Доступність посилання

ТОП новини

Росію не ізолювати. Вона ізолюється сама


(Рубрика «Точка зору»)


«Росію не ізолювати» – написав у своєму твіттері відомий пропагандист, голова комітету Державної думи Росії з міжнародних справ Олексій Пушков після того, як сесія Парламентської асамблеї Ради Європи позбавила російську делегацію права брати участь в голосуваннях до кінця року і прийняла сувору резолюцію на підтримку українського керівництва і української належності окупованого Криму.

Власне, саме так і працює зараз російська пропаганда, видаючи власні ілюзії за політичну реальність. У Москві панує думка, що буквально за кілька місяців і Україна, і весь цивілізований світ змиряться з російською агресією, визнають, що Крим тепер – частина Росії і все буде як і раніше. Саме тому Пушков вважає за краще помічати не засудження Росії в ПАРЄ, а те, що не набрала достатньої кількості голосів резолюція, що пропонує виключити країну-агресора з Парламентської асамблеї. А російський міністр фінансів Антон Силуанов пов’язує відновлення економічної допомоги Україні і вирішення газових питань із «легітимізацією статусу Криму» – простіше кажучи, з визнанням окупації.

Тим часом, у світі діє зовсім інша логіка. Багато хто на Заході все ще вірить, що Росія усвідомлює наслідки кримської авантюри і її керівництво повернеться до здорового глузду. Рішення про позбавлення Росії права голосу в ПАРЄ ухвалене не для того, щоб наприкінці поточного року прийняти пана Пушкова і його колег із розпростертими обіймами, а для того, щоб дати Москві час вивести з Кримського півострова окупаційні війська і вжити заходів з повернення території державі, до якої вона належить. Якщо цього не відбудеться, ПАРЄ на початку 2015 року може і зовсім анулювати повноваження російської делегації.

Але цілком можливо, що ще до ухвалення цього рішення російська делегація і сама відмовиться від участі в роботі Парламентської асамблеї. Російська делегація вже достроково залишила Страсбург і не брала участі в обговоренні резолюції, що засуджує кримську авантюру Володимира Путіна. Адже крім посилення міжнародної ізоляції Росії, є ще й самоізоляція – мабуть, найбільш цікавий процес. Росія сама залишає міжнародні структури і згортає співпрацю з Заходом, щоб не виглядати вигнаною і небажаною. І історія з ПАРЄ – з цієї ж низки. Це не вони нас виганяють, а ми самі не хочемо мати нічого спільного з цими русофобами!

Втім, робити прогнози на початок 2015 року я б остерігся. Адже ізоляція Росії – це не стільки політичний, скільки економічний процес, наслідки якого будуть очевидні саме через кілька місяців. До того ж Захід вже оговтався від шоку і почав методичний пошук слабких місць у броні російської економіки – щоб створити Москві максимальні незручності і разом з тим не нашкодити собі. Втім, і тут відбуваються реальні зміни. Відмовляючись від майже мільярдного контракту з Москвою, федеральний канцлер Анґела Меркель визнала втрати для німецького бізнесу, але зауважила, що не варто плекати ілюзій.

Але ілюзії – це саме те, що хоче плекати Росія. Віра в те, що скоро всі погодяться з правом Москви диктувати свої умови іншим країнам і навіть окупувати їхні території, є сильною – і тому російська делегація не лише розраховує з тріумфом повернутися в ПАРЄ. Вона вірить, що її туди покличуть. Поки ще вірить.

Віталій Портников – київський журналіст і політичний коментатор, оглядач Радіо Свобода

Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода

  • Зображення 16x9

    Віталій Портников

    Співпрацює з Радіо Свобода з 1990 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG