Доступність посилання

ТОП новини

Що робити Україні? Поради правозахисників урядовцям


Київ – Ключовими порушниками прав людини в Україні минулого року стали Віктор Янукович, Віталій Захарченко, працівники органів внутрішніх справ, СБУ та деякі судді. Про це йдеться в щорічній доповіді правозахисних організацій «Права людини в Україні 2013», представленій Українською гельсінською спілкою з прав людини. Втім, у доповіді правозахисники не лише констатують численні порушення старої влади, а й дають рекомендації для нової.

Професора Володимира Чумакова та двох молодих інженерів Олексія Рудя та Сергія Чичотку називають «китайськими шпигунами». Їх звинувачують у зраді Батьківщини і у шпигунстві на користь Китайської народної республіки. Досі двоє з них незаконно знаходяться у СІЗО і є політичними в’язнями в Україні.

«Йшлося про те, що Володимир Чумаков за відкритими джерелами, які доступні в інтернеті, опрацював таку річ, як рельсотрон. Це електромагнітний прискорювач мас, який раніше відомий як «пушка Гауса». Чумаков видав дослідження на цю тему, де узагальнив ці дослідження і навіть читав курс студентам із цього приводу. Цю монографію його учень Сергій Чечотка записав на свою флешку. У нього була фірма, яка працювала у Китаї і робила для них двигун, зовсім не пов’язаний з цим рельсотроном. Але на них написали донос, що вони передають важливу інформацію, СБУ за це вхопилося. Експерт з державних таємниць Міністерства оборони, який заднім числом поставив гриф «секретно» на певні фрагменти цієї монографії, потім його зняв. Монографія знову з’явилася в інтернеті, але хлопці сидять і їхні діти без батьків», – переповідає історію голова Харківської правозахисної групи Євген Захаров.

Римський статут, закон про референдум і люстрація

Ні закон «про амністію», ні звільнення «васильківських терористів» чи Юлії Тимошенко не змінили ситуації з кількістю справжніх політв’язнів, які досі перебувають у місцях позбавлення волі, наголошує правозахисник і радить новому керівництву держави перш за все звернути увагу на список політв’язнів, серед яких і «китайські шпигуни». Другою порадою від правозахисників стала негайна ратифікація римського статуту.

«Наші рекомендації і вимоги достатньо широкі. Починаючи від ратифікації Римського статуту міжнародного кримінального суду, що знову відклали в якийсь ящик. На нашу думку, це питання не потрібно політизувати, потрібно негайно ратифіковувати цей статут, оскільки ця ратифікація може вплинути на ситуацію в Криму», – наполягає член правління Української Гельсінської спілки з прав людини Володимир Яворський.

Серед інших термінових рекомендацій для урядовців: ліквідувати державні ЗМІ, переглянути виборчу систему, зокрема змінити вибори до парламенту на пропорційну систему з відкритими списками і змінити закон про референдум, додає Володимир Яворський.

«Зараз потрібно змінити закон про референдум, оскільки він не тільки антиконституційний, він побудований на багатьох порушеннях прав людини. І навіть ті заклики, які зараз побудовані на проведенні якогось референдуму 25 травня, безвідповідальні, оскільки на підставі цього закону не можна проводити жоден референдум», – пояснює він.

А от до реформ, які ще можуть трохи почекати, Українська гельсінська спілка відносить скасування дозволу на проведення мирних зібрань релігійним організаціям, створення нового законодавства проти дискримінації, ухвалення закону про люстрацію і скасування закону «Про єдиний державний демографічний реєстр», що закріплює корупційні схеми корпорації ЄДАПС на багато років і вводить біометричні паспорти.

У час, коли Україна отримала другий, після 2004 року, шанс, важливо скористатися ним і змусити політиків дослухатись до цих рекомендацій, просять правозахисники. В іншому випадку, українці повернуться у 2005 рік, що став роком втрачених можливостей. А відтак повернуться і до протестів.
  • Зображення 16x9

    Ірина Стельмах

    На Радіо Свобода працюю з вересня 2012 року. У 2011 році отримала диплом бакалавра журналістики ЛНУ імені Івана Франка. Того ж року вступила на магістратуру у Могилянську школу журналістики. Активно вдосконалюю знання англійської, польської та болгарської мов. Займалась плаванням, дублюванням фільмів та серіалів українською .

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG