхньої недовіри до правоохоронної і судової системи України. Бізнесмени, таким чином, розглядають подвійне громадянство як можливість за певних обставин переїхати в іншу державу і туди ж перевести бізнес», – пояснив Афян.

За даними Центру імені Разумкова, понад сто тисяч бізнесменів, власників великого бізнесу мають паспорти України і котроїсь із західних держав. Найчастіше, ідеться про Євросоюз, про США і Канаду. Цю інформацію журналістам навів заступник директора центру Валерій Чалий.

«Мова не йде про середній клас, мова йде про багатих людей, які мають можливість отримати друге громадянство», – вважає фахівець.

Тим часом, навчена кримським конфліктом, влада у Києві не воліє навіть розглядати питання про легалізацію подвійного громадянства. Так, заступник міністра закордонних справ Данило Лубківський у розмові з Радіо Свобода заявив, що подвійне громадянство в Україні – поза законом.
Конституція України передбачає лише одне громадянство
Данило Лубківський

«Конституція України передбачає лише одне громадянство. Ми дотримуємось цього положення. Це є рішення, яке належить українському парламенту, і МЗС суворо дотримується тих норм, які передбачені Основним законом держави. Отже, в Україні одне громадянство – ми дотримуємось цього», – наголошує Лубківський.

У лютому цього року деякі ЗМІ повідомляли про нібито наявність подвійного громадянства у тодішнього прем’єр-міністра Миколи Азарова і кількох інших членів уряду. Як відповідь, народні депутати від фракції «Батьківщина» – Олександр Бригинець, Леонід Ємець й Андрій Павловський – зареєстрували у Верховній Раді законопроект, який передбачає кримінальну відповідальність за подвійне громадянство.

Олександр Бригинець вважає, що пропозиції надати громадянам України права на отримання іноземного громадянства є не що інше, як провокація. І нагадує, що одним з перших ідею «запустив» голова громадської організації «Український вибір» Віктор Медведчук, якого в Україні вважають ставлеником Кремля.

На думку Олександра Бригинця, законопроект про покарання за подвійне громадянство варто ухвалити якнайшвидше, щоб уникнути провокацій з боку Кремля, який не втратив бажання захищати громадян Росії в Україні, наголосив Бригинець у розмові з Радіо Свобода.

«Суть закону в тому, що для чиновників, які мають доступ до державної таємниці, які мають високий ранг і так далі, – саме для них вводиться кримінальна відповідальність, – каже депутат. – Умовно кажучи, якщо людина є президентом і має подвійне громадянство, вона буде піддана арешту й ув’язнена на кілька років. А рядові громадяни несуть відповідальність на рівні штрафу».

За словами Бригинця, залежно від міри зловживання подвійним громадянством, передбачений штраф у розмірі ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян, або позбавлення волі на строк від трьох до десяти років.

Разом з тим, нині подвійне громадянство дозволено у багатьох країнах ЄС, можливість мати подвійне громадянство передбачені у законодавствах США і Росії. Теоретично, паспорти цих держав можуть отримати і громадяни України, визнають експерти.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG