Доступність посилання

ТОП новини

Громадянську війну на сході України бачить тільки Росія


Донеччани не бачать підстав стверджувати, що на сході України починається громадянська війна. Більшість людей просто налякані – одні бояться того, що «зовнішнім силам вдасться спровокувати конфлікт», а інші вірять російській пропаганді й хочуть захисту від міфічних бандерівців.

Попри заяви міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова про те, що «звучать заклики до Росії врятувати» жителів південного сходу України «від свавілля озброєних бойовиків», які хочуть «спровокувати громадянську війну», донеччани так не думають.

Люди справді живуть у напруженні і страхові через блок-пости на автошляхах, захоплені адміністративні установи, комендантську годину в Слов’янську. Але це не війна, і тим більше не громадянська.

Сутички окремі, а такого, щоб всі почали брати у них участь, такого немає, на межі все. Тут люди, якщо брати дві сторони, то одна сторона просто налякана, вона боїться діяти, бо наслідки будуть агресивні, в сенсі, погані, кажуть перехожі на вулицях Донецька.

Є й такі, хто вважає, що найзапекліша війна зараз ведеться на інформаційному фронті, а те, що відбувається в регіоні – не що інше, як спроба анексії на зразок Криму.

«Якщо чесно сказати, це якось so-so, з серединки на половинку. Тобто, якихось особливих військових дій не ведеться, але, при цьому, людей тримають в страху. Це більше схоже на те, як говорили анексія, інтервенція. Але такого, щоб були масові жертви, щоб сюди вводити війська, російські чи НАТО, такого немає. Невже це все 23 роки тут накопичувалось. Люди сиділи на кухні, ненавиділи Україну, ненавиділи цю частину країни і хотіли приєднатись до Росії. Чому це не виникало раніше? Чому про це ніхто не заявляв?» – зазначає донеччанин Юрій.

Донбас – це не Крим

Експерти теж вважають, що Росія хоче експортувати в Україну насилля й спровокувати громадянський конфлікт на сході.

Політолог Олександр Клюжев у розмові з Радіо Свобода зауважив, чим ситуація на Донеччині не підходить до поняття громадянської війни.

«Зараз ми бачимо спробу однієї організованої групи захопити владу в регіоні. І ця група спирається скоріше на зовнішні сили, аніж на внутрішні. Але ризики громадянської війни дійсно є, тому що якщо ті громадяни, які проживають у Донецькій області й не бачать себе у сепаратистських сценаріях, будуть загнані в кут, то вони теж можуть відповісти силою на насильницькі дії проросійських сил. Донбас – це не Крим і малою кров’ю тут не обійдеться», – наголошує експерт.

За словами Олександра Клюжева, насилля провокують самі так звані сепаратисти, адже чинять розбої й утиски проукраїнського населення. Це може об’єднати людей проти спільної загрози. Поки ж загроза конфлікту зростає, ситуація нестабільна, люди бояться й сподіваються на мирне врегулювання.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG