Доступність посилання

ТОП новини

Карлос Паскуаль назвав «формулу енергетичної незалежності» України


Карлос Паскуаль
Карлос Паскуаль
Карлос Паскуаль, спеціальний посланець США з міжнародних енергетичних питань у Вашингтоні пояснює арифметику газової незалежності - Україна споживає 50 мільярдів кубометрів газу на рік. Половина з них - з Росії. Але якщо докласти зусиль, ситуація може кардинально змінитись.

"20 мільярдів кубометрів газу на рік Україна вже виробляє самостійно, цю цифру можна збільшити ще на 5 мільярдів; ще 20 можна отримати в результаті розробок сланцевого газу за новими контрактами - вже маємо 45. Ще 5 мільярдів кубів можна отримати за рахунок енергоефективності; ще 10 можна було б додати за рахунок реверсних потоків з країн-сусідів. Все це дозволило б Україні опинитись у зовсім іншому положенні", - говорить Паскуаль.

"Якщо до 2020-го Україна вдасться до цих кроків - вона потенційно може опинитись у позиції, коли вона зможе обирати, чи треба імпортували газ з Росії, чи ні? Це вже буде комерційний вибір з огляду на економічну вигоду. Це цілком досяжна мета для України".

Формула газової незалежності України та Європи пов'язані. Доки не створено умови для конкуренції на газовому ринку, він буде важелем впливу Росії і на ЄС і на Україну. Але, альтернативу російському газу існують.

"Існують реальні альтернативи, в які зараз інвестують уряди та компанії. Це дозволить торгувати таким чином, щоб покупець мав вибір. Якщо ці напрямки розвиватимуть і надалі - ми зможемо постачати енергію з різних джерел за ціною, яка буде вигіднішою для споживачів та дозволить вести торгівлю на умовах, які нам подобаються. Всі покупці та продавці братимуть у цьому участь на ринкових принципах, а не на принципах політики, коли хтось диктує, чи впливає на те, як країни купують такий критично важливий для економіки ресурс, як енергія", - каже Паскуаль.

Щоб привести стосунки із Газпромом до ринкових Україні потрібен цілий ряд кроків. Це - налагодження реверсу газу з країн-сусідів, нові контракти з європейськими постачальниками, забезпечення фінансування контрактів з боку МВФ, ЄС чи якогось європейського уряду, сприяння роботі газовидобувних компаній в Україні, реформи, які зроблять ринок газу прозорим. А ще - за підтримки Європи - треба домовитись із Росією.

Втім, не з усім Європа та світ можуть допомогти. На один болючий крок Україна має зважитись самостійно, а заплатить за нього, чи не кожен громадянин.

"На газових субсидіях Україна щороку втрачає 13 мільярдів доларів. Це близько 7 відсотків ВВП України. Україна не зможе далі утримувати себе, якщо не зможе полишити цю систему", - говорить Карлос Паскуаль.

Звільненні на переформатуванні субсидій кошти - можуть профінансувати перехід України до енергозберігаючих технологій.

"Україна вже довгий час має надзвичайний рівень субсидій. Кажуть, що Україна платить найвищі у світі ціни за газ. Не правда. Японія платить на 40% більше. Одне з обов'язкових завдань - і через це пройшли і інші країни - полягає у тому щоб спрямувати субсидії на тих, кому вони найбільше необхідні, а не давати субсидії всім без розбору. Якщо створити такі дієві адресні субсидії, це дасть уряд такий рівень свободи та гнучкості, якого він зараз немає".

Європа має свою ціну і свої правила. Щоб стати європейською Україна - має їх прийняти - говорить Паскуаль

"Треба грати за правилам європейського ринку. Не можна мати власні правила, власні ідеї, особливі ціни та точку зору на те, як вести справи - треба підкорятись правилами європейської енергетичної спільноти та ринку, який працює у цій мережі. Якщо Україна, Молдова, Грузія можуть бути наближені до європейської енергетичної спільноти - всі ці країни отримають переваги, але будуть і проблеми перехідного періоду".

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG